آمریکا سطح روابط خود را با تشکیلات خودگردان فلسطین کاهش داد

 
کنسول‌گری آمریکا در بیت‌المقدس

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد از امروز کنسولگری خود در بیت‌المقدس را در سفارت‌خانه خود در این شهر "ادغام" و کلیه فعالیت‌های کنسول‌گری را به سفارت‌خانه منتقل می‌کند. کنسول‌گری آمریکا در بیت‌المقدس پس از پیمان‌های اسلو در دهه نود میلادی در عمل سفارت آمریکا نزد تشکیلات خودگردان فلسطین بود.

به این ترتیب کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس عملا روابط دیپلماتیک خود را با دولت خودگردان فلسطین به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و به جای آن "واحد امور فلسطین" فعالیت خواهد کرد.

به این ترتیب فعالیت‌های سابق کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس زیر نظر دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، قرار می‌گیرد که از ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری رود اردن حمایت می‌کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت این "ادغام" در ماه اکتبر اعلام شده بود و تغییری در سیاست‌های آمریکا محسوب نمی‌شود و هدف آن "بهبود کارآیی و کارآمدی" است.

حنان عشراوی، یکی از مقامات ارشد دولت فلسطین، در بیانیه‌ای نوشت که "دولت ترامپ قصد دارد تردیدی باقی نگذارد که با مردم فلسطین و حقوق غیر قابل انکار آنها خصومت دارد و به قوانین بین المللی و الزامات قانونی خود بی‌اندازه بی‌اعتنا است."

یک مقام فلسطینی هم گفت این اقدام "آخرین میخ را تابوت میانجیگری آمریکا در صلح خاورمیانه" کوبیده است.

دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل
دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل

پارسال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد، اقدامی که با اعتراض فلسطینی‌ها و برخی کشورها روبرو شد. پس از آن فلسطین روابط سیاسی خود را با آمریکا به حال تعلیق درآورد. سازمان ملل بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل نمی‌داند و مجمع عمومی آن با اکثریت چشمگیر علیه این تصمیم آقای ترامپ رای داده است.

هر چند دونالد ترامپ گفته محدوده حاکمیت اسرائیل بر بیت‌المقدس باید در مذاکرات مشخص شود اما منتقدان می‌گویند آقای ترامپ پیشتر گفته بود که پرونده بیت‌المقدس را "بسته" است.

هم فلسطینی‌ها هم اسرائیلی‌ها بیت‌المقدس را پایتخت خود می‌دانند.

دیروز محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان که به عراق سفر کرده در فیسبوک نوشت دولت فعلی آمریکا با "شناختن بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل عدم بی‌طرفی و بی‌صلاحیتی خود را در مذاکرات فلسطین و اسرائیل ثابت کرد." او گفت آمریکا اسرائیل را تشویق می کند بعنوان "دولتی مافوق قوانین بین‌المللی رفتار کند."

اسرائیل کرانه باختری را در جنگ شش روزه ١٩٦٧ تصرف کرد. فلسطینی‌ها در تلاشند تا در نوار غزه و کرانه باختری کشور فلسطین را به پایتختی شرق بیت‌المقدس تشکیل دهند اما اسرائیل سال‌هاست که در کرانه باختری شهرک‌های یهودی‌نشین احداث می‌کند.

سازمان ملل احداث این شهرک‌ها را "نقض فاحش" قوانین بین‌المللی می‌داند که "هیچ مبنای قانونی ندارد."

منبع:بی بی سی