به گزارش خبرگزاری رویترز عرفان فیدان دادستان کل استانبول اعلام کرد که جمال خاشقجی طی قتلی که از یک ماه قبل از ورود او به کنسولگری عربستان در استانبول برنامه‌ریزی شده بود، به محض ورد به ساختمان کنسولگری عربستان خفه شده و سپس جسد او قطعه قطعه شده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگاری که در کنسولگری عربستان در استانبول سر به نیست شد

این نخستین بار است که یک مقام رسمی ترکیه مثله شدن جسد خاشقجی را تأیید می‌کند.

دادستان ترکیه همچنین اعلام کرده که قاتلان جسد روزنامه‌نگار منتقد را دور انداخته‌اند.

در بیانیه‌ای که در پایان گفت‌وگوی دو روزه عرفان فیدان با سعود المجب دادستان کل عربستان صادر شده است همچنین آمده است که این گفت‌وگوها نتیجه مشخصی به دنبال نداشته است.

گفت‌وگوی دو دادستان به منظور بررسی پرونده ۱۵۰ صفحه‌ای که ترکیه در اختیار دارد انجام شده بود. سعود المجب دادستانی سعودی با انتشار بیانیه‌ای رسماً تایید کرده بود که جمال خاشقجی با طرح قبلی به قتل رسیده است. ریاض نیز اعلام کرده بود که ۱۸ مظنون را در این رابطه دستگیر کرده است. اما ترکیه با منتشر کردن شواهدی که اظهارات اولیه مقامات عربستان را در نفی این قتل زیر سؤال می‌بردند،‌ خواستار استرداد این ۱۸ نفر، تفتیش دوباره کنسولگری عربستان و جزئیات بیشتری چون نام شخصی که دستور این قتل را صادر کرده و محل جسد است.

پیش از این مقامات سعودی اعلام کرده بودند که هیأت آدم‌ربایی، بعد از شکنجه و قتل روزنامه‌نگار منتقد جنازه او را لای فرشی پیچیده بودند و از طریق یک «عامل محلی» جنازه را به بیرون از ساختمان کنسولگری منتقل کرده‌اند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از کارشناسان بین‌المللی خواست در تحقیقات مستقل در پرونده جمال خاشقجی  مشارکت کنند. باشله چهارشنبه ۳۱ اکتبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است: «برای تحقیقات مستقل بدون هرگونه ملاحظات سیاسی می‌بایست کارشناسان بین‌المللی به پرونده شکنجه و قتل خاشقجی دسترسی داشته باشند.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از عربستان سعودی خواست محل اختقای جسد روزنامه‌نگار منتقد را اعلام کند. باشله گفت کالبدشکافی جسد برای درک این «جنایت بی‌شرمانه و متأثرکننده» ضرورت دارد.