رئیس سرویس امنیتی دانمارک ابتدا در پیام کوتاهی در توییتر وسپس در یک نشست خبری در کپنهاگ اعلام کرد که پلیس این کشور در عملیاتی وسیع که تابستان گذشته در شرق دانمارک انجام گرفت، موفق شد حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خاک این کشور را خنثی کند. وزارت خارجه دانمارک، سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرد. وزارت خارجه ایران طرح ادعای دانمارک را «مغرضانه» خواند.

فین بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک

فین بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک سه‌شنبه ۸ آبان/ ۳۰ اکتبر در یک نشست خبری که از تلویزیون دانمارک پخش می‌شد گفت پلیس دانمارک ۲۸ سپتامبر سال جاری در پی سرقت یک خودرو با پلاک سوئد، به مدت کوتاهی مرز بین دانمارک، سوئد و آلمان را مسدود کرد اما به زودی متوجه شد که مسأله فقط سرقت خودرو نیست.

به گفته بورخ آندرسون پلیس دانمارک ۲۱ اکتبر در همکاری با سرویس‌های امنیتی سوئد و نروژ فردی ایرانی‌تبار با تابعیت نروژ را به ظن همکاری با وزارت اطلاعات را بازداشت کرد. مظنون هرگونه همکاری با سرویس‌های امنیتی ایران را تکذیب کرده است.

از فرد بازداشت شده عکس‌هایی از محل اقامت اعضای «جنبش الاحواز» در دانمارک کشف شده.

الاحواز ابتدا مسئولیت حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامیان در اهواز را به عهده گرفت. اما بعد از آنکه گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی از سه تن از مهاجمان، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت، الاحواز با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله را پس گرفت.

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند.

بعد از این حمله، وزارت خارجه جمهوری اسلامی، سفیر دانمارک را برای پاسخگویی در برابر اینکه به چه دلیل اعضای این گروه را در خاک خود پذیرفته است احضار کرد.

آندرس سامولسن، وزیر خارجه دانمارک سه‌شنبه ۸ آبان/ ۳۰ اکتبر اعلام کرده اینکه ایران حمله‌ای را در خاک دانمارک طراحی کند «کاملاً غیر قابل قبول است».

بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک در نشست خبری تلویزیون این کشور گفت که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در اروپا فعال‌اند و به عنوان مثال از عملیات بمب‌گذاری در گردهمایی سالیانه مجاهدین خلق یاد کرد.

نخست‌وزیر دانمارک با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرده که اقداماتی بیشتر علیه ایران را در اتحادیه اروپا مطرح می‌کند. لارس لوک راسموسن نوشته است: «غیرقابل قبول است که ایران یا سایر کشورهای خارجی برنامه داشته باشند تا در خاک دانمارک دست به ترور بزنند.»

وزارت خارجه دانمارک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مرتضی مرادیان، سفیر ایران در دانمارک برای پاسخگویی به دفتر سیاسی این وزارتخانه احضار شده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران طراحی عملیات نافرجام در خاک دانمارک را تکذیب کرد و طرح این موضوع را «مغرضانه» خواند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعا کرد که «دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا» در «شرایط خاص و خطیر کنونی» با طرح پنین ادعاهایی در پی دسیسه‌چینی‌اند.

بیش از سه ماه پیش چند ایرانی از جمله یک دیپلمات به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شدند. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه سه هفته قبل گفته بود مشخص نیست آیا مقام‌های عالی‌رتبه حکومتی دستور این عملیات را صادر کرده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه دارایی‌های متعلق به بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و دو ایرانی‌تبار را مسدود کرده. پلیس فرانسه نیز در یک عملیات «پیش‌گیری از تروریسم» در منطقه گراند سنت، واقع در شمال این کشور یک مرکز اسلامی به نام «مرکز زهرا» و خانه‌های مسئولان آن را در ارتباط با این پرونده مورد بازرسی قرار داده است.

وزارت خارجه ایران در آن زمان هم تلاش وزارت اطلاعات برای بمب‌گذاری در گردهمایی پاریس را تکذیب کرده و گفته بود که دشمنان برجام سعی دارند روابط بین ایران و اروپا را با طرح چنین ادعاهایی مخدوش کنند.

پانویس:

این خبر با واکنش وزارت خارجه ایران به روز شد