استف بلوک، وزیر خارجه هلند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه هلند دوشنبه ۴ مارس / ۱۳ اسفند اعلام کرد که سفیر خود در تهران را فراخوانده است. وزارت خارجه هلند این اقدام را پاسخی به اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران دانسته است.

استف بلوک، وزیر خارجه هلندبا انتشار پیامی در توئیتر  اعلام کرد: «تصمیم بر این شد که سفیر در تهران برای مشورت‌هایی فراخوانده شود.» او افزود که اخراج دو دیپلمات کشورش از تهران غیرقابل قبول بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزیر خارجه هلند در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان این کشور یادآوری کرده که در ماه‌های گذشته به سفیر ایران در لاهه اطلاع داده که اخراج دو دیپلمات هلندی «غیر قابل قبول» است و اثرات زیان‌باری در روابط ایران و هلند خواهد گذاشت.

Stef Blok
 
@ministerBlok
 
 

Heb besloten de Nederlandse ambassadeur in Teheran terug te roepen voor consultaties. Besluit volgt op de uitzetting van twee Nederlandse ambassademedewerkers door Iran. Dat is onacceptabel. Lees hier de Kamerbrief: https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2019/03/04/kamerbrief-terugroepen-nederlandse-ambassadeur-iran 

Kamerbrief terugroepen Nederlandse ambassadeur uit Iran

Minister Blok (Buitenlandse Zaken) informeert de Tweede Kamer over het terugroepen van de Nederlandse ambassadeur in Teheran.

rijksoverheid.nl
 
55 people are talking about this
 
 

 

دولت هلند سال گذشته دو ایرانی را به خاطر نقش مشکوک تهران در ترور محمدرضا کلاهی و احمد نیسی، دو شهروند ایرانی‌ـ‌هلندی در خاک این کشور اخراج کرد.

محمدرضا کلاهی متهم بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است. او در هلند تکنیسین برق بود و در شهر آلمیره در نزدیکی آمستردام زندگی می‌کرد. کلاهی  ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵، زمانی که برای رفتن به سر کار از خانه خارج شد، با شلیک چند گلوله کشته شد.

احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، یکى از رهبران و بنیانگذاران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» ‌۸ نوامبر ۲۰۱۷ مقابل منزلش در کوچه «یان فان ری بیک استرات» در شهر لاهه بر اثر اصابت سه گلوله به سرش به قتل رسید.

همچنین ماه گذشته اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه وزیر اطلاعات ایران و دو شهروند ایرانی، اسدالله اسدی و سعید هاشمی مقدم، اعمال کرد؛ بهانه این تحریم‌ها نقشه ایران برای ترور ناموفق در فرانسه و دانمارک بوده است.

اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در وین بود که سال گذشته میلادی در آلمان بازداشت شد و به بلژیک تحویل داده شد. سعید هاشمی مقدم معاون وزارت اطلاعات و مدیر دستگاه اطلاعاتی ایران معرفی شده است.