شکست چهره‌های مطرح در انتخابات اتاق‌ بازرگانی تهران

 

نهمین دوره انتخابات اتاق‌ بازرگانی تهران برگزار شد. در این استان تمامی اعضای "ائتلاف برای فردا" انتخاب شدند و برخی چهره‌های سیاسی کهنه‌کار، از جمله اسدالله عسگراولادی و محسن مهرعلیزاده به اتاق راه نیافتند.

نامزدهایائتلاف برای فردا در انتخابات اتاق بازرگانی تهران

نامزدهای"ائتلاف برای فردا" در انتخابات اتاق بازرگانی تهران

روز یکشنبه، ۱۲ اسفند (مارس) وبسایت روزنامه دنیای اقتصاد گزارش جامعی از انتخابات اتاق‌های بازرگانی سراسر ایران منتشر کرد که در آن بیش از هر چیز به انتخابات اتاق تهران و حاشیه‌های آن پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش استقبال و میزان مشارکت در رای‌گیری الکترونیکی تهران قابل‌توجه بوده و درمجموع بیش از سه هزار و ۴۰۰ نفر، اعضای ۴۰ نفره اتاق را انتخاب کرده‌اند.

در رقابت‌ انتخاباتی تهران سه گروه با نام‌های "ائتلاف برای فردا"، "پیشگامان تحول" و "تشکل‌ها و کارآفرینان اقتصاد ملی" شرکت داشتند. تمامی اعضای منتخب نهمین دوره اتاق بازرگانی از فهرست "ائتلاف برای فردا" هستند. سرلیست این گروه، مسعود خوانساری، رئیس فعلی اتاق تهران است.

به گزارش ایرنا، "ائتلاف برای فردا" نام جریان و جمعی از فعالان اقتصادی است که از دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برای ورود به پارلمان بخش خصوصی با شال‌های آبی فیروزه‌ای پا به میدان رقابت گذاشتند.

در دو گروه رقیب این ائتلاف نام چهره‌های سرشناسی چون اسدالله عسگراولادی، حمید حسینی، مجیدرضا حریری، محمدرضا بهزادیان، محسن مهرعلیزاده (هر پنج نفر عضو "پیشگامان تحول")، یحیی آل اسحاق و علی‌نقی خاموشی حضور داشتند که هیچکدام به اتاق راه نیافتند.

اعتراض به نتایج رای‌گیری

گفته می‌شود که برخی از ردشدگان معتقدند، در انتخابات تقلب صورت گرفته و احتمال می‌رود که آنها به نتایج انتخابات اعتراض کنند.

حمید خیراللهی، مدیر پروژه سامانه رای‌گیری الکترونیکی انتخابات دوره نهم اتاق‌های بازرگانی درباره جزئیات این شیوه رای‌گیری توضیح داد: «تجهیزات مورد استفاده، دستگاه‌هایی‌ هستند که دارای گواهینامه‌های امنیتی از آزمایشگاه‌های معتبر کشور‌ند و مراجع نظارتی صحت تاییدیه‌ها را اعلام کرده‌اند. همچنین اطلاعاتی که در صندوق‌ها قرار داده می‌شود، مطابق با اطلاعاتی است که برگزارکننده به مجری ارائه داده و دقیقا همان اطلاعات بارگذاری شده است.  به طور کلی فضای برگزاری انتخابات نشان می‌داد که اکثریت شرکت کنندگان و نامزدها از فرآیند برگزاری راضی هستند و تنها یک ائتلاف نسبت به شیوه رای‌گیری معترض بود.»

سپاه پاسداران یکی از مهم‌ترین بازیگران صحنه اقتصادی ایران است

سپاه پاسداران یکی از مهم‌ترین بازیگران صحنه اقتصادی ایران است

شیوه الکترونیکی اخذ رای چند روز پیش از انتخابات از سوی ائتلاف "پیشگامان تحول" مورد تردید قرار گرفت. دنیای اقتصاد می‌نویسد: «برخی از اعضای اصلی این گروه اعلام می‌کردند که مطمئنا پیروز انتخابات هستند و اگر شکست بخورند به‌دلیل تخلف و تقلب در انتخابات بوده است. صحبت‌هایی که البته بی‌پاسخ نماند و مسوولان هیات نظارت به شائبه‌هایی که از سوی آنها مطرح شد، پاسخ دادند.»

در این دوره از انتخابات پخش‌کردن پلاکارد تبلیغاتی خودداری شد و بیشترین تبلیغات در فضای مجازی صورت گرفت.

در دیگر مناطق ایران، به‌جز بندرعباس، انتخابات اتاق‌های بازرگانی با موفقیت برگزار شده است. رسانه‌های ایران علت تاخیر در انتخابات بندرعباس را "حواشی و تنش‌های پیش‌آمده" عنوان کرده‌اند.

در نهمین دوره اتاق بازرگانی برای کسب ۵۳۵ کرسی در ۳۴ اتاق سراسر کشور یکهزار و ۵۴۷ داوطلب ثبت‌نام کرده بودند.

"مشکلات ما در سطح حکمرانی است"

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی فعلی تهران که در این دوره ثبت‌نام نکرده بود به ایرنا گفته است: «با توجه به اینکه کشور در شرایط اقتصادی نامطلوبی قرار دارد و مسائل و مشکلات اقتصادی عدیده‌ای به وجود آمده است، اتاق باید با تمرکز جدی بتواند در ارتباط با حاکمیت، تصمیم گیری‌های عجولانه و متناقض را کاهش دهد.»

این فعال اقتصادی ضمن تاکید بر اینکه " مشکلات ما در سطح حکمرانی است" ابراز امیدواری کرده است که اتاق بازرگانی در دوره نهم، برای راه اندازی "گفتمان ملی اصلاح حکمرانی اقتصادی کشور" تلاش کند.

سلطانی معتقد است: «تا زمانی که ساختار درست و نظامِ تصمیم‌گیری اصلاح نشود، حتی اگر تحریم‌های آمریکا برداشته شود نیز اقتصاد ما مسیری که منجر به شکوفایی و بالندگی و رشد اقتصادی باشد را طی نخواهد کرد.»

او در این راستا خواستار "تغییر پارادایم و تغییر تصمیم‌گیری‌ها" شده است.

منبع:دویچه‌وله