رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا: مذاکره مجددی بر سر برکسیت در کار نخواهد بود

ژان کلود یونکر، رئیس اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۶ فوریه و در آستانه سفر ترزا به بروکسل مقر این اتحادیه، احتمال مذاکره مجدد با بریتانیا بر سر مفاد توافقنامه برکسیت را رد کرد.


به گزارش یورو نیوز، یونکر گفت: «برکسیت مسئله دوطرفه میان بریتانیا و جمهوری ایرلند نیست. این یک مسئله مربوط به اروپاست و به همین خاطر است که ما نمی‌توانیم قبول کنیم توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بار دیگر از نو مورد مذاکره قرار بگیرد.»

رئیس اتحادیه اروپا درباره بند موسوم به «حصار» ایرلندی در توافقنامه، که بریتانیا خواهان بازبینی و جانشین کردن آن است، گفت: «حصار بخشی از توافق خروج است و ما نمی‌توانیم مذاکره بر سر آن را از سر بگیریم. او [ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا] می‌داند که اتحادیه اروپا آمادگی گشایش دوباره مذاکرات بر سر این مسئله را ندارد.»

نمایندگان مجلس بریتانیا خواهان آن هستند که دولت با پرهیز از تن دادن به راه حل موسوم به «حصار» ایرلندی، برای یافتن اصلاحیه‌ای جایگزین تلاش کند. امری که آقای یونکر در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه به شدت رد کرده است.

طرح موسوم به «حصار» چیست؟
این طرح به این منظور پی‌ریزی شده که از احداث مرزی فیزیکی میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری کند و بخشی از توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به حساب می‌آید که ترزا می در ماه نوامبر آن را با مقامات اتحادیه امضا کرده است. این راه حل موقت که «حصار» نام گرفته تنها زمانی قابلیت اجرا پیدا می‌کند که بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از اجرای برکسیت هنوز بر سر یک پیمان تجاری به توافق نرسیده باشند.

مطابق این راه حل موقت تا هنگامی که پیمان جامع جدید میان طرفین امضا شود، بریتانیا قوانین قبلی اتحادیه را در خصوص مواد غذایی و کالاهای تجاری خود اعمال می‌کند و عملا در منطقه گمرکی اتحادیه اروپا باقی می‌ماند.

با این حال نمایندگان مجلس بریتانیا به شدت با راه حل «حصار» مخالف هستند و به ترزا می ماموریت داده‌اند تا روز پنجشنبه به بروکسل بازگردد و برای یافتن جایگزینی برای این بند با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

نمایندگان مجلس عوام بیم آن را دارند که اتحادیه اروپا برای مدتی نامعلوم بریتانیا را در وضعیت موقتی حصار نگه دارد. در این حالت و مادام که «حصار» ادامه داشته باشد، بریتانیا مجبور به اعمال قوانین تجارتی یکپارچه اتحادیه اروپاست و نمی‌تواند قوانین خود را در تجارت با دیگر کشورها لحاظ کند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه ۷ فوریه برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا وارد بروکسل خواهد شد.

بر طبق جدول زمانبندی، بریتانیا پایان ماه آینده میلادی رسما از اتحادیه اروپا خارج شود. این در حالی است که هنوز توافق برکسیت به تایید نمایندگان مجلس این کشور نرسیده است.

منبع:یورونیوز