اتحادیه اروپا یک نهاد اطلاعاتی ایران را تحریم می‌کند

دانمارک: اتحادیه اروپا بخشی از وزارت اطلاعات ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

 

]وزیر خارجه دانمارک

وزیر خارجه دانمارک گفته است پیش از این "سرویس‌های اطلاعاتی هیچ کشور دیگری در فهرست تروریستی (اتحادیه اروپا) قرار نگرفته‌اند"

وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرده است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند که یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را در فهرست "گروه‌های تروریستی" اتحادیه اروپا قرار دهند.

به نوشته این بیانیه تصمیم اتحادیه اروپا در واکنش به "طرح‌های خنثی‌شده تروریستی در فرانسه و فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در دانمارک و اروپا" گرفته شده است.

ایران بارها این اتهامات را رد کرده است.

بیاینه وزارت خارجه دانمارک می‌گوید دو نفر از کارکنان "معاونت امنیت" وزارت اطلاعات ایران، از جمله "سعید هاشمی مقدم" هم در این فهرست قرار گرفته‌اند.

دارایی‌های نهاد و افرادی که در فهرست "گروه‌های تروریستی" اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، مسدود شده است.

ساعتی پیش اناس سموئلسون، وزیر خارجه دانمارک در توییتی از موافقت اتحادیه اروپا با تحریم "یکی از نهادهای اطلاعاتی ایران" در ارتباط با اتهام "طرح ترور در خاک اروپا" خبر داده بود.

آقای سموئلسون اقدام اتحادیه اروپا را "یک پیروزی بزرگ" و "پیامی روشن" خواند که به گفته او که نشان می‌دهد اروپا "چنین رفتاری را نخواهد پذیرفت".

وزیر خارجه دانمارک گفته است پیش از این "سرویس‌های اطلاعاتی هیچ کشور دیگری در فهرست تروریستی (اتحادیه اروپا) قرار نگرفته‌اند".

دانمارک حدود دو ماه پیش ایران را به برنامه‌ریزی برای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرد.

سرویس اطلاعاتی دانمارک این فرد را رهبر شاخه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرد. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

در پی اعلام اتهام دانمارک علیه ایران، اتحادیه اروپا هم در همان زمان ایران را محکوم کرد و و گفت که چنین تهدیدهایی را که باعث به خطر افتادن امنیت اروپا می‌شود جدی می‌گیرد.

ایران این اتهامات را رد کرد و سفیر دانمارک را برای اعتراض احضار کرد.

دانمارک سفیرش را از تهران فراخواند، هر چند بعد از سه هفته دوباره سفیر را به ایران برگرداند.

اتهام فرانسه علیه ایران

پیش از آن فرانسه در اوایل ماه مهر ۱۳۹۷ اعلام کرده بود که دارایی‌هایی یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران و دو شهروند ایرانی را در ارتباط با طرح ادعایی حمله به گرد‌هم‌آیی مجاهدین خلق در پاریس مسدود می‌کند.

یکی از این افراد سعید هاشمی مقدم بود که نام او در بیانیه امروز وزارت امور خارجه دانمارک هم دیده می‌شود.

در آن زمان نام فرد دوم اسدالله اسدی اعلام شد. او دیپلمات ایرانی بود که در پرونده برنامه‌ریزی حمله به گردهم‌آیی مجاهدین بازداشت شد.

این دیپلمات در آلمان بازداشت شده بود و روز دوشنبه اول اکتبر (۹ مهر) دادگاهی در آلمان حکم استرداد او به بلژیک را در ارتباط با پرونده طرح حمله به گردهم‌آیی مجاهدین خلق صادر کرد. 

اتحادیه اروپا قرار است در خصوص این موضوع دو شخص و یک نهاد ایرانی را تحریم کند.

وزیر خارجه دانمارک ادعا کرد اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، خبرنگار روزنامه وال استریت به نقل از «اندرس ساموئلسن» وزیر خارجه دانمارک ادعا کرد اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (امروز) تحریم‌هایی را علیه ایران در ارتباط با آنچه که حمایت از طرح‌های تروریستی در پاریس و کپنهاگ خوانده، اعمال خواهد کرد.

«اندرس ساموئلسن» گفت این اقدام اتحادیه اروپا منافاتی با حمایت از توافق هسته‌ای ایران (برجام) ندارد و تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

وی مدعی شد اتحادیه اروپا قرار است در خصوص این موضوع دو شخص و یک نهاد ایرانی را تحریم کند.

دانمارک روز هشتم آبان ماه، ایران را به تلاش برای انجام یک عملیات ترور در خاک این کشور برای هدف قرار دادن مسئول شاخه گروهک تروریستی «الاحوازیه» متهم کرد.

این در حالی است که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخبار مغرضانه منتشره درباره طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک و ادعای انتساب آن به جمهوری اسلامی را قویا تکذیب کرد.

ادعای توطئه ترور در فرانسه نیز به یازدهم تیرماه سال جاری باز می‌گردد؛ یعنی زمانیکه پلیس بلژیک اعلام کرد دو شهروند بلژیکی ایرانی‌تبار را که قصد سفر به فرانسه برای حمله به همایش منافقین در پاریس را داشتند، دستگیر کرده و در خودروی آنها یک بمب دست‌ساز حاوی ۵۰۰ گرم ماده منفجره TATP کشف کرده است.

 

منبع:پژواک ایران