مقام نهاد وابسته به رهبر ایران: قوانین ضدپولشویی به نتیجه برسد تا اروپایی‌ها بهانه نگیرند

فرجی رادآقای فرجی‌راد گفته است: بهتر است هر چه زودتر FATF و CFT به نتیجه برسد

عبدالرضا فرجی راد، مدیر کل شورای راهبردی روابط خارجی، که یک نهاد مشورتی وابسته به رهبر ایران است، می‌گوید بهتر است قوانین مرتبط با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم زودتر به نتیجه برسند تا اروپایی‌ها در ایجاد سازوکار مالی با ایران "بهانه" نداشته باشند.

آقای فرجی‌راد به ایسنا گفته است: "بهتر است هر چه زودتر FATF و CFT به نتیجه برسد تا این بهانه از اروپایی‌ها گرفته شود و بتوانیم اجرایی شدن ساز و کار را از اروپایی‌ها بخواهیم."

او گفته تاخیر در تصویب این قوانین "تا حدی بهانه‌ای شده برای اروپایی‌ها که ساز و کار مالی را به تاخیر بیندازند".

سه ماه پیش گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF) اعلام کرد به ایران چهار ماه فرصت می‌دهد تا تعهداتش برای مبارزه با پولشویی را عملی کند.

تصویب یا رد لوایح دولت ایران در این زمینه ماه‌ها است به مساله‌ای پیچیده و محل اختلاف میان دولت، مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت تبدیل شده است.

با خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اروپا وعده داده که برای حفظ برجام سازوکار مالی جدیدی برای ارتباط با ایران ایجاد می‌کند، اما این وعده هنوز عملی نشده است.

عبدالرضا فرجی راد، مدیر کل شورای راهبردی روابط خارجی ایران، گفته است: "تصور نمی‌کنم که اروپا به ایران اعلام کند که ساز و کار مالی را اجرایی نمی‌کند یا به دنبال آن نیست."

آقای فرجی راد گفته بهتر است قوانین مرتبط زودتر اصلاح و تصویب شود " تا این بهانه از آن‌ها گرفته شود و بتوانیم فشار بیش‌تری را به آن‌ها برای اجرایی شدن سازوکار بیاوریم."

او همچنین گفته است که ایران در مقطع کنونی نباید از برجام خارج شود، اما اگر "آمریکا صادرات نفت ما را به صفر برساند یا کاملا مبادلات ما را ببندد، ایران باید بررسی کند که لازم است از برجام خارج شود یا نه".

آمریکا برای برخی از خریداران نفت ایران معافیت‌هایی قائل شده است.

موضوعات مرتبط

منبع:پژواک ایران