رئیس پارلمان اروپا: تعویق برگزیت تنها برای چند هفته ممکن است

 

احتمال اینکه بریتانیا از اتحادیه اروپا بخواهد مهلت برگزیت را به تعویق بیاندازد، بسیار افزایش یافته است. آنتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اروپا گفته است که تنها تعویق چند هفته‌ای این مهلت ممکن است.

به گزارش دويچه وله، کشاکش بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از عدم همراهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه تلاش برای دستیابی به یک راه حل انتقاد کرده است. در چنین شرایطی، رئیس پارلمان اروپا نیز درباره سیاست اتحادیه اروپا در قبال برگزیت ابراز نظر کرده است.

آنتونیو تاجانی گفته است که تعویق مهلت برگزیت تنها برای چند هفته ممکن است. رئيس پارلمان اروپا بر پایبندی توافق پیشین اتحادیه اروپا و ترزا می اصرار ورزیده است.

تاجانی بر این باور است که تعویق مهلت برگزیت حداکثر تا اوایل ماه ژوئیه ممکن است. پارلمان جدید اروپا در اوایل ماه ژوئیه و پس از انتخابات اروپا آغاز به کار خواهد کرد.

رئیس پارلمان اروپا در عین حال تاکید کرده است که «بریتانیا به هر حال باید برای درخواست به تعویق انداختن مهلت برگزیت دلیلی داشته باشد، مثلا دولت و پارلمان این کشور باید بگویند از این فرصت برای چه منظوری می‌خواهند استفاده کنند: مثلا برای تجدید انتخابات یا برگزاری یک رفراندوم جدید.»

مرز جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی

یکی از مسائل گرهی قرارداد برگزیت و مخالفت نمایندگان پارلمان بریتانیا، موضوع مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است. به سخن دیگر، موضوع بر سر تعیین مرز اتحادیه اروپا و بریتانیا در اتحادیه گمرکی اروپا پس از برگزیت است.

آنتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اروپا گفته است که تصمیم هر چه باشد، نمی‌بایست دستاوردهای عید پاک سال ۱۹۹۸ در این زمینه از بین برود.

رئیس پارلمان اروپا نسبت به بازگشت خشونت و قهر در مناقشه ایرلند هشدار داده است. تاجانی گفته است به هر روی، باید همه تلاش‌ها برای اجتناب از "خروج سخت" بریتانیا از برگزیت صورت گیرند. تاجانی خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را برای بریتانیا و همچنین برای اتحادیه اروپا بسیار زیان‌بار ارزیابی کرده است.

میشل بارنیه، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده است که باید برای ایرلند شمالی و ادامه حضور آن در اتحادیه گمرکی یا آنچه از آن به عنوان "مرز نامرئی" یاد می‌شود، چاره‌جویی شود.

خروج بدون کسب توافق بریتانیا، عملا منجر به ایجاد کنترل مرزی بین دو ایرلند خواهد شد و همین موضوع نگرانی مردم ایرلند شمالی و همچنین بسیاری از نمایندگان پارلمان بریتانیا را برانگیخته است.

هفته حساس بریتانیا


آنتونیو تاجانی گفته است این بریتانیا بود که تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفت. از این رو، یافتن راه حلی برای برگزیت مشکل آن‌هاست.

قرارداد مورد توافق بین ترزا می و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت در ماه ژانویه توسط اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا رد شد.

اکنون قرار بر اجرای برنامه سه‌مرحله‌ای ترزا می‌ برای حل مشکل برگزیت است. روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) قرار است پارلمان بریتانیا مجددا درباره برگزیت رای‌گیری کند. اگر رای نمایندگان این بار نیز منفی باشد، قرار است روز چهارشنبه ۱۳ مارس درباره خروج بدون توافق بریتانیا رای گیری شود.

هرگاه اکثریت نمایندگان به این موضوع نیز رای منفی بدهند، آنگاه قرار است روز ۱۴ مارس درباره درخواست بریتانیا از اتحادیه اروپا مبنی بر به تعویق انداختن مهلت خروج این کشور از اتحادیه رای‌گیری شود.

منبع:دویچه‌وله