آمریکا از پیمان منع موشک‌های میان‌برد بیرون می‌رود

 

به گزارش خبرگزاری آلمان ایالات متحده قصد دارد خروج خود را از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد INF اعلام کند. ناتو از تصمیم امریکا حمایت می‌کند. پیمان یادشده در ۱۹۸۸ میان آمریکا و روسیه منعقد شد.

Russland zeigt Marschflugkörper SSC-8/9M729 bei Moskau (Reuters/M. Shemetov)

 

به گزارش خبرگزاری آلمان ایالت متحده تصمیم گرفته است که از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد INF خارج شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا این تصمیم را روز جمعه، ۱۲ بهمن (اول فوریه) اعلام خواهد کرد.

امریکا این تصمیم را به متحدان خود در پیمان ناتو اطلاع داده است. اعضای ناتو قصد دارند موافقت خود را با تصمیم امریکا اعلام کنند.

کی بیلی هاچیسون، نماینده امریکا در ناتو، در پیامی تویتری روسیه را متهم می‌کند که با پخش اطلاعات نادرست، تخلفات خود از مفاد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را لاپوشانی می‌کند. او تصریح کرد: «همه اعضای ناتو می‌دانند که آمریکا به این پیمان احترام گذاشته اما روسیه پیوسته آن را زیر پا گذاشته است».

او افزود که فعالیت‌های اخیر روسیه در رونمایی از موشک‌های تازه، با "روح پیمان" مغایرت دارد. او تصریح کرد: «روسیه یا باید سیستم موشکی خود را حفظ کند و یا پیمان را، اما نمی‌تواند هردو را داشته باشد».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تخلف روسیه از مفاد پیمان

نزاع تازه تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه هنگامی آغاز شد که روسیه موشک جدید میان‌برد 9M729  را به نمایش گذاشت.

میخائیل ماتیوسکی، ژنرال ارتش روسیه، در مراسم رونمایی اعلام کرد که موشک جدید حداکثر ۴۸۰ کیلومتر برد دارد. این در حالیست که مطابق پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد INF برد موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای نباید از  ۲۶۰۰ کیلومتر بیشتر باشد.

امریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعتراض کردند که روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده است و به روسیه ۶۰ روز مهلت دادند تا موشک‌های تازه را تخریب کند. روسیه اعلام کرد که هرگز به چنین اقدامی تن نخواهد داد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) در سال ۱۹۸۷ بین رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، رهبران آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (سابق) امضا شد. این پیمان در سال ۱۹۸۸ پس از آنکه به تائید سنای آمریکا رسید، اعتبار یافت.

این پیمان شامل سامانه‌های موشکی کوتاه‌برد و میان‌برد با کلاهک اتمی می‌شود و موشک‌هایی با برد بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر را در برمی‌گیرد.

منبع:پژواک ایران