ترامپ خواستار حذف مزایای بازرگانی هند و ترکیه شد ع

عرصه‌ای دیگر از جنگ تجاری. آیا هند و ترکیه در شمار کشورهای در حال توسعه هستند؟ رئیس جمهوری آمریکا بر آن است که با تجدید نظر در این ارزیابی، مزایای بازرگانی و معافیت‌های گمرکی این دو کشور را حذف کند.

هند و ترکیه تا کنون در بازرگانی خارجی خود با آمریکا از معافیت‌های گمرکی برخوردار بودند. معافیت‌هایی که امر داد و ستد این دو کشور با آمریکا را تسهیل می‌کند.

ترامپ از کنگره آمریکا خواسته است که معافیت‌های گمرکی این دو کشور را حذف کند. اقدامی که می‌تواند باعث گران شدن کالاهای ساخت این دو کشور در بازار‌های آمریکا شود.

در صورت تصویب این سیاست از سوی کنگره آمریکا، معافیت‌های بازرگانی هند و ترکیه تا ۶۰ روز دیگر پایان خواهد یافت.

درخواست ترامپ

ترامپ در نامه خود به کنگره در توضیح تصمیم خود به چند نکته اشاره کرده است. رئیس جمهوری آمریکا از جمله مدعی شده که هند زمینه‌های برقراری یک تجارت عادلانه و دسترسی منطقی آمریکا به بازارهای آن کشور را فراهم نیاورده است.

افزون بر آن گفته شده است که هند بر موانع بازرگانی مشترک افزوده است. هند تا کنون می‌توانست ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کالا بدون پرداخت تعرفه‌های گمرکی روانه بازارهای آمریکا کند. این شدیدترین مجازات اقتصادی هند از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ به شمار می‌آید.

دولت هند از جمله اخیرا برای تجارت آنلاین در آن کشور مالیات‌های جدیدی وضع کرده است. مالیات‌هایی که باعث گران‌تر شدن کالاهای ساخت آمریکا و تجارت آنلاین بین دو کشور و از جمله فعالیت‌های شرکت آمازون شد.

سیاست پیشبینی معافیت‌های بازرگانی در سال‌های دهه ۱۹۷۰ و با هدف حمایت از رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه تصویب شده بود. در صورت اجرا شدن این سیاست، عملا دو کشور ترکیه و هند معافیت‌های بازرگانی خود را از دست خواهند داد.

ترکیه و سیاست‌های اقتصادی آمریکا

آمریکا بر این باور است که دولت ترکیه نیز سال‌هاست که از منظر اقتصادی "رشد کافی" کرده و درآمد سرانه این کشور ظرف سالیان گذشته پیوسته افزایش یافته است.

از این رو، رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که سیاست‌های ناظر بر اعمال معافیت‌های گمرکی که در سال ۱۹۷۵ تصویب شده، موضوعیت خود را درباره این کشور از دست داده است.

جنگ تجاری بین دو کشور آمریکا و ترکیه در ماه اوت سال گذشته آغاز شد. آمریکا بر سر واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه‌های گمرکی وضع کرد و ترکیه نیز بر عوارض گمرکی برخی از واردات این کشور از آمریکا افزود.

ترکیه با استفاده از قانون معافیت گمرکی در سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا روانه بازار آمریکا کرده بود که ۱۸ درصد کل صادرات این کشور به آمریکا را شامل می‌شد.

ناظران حذف معافیت‌های گمرکی دو کشور هند و ترکیه را بخشی از جنگ تجاری آمریکا با کشورهای دیگر می‌دانند. ترامپ از تراز منفی بازرگانی خارجی این کشور ناخرسند است و خواستار دریافت تسهیلات بیشتری برای صدور کالاهای ساخت آمریکا شده است.

منبع:دویچه‌وله