در چهلمین سالگرد انقلاب ۱۳۵۷،‌ سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از یک پرونده رایانه‌ای فاش‌شده با عنوان «داده‌های دستگاه قضائی ایران» رونمایی کرد که حاوی اطلاعات مربوط به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نام ثبت‌شده، از جمله بیش از ۶۰ هزار زندانی سیاسی است. «کمیته‌ دیده‌بانی از استفاده از داده‌های دستگاه قضایی» به ریاست شیرین عبادی، برنده صلح نوبل و عضویت منیره برادران و ایرج مصداقی، فعالان حقوق بشر و زندانیان سیاسی دهه ۱۳۶۰ و رضا معینی، پژوهشگر و نماینده گزارش‌گران بدون مرز بر بررسی این پرونده نظارت دارد.

زمانه درباره داده‌های فاش‌شده دستگاه قضائی ایران با شیرین عبادی و ایرج مصداقی از کمیته دیده‌بانی گفت‌و‌گو کرد و از جمله پرسید که آیا این مستندات جدید ممکن است به محکومیت ایران در دادگاه‌های بین‌المللی حقوق بشری بینجامد؟

🔘گفت‌و‌گو با شیرین عبادی:


🔘گفت‌و‌گو با ایرج مصداقی:

بر اساس اطلاعیه سازمان گزارشگران بدون مرز، بررسی بخشی از داده‌های فاش‌شده نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در سه دهه نخست حکومت‌داری صدها خبرنگار را تحت تعقیب قرار داده، آنها را بازداشت یا اعدام کرده و برای مخفی‌کردن این واقعیت دست به جعل زده است.

این داده‌های فاش‌شده همچنین برای نخستین بار نشان می‌دهند که در دوران اعتراضات خیابانی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ بیش از شش هزار تن در ایران دستگیر شدند.

به‌علاوه بر اساس این سند ۵۷۶۰ شهروند ایرانی به اتهام بهائی‌بودن تحت تعقیب قرار گرفته، بازداشت یا اعدام شده‌اند.

شیرین عبادی به زمانه می‌گوید که نتایج بررسی این داده‌ها به کمیسیون عالی حقوق بشر تحویل داده خواهد شد.

ایرج مصداقی نیز که از جان‌به‌دربردگان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ است، در گفت‌و‌گو با زمانه اصالت مستندات را تأیید می‌کند و از وجود پرونده خود او، نزدیکان و آشنایانش در میان این داده‌ها خبر می‌دهد.

سازمان گزارشگران بدون مرز امیدوار است که اطلاعات حاصل از بررسی این داده‌ها بتوانند به برداشتن قدم‌های بعدی برای متوقف کردن روند سرکوب در ایران منجر شوند.