ونزوئلا؛ بی‌اعتنایی مادورو به مهلت اروپا و هشدار درباره احتمال جنگ داخلی

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی برای اعلام انتخابات زودهنگام را رد کرده و درباره دخالت خارجی در بحران سیاسی ونزوئلا هشدار داده است.

تعدادی از کشورهای اروپایی از آقای مادورو خواسته بودند که تا پایان روز یکشنبه سوم فوریه اعلام کند که در ونزوئلا انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام برگزار می‌کند.

رئیس جمهور ونزوئلا در یک مصاحبه تلویزیونی با رد این درخواست هشدار داد که نمی‌تواند در صورت ادامه فشارها برای کناره‌گیری او از قدرت، احتمال وقوع جنگ داخلی را رد کند.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت، خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده و حمایت آمریکا و تعدادی از کشورها را جلب کرده است.

آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا اعلام کرده بودند که اگر آقای مادورو اننتخابات زودهنگام اعلام نکند، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.

آقای گوایدو روز یکشنبه گفت که برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل می‌دهد. اما آقای مادورو او را به برنامه‌ریزی برای کودتا علیه خود با کمک دولت‌های خارجی متهم کرده است.

نیکلاس مادورو در مصاحبه تلویزیونی خود در روز یکشنبه گفت "همه چیز بستگی به سطح حماقت و خصومت امپراتوری شمالی (آمریکا) و متحدان غربی‌اش دارد."

پیشتر دونالد ترامپ دخالت نظامی و فرستادن نیرو به ونزوئلا را یکی از گزینه‌های موجود علیه دولت ونزوئلا عنوان کرده بود.


اما آقای مادورو هشدار داد که رئیس جمهور آمریکا با چنین دخالتی کشورش را درگیر جنگی مانند ویتنام خواهد کرد.

او گفت: "دونالد ترامپ! تمامش کن. داری اشتباهی می‌کنی که دستانت را به خون آغشته خواهد کرد و ریاست جمهوری را با دستنی خون‌آلود ترک خواهی کرد... بیا به یکدیگر احترام بگذاریم، یا این که می‌خواهی یک ویتنام دیگر در آمریکای لاتین تکرار کنی؟"

روز شنبه هزاران نفر از حامیان نیکلاس مادور و همین طور خوان گایدو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا به خیابان‌ها آمدند.

آقای مادور حمایت ارتش ونزوئلا را حفظ کرده اما پیش از راهپیمایی روز شنبه یکی از ژنرال‌های نیروهای هوایی ونزوئلا به خوان گایدو اعلام وفاداری کرد.

آقای گایدو می‌گوید برای جلب حمایت ارتش در حال ملاقات‌های شخصی با فرماندهان نظامی است. او گفته به سراغ دولت چین هم رفته که مهم‌ترین حامی خارجی آقای مادورو محسوب می‌شود.

منبع:بی بی سی