اردوغان: عربستان هویت آمرین قتل خاشقجی را روشن کند

 

رئیس جمهوری ترکیه از عربستان خواست که درباره هویت آمرین قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، کسی که جسد وی را پس از قتل تحویل گرفته و محل نگهداری جسد روشنگری کند. دادستان ترکیه و همتای سعودی‌اش با هم دیدار می‌کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از عربستان سعودی خواست روشن کند که چه کسی دستور قتل جمال خاشقجی، خبرنگار سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول را صادر کرده است.

رئیس جمهور ترکیه روز جمعه چهارم آبان (۲۶ اکتبر) در برابر نمایندگان حزب "عدالت و توسعه" گفت که عربستان همچنین باید مشخص کند که جسد خاشقجی هم‌اکنون کجاست.

اردوغان گفت که دولت عربستان باید هویت آن "کارمند محلی" کنسولگری را آشکار کند که جسد خاشقجی را پس از جنایت تحویل گرفته است. اردوغان گفت که ترکیه اطلاعاتی بیش از آنچه تا کنون اعلام کرده در اختیار دارد.

دیدار دادستان‌های ترکیه و عربستان

اردوغان همچنین گفت که دادستان ترکیه با همتای سعودی خود روز یکشنبه آینده، ششم آبان، دیدار خواهد داشت. دیدار دادستان دو کشور بخشی از روند تحقیقات درباره قتل خاشقجی است.

جمال خاشقجی، خبرنگار ۵۹ ساله سعودی که در آمریکا زندگی می‌کرد، روز دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد تا اسناد مربوط به ازدواجش را تحویل بگیرد. اما به گفته بازرسان عربستان، در آنجا به قتل رسید. دادستان عربستان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که قتل خاشقجی از قبل برنامه‌ریزی شده بوده است.

یک سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرده که روسیه تردیدی درباره توضیحات ملک سلمان و محمد بن سلمان، پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی، ندارد که حاکی از عدم دخالت آنان در قتل خاشقجی است.

منبع:دویچه وله