با انتشار دو گزارش تازه در باره قتل خاشقجی و پایان مهلت کنگره، حلقه فشار‌ها علیه ولیعهد عربستان تنگ‌تر می شود

 
mediaهمگرایی دو گزارش تازه و یک رویداد در باره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی مخالف حاکمیت سعودی، حلقه فشارها علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تنگ‌تر می شود.REUTERS

همگرایی دو گزارش تازه و یک رویداد در باره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی مخالف حاکمیت سعودی، حلقه فشارها علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تنگ‌تر می شود. نخست آنکه روزنامه "نیویورک تایمز" روز پنجشنبه ۷ فوریه گزارش داد که در سپتامبر ۲۰۱۷ و یکسال پیش از قتل خاشقجی، ولیعهد عربستان به یکی از نزدیکان خود گفته بود که "با یک گلوله" به حساب خاشقجی خواهد رسید. این روزنامه با استناد به منبع اطلاعات خود می گوید: منابع اطلاعاتی آمریکا تهدید به قتل خاشقجی توسط محمد بن سلمان را شنود و ضبط کرده‌اند. درهمین حال، مهلت ١۲۰ روزه سنای آمریکا به دولت ترامپ برای معرفی و محکوم کردن مسئولان اصلی قتل خاشقجی روز جمعه ۸ فوریه پایان می گیرد و دونالد ترامپ باید امروز مسئولان اصلی قتل خاشقجی را معرفی و محکوم کند. از سوی دیگر، "اَنیس کالامار" گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل های خودسرانه با استناد به مدارک مسلمی، که دیروز منتشر شد، به این نتیجه رسیده است که قتل خاشقجی توسط دولت عربستان سعودی طراحی و اجرا شده است.

روزنامه "نیویورک تایمز" روز پنجشنبه گزارش داد که یک سال پیش از قتل خاشقجی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به "ترکی الدخیل" یکی از مشاوران نزدیک خود گفته بود که اگر خاشقجی با نیرنگ یا به زور به عربستان برگردانده نشود و انتقادهای او نسبت به رژیم سعودی پایان نگیرد، "با یک گلوله" به حساب خاشقجی خواهد رسید. به گزارش این روزنامه، مکالمه ولیعهد عربستان با "ترکی الدخیل" توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا شنود و ضبط شده است.

گزارش "نیویورک تایمز" همزمان با پایان یافتن مهلت کنگره آمریکا به دولت ترامپ در باره اعلام نظر رسمی در باره عاملان اصلی قتل جمال خاشقجی منتشر شده است. در روز ١۰ اکتبر ۲۰۱۸ کمیته روابط خارجی مجلس سنا، متشکل از سناتورهای جمهوری خواه و دمکرات به دولت ترامپ ۱۲۰ روز مهلت داده بود تا به طور رسمی مسئولان اصلی قتل خاشقجی را معرفی و محکوم کند. این مهلت، روز جمعه ۸ فوریه به پایان می رسد.

نمایندگان هر دو حزب آمریکا در مجلس سنای این کشور دیروز طرحی را ارائه کرده‌اند که بر اساس آن خواستار تحریم های تازه علیه عربستان سعودی در باره جنگ یمن و همچنین ترور جمال خاشقچی ، روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی هستند.

گروهی از سناتورهای آمریکا که ارائه‌کنندگان طرح مذکور هستند، می‌گویند دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اقدامات لازم را برای پاسخگو کردن رژیم سعودی انجام نداده است.

 

باب منندز، عضو ارشد دموکرات ها در مجلس سنای آمریکا در بیانیه‌ای گفت: با توجه به اینکه دولت ترامپ تا کنون هیچ قصدی برای اصرار بر پاسخگو کردن قاتلان خاشقجی ندارد، وقت آن رسیده است که کنگره برای تحمیل تبعات واقعی و بازنگری در روابط آمریکا با عربستان سعودی و ائتلاف سعودی در جنگ یمن پا پیش بگذارد.

سناتورهای آمریکایی به دنبال ممنوع کردن فروش برخی سلاح‌ها به عربستان سعودی و متوقف کردن سوخت‌رسانی‌ آمریکا به جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن هستند.

مجلس سنای آمریکا در ماه دسامبر گذشته طی بیانیه‌ای به شکل رسمی محمد بن سلمان را مسئول اصلی قتل خاشقجی دانست. در همین حال سازمان های اطلاعاتی آمریکا، از جمله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کردند که بر این باورند که دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان صادر شده است.

پیش از اعلام رسمی این خبر، سازمان سیا برخی از نهادهای عالی آمریکا از جمله کنگرۀ این کشور را در جریان تحقیقات و ارزیابی‌های خود در این پرونده قرار داده بود. سازمان های اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی های خود به این نتیجه رسیده بود که قتل خاشقجی با دستور ولیعهد عربستان سعودی انجام گرفته است. این درحالی‌ست که واشنگتن همواره از مسئول شناختن ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی طرفه رفته است.

"انیس کالامار"، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در اعدام‌های خودسرانه و فراقضایی، دیروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مدارک مستدلی در دست دارد که نشان می‌دهند قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی از سوی دولت عربستان برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

خانم کالامار در این بیانیه قتل خاشقجی را "جنایتی وحشیانه" توصیف کرد و آن را "مصداق نقض فاحش بنیادی‌ترین حق انسان، یعنی حق حیات دانست."

خاشقچی آخرین بار روز ۲ اکتبر گذشته در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد. بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است. چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ اعلام کردند که او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

طبق گزارش مقام‌های امنیتی ترکیه برای قتل روزنامه‌نگار منتقد گروهی ۱۵ نفره از مأموران امنیتی عربستان به ترکیه سفر کرده بودند.

دولت آمریکا در نوامبر گذشته ۱۷ مقام کنونی یا سابق حکومت سعودی را مشمول تحریم هایی قرار داد

منبع:رادیو فرانسه