تل‌آویو: ۳ هیئت عراقی در سال ۲۰۱۸ به اسرائیل سفر کردند

 

وزارت خارجه اسرائيل گفته است، سه هیئت از عراق شامل ۱۵ فرد طی سال گذشته میلادی به اسرائيل سفر کردند.

وزارت خارجه اسرائيل شب گذشته در بیانیه‌ای که خبرگزاری آناتولی آن را منتشر کرد، نوشت، سومین هیئت عراقی چند هفته پیش به اسرائیل سفر کرد.

در این بیانیه این گونه آمده که این هیئت‌ها شامل شخصیت‌های سنی، شیعه و رهبران محلی تاثیرگذار عراقی بودند.

طبق این بیانیه، این شخصیت‌ها از موزه یَد و شِم برای حفظ یاد قربانیان هولوکاست بازدید کرده و با برخی شخصیت‌های آکادمیک و مسؤولان اسرائیلی نشست داشتند.

وزارت خارجه اسرائيل هدف سفر این هیئت را مشخص نکرده است اما ایدی کوهن، تحلیل‌گر و شخصیت آکادمیک اسرائیلی در صفحه رسمی خود در توییتر نوشته است، دولت عراق به منظور عقب‌نشینی ایرانی‌ها از جنوب سوریه در ازای توقف حملات هوایی به خاک سوریه آنها را فرستاده بود تا با اسرائیل مذاکره کنند.

به گفته کوهن، این هیئت‌ها درباره منحل کردن احزاب شیعه در عراق، سوریه،‌ لبنان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز مذاکره و همگی بر عادی سازی روابط با اسرائیل تاکید کردند.

تاکنون بغداد هیچ واکنش رسمی به بیانیه وزارت خارجه اسرائيل یا نوشته کوهن نداشته است. این در حالی است که عراق هیچ رابطه رسمی دیپلماتیک با اسرائیل ندارد و آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

این خبر در حالی منتشر شده که اظهارات اخیر محمد الحکیم وزیر خارجه عراق در کنفرانسی مطبوعاتی که روز پنجشنبه در مقر وزارت خارجه این کشور برگزار کرد جنجالی به همراه داشت. او گفته بود: عراق به ضرورت راهکار تشکیل دو کشوری ایمان دارد و بغداد نقش محوری در بالا بردن پرچم فلسطین در سازمان ملل ایفا کرده است.

در پی این موضع گیری، جریان‌های سیاسی عراقی اظهارات وزیر خارجه این کشور را به منزله "به رسمیت شناختن اسرائیل" به حساب آورده و اعلام کردند، موضع الحکیم مغایر با مواضعی است که عراق طی سال‌های گذشته در قبال بحران فلسطین داشته است.

منبع:پژواک ایران