گروگانگیری جیش العدل و دروغپردازی خبرگزاری جمهوری اسلامی
عبدالستار دوشوکی

متعاقب گروگانگیری مرزبانان و نیروهای سپاه و بسیج توسط جیش العدل در منطقه میرجاوه، سایت ها و خبرگزاری های جمهوری اسلامی برای فرافکنی و دروغپردازی های معمول خود دست به کار شدند. از جمله خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در گزارش خود به نادرستی و کذب مطلق به فرافکنی و اتهام پراکنی روی آورده و نوشته است: " البته پشت پرده این گونه اقدامات را باید در یادداشت عبدالستار دوشوکی مهره رسانه ای العربیه دید که تلاش کرد در سالروز شهادت سردار شوشتری طرح مردمی کردن امنیت در استان را زیر سوال برده و همزمان اقدام تروریست ها را مورد تمجید قرار دهد". نگارنده نه تنها هرگز تروریسم و خشونت را تمجید و "توجیه" نکرده، بلکه همانند حادثه تروریستی اخیر داعش در رژه نظامی اهواز آن را بدون تعارف و گنگ گویی محکوم کرده است. در مورد جیش العدل و جندالله در گذشته نیز موضعی بسیار شفاف داشته که هیچگاه در راستای توجیه یا تمجید خشونت و گروگانگیری و کشتار، بخصوص کشتار اسراء نبوده و نیست. این موضع در مقالات و مصاحبه هایی که بعد از گروگانگیری اخیر با رسانه ها از جمله بی بی سی فارسی، رادیو فردا، صدای آمریکا و همچنین برنامه تحلیلی کانال یک انجام دادم کاملا مشخص و روشن است. اما در قاموس جمهوری اسلامی مولفه ای بنام تحلیل حرفه ای وجود ندارد و هر نوع نقد و تحلیل را تائید و تمجید از رفتار طرف متقابل تعبیر می کند.

در مورد سایت العربیه نیز باید گفت که بعد از محکوم نمودن رسانه های سلفی تکفیری فارسی زبان توسط نگارنده که هموطنان ایرانی را آتش پرست و مجوسی و شیعیان را رافضی و کافر می خواندند، العربیه مدت طولانی است که  از بازنشر نوشته های بنده امتناع می ورزد. نگارنده با هر نوع تکفیر رسانه ای و جنگ نیابتی و نفرت پراکنی مذهبی (یا از هر نوع آن) از موضع پرنسیب مخالف بوده و هستم.  رسانه های تکفیری که از میهمانان زن درخواست می کنند حتما باید محجه باشند و در این مورد فعالان برونمرزی بیانیه محکومیت و نکوهش آمیز صادر کرده اند، و درخواست نمودند "اين شرط ناپسند و زشت را از ضوابط حضور در برنامه هاي خود براي زنان حذف كنند".  اما شگفت آور اینکه میهمانان درونمرزی، از جمله افراد سرشناس و بظاهر مخالف و اصلاح طلب، از جمله کسانی که علنا اعلام کرده بودند برای حفظ نظام حاضرند اسلحه بدست بگیرند و مردم را بکشند، ظاهرا از سوی نظام مورد تشویق قرار می گیرند تا مرتبا در این رسانه های تکفیری ظاهر شده و  بر "علیه نظام" سخن بگویند. در حالی که زنان و منتقدان تکفیر می شوند. و این خود از عجایب روزگار ماست. غرض از عرض این عریضه این است که بنده با هر نوع خشونت حتی خشونت کلامی از نوع تکفیر و توهین رسانه ای نیز مخالف هستم، چه برسد به خشونت فیزیکی و کشتار!.  وانگهی بر خلاف تبلیغات سوء و دروغپردازی های آشکار خبرگزاری جمهوری اسلامی و دیگر رسانه های رژیم، مقاله مربوطه و مورد تمسک نه در سایت العربیه بلکه در سایت رادیو فردا  تحت عنوان "پیامدهای امنیتی فقر و تبعیض در سیستان و بلوچستان" منتشر شده است.

نکته مهم دیگر اینکه بعد از این گروگان گیری، مسئولین کشوری و لشکری نظام جمهوری اسلامی طبق معمول، پاکستان و بخصوص ارتش آن کشور و سازمان مخوف اطلاعاتی ارتش پاکستان بنام آی اس آی را ملامت کردند که گویی پاکستان عرضه و توانایی کنترل مرزهایش و همچنین حفاظت از مرزهای ایران را ندارد (همانگونه که، به زعم آخوندها، آمریکا عرضه ندارد جلوی گران شدن دلارش را بگیرد). نکته قابل توجه اینجاست که نگارنده بارها نوشته و گفته است که دخالت ارتش پاکستان در امور همسایگان (هند، افغانستان و ایران) بخشی از ذات  ژنتیکی و دی ان ا (DNA) ارتش غیرقابل اعتماد آن کشور است. این حقیقت تلخ را بیش از۳۰ ماه پیش در مطلبی بنام " سفر بی ثمر حسن روحانی به پاکستان" در سایت بی بی سی فارسی نوشتم. در مطلب خود به صراحت توضیح داده بودم که "وزیران جمهوری اسلامی مدت‌ طولانی است که برای زمینه اجرایی کردن موافقت نامه امنیتی بارها به پاکستان سفر کرده‌اند و عملاً دست خالی بر می‌گردند. دقیقاً همان قول این بار به رئیس‌جمهور ایران نیز داده شد. غافل از اینکه پاکستان در مسائل امنیتی و دخالت در امور همسایگان خود سابقه طولانی دارد". بلافاصله بعد از درج این مطلب در بی بی سی فارسی، بر طبق گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی(ایرنا) حجت الاسلام حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور با رد واقعیتی که بنده آن را به تصویر کشیده بودم با تهمت و افتراء و دروغ بنده را "جدایی طلب" معرفی کرد و به نادرستی گفت: "متاسفانه نفوذپذیری برخی رسانه های خاص از طراحی های اتاق های فکر انگلیسی تا حدی است که بلافاصله از نوشته یک جدایی طلب نشان دار در سایت فیلتر شده بی بی سی و یک گزارش سعودی ساخته گازی نتیجه می گیرند سفر کم نظیر رئیس جمهوری کشورشان به پاکستان بی حاصل بوده است و آن را در میان عموم انتشار می دهند" . حال باید پرسید آیا درگیری ها و کشتارهای اخیر در نوار مرزی ایران و پاکستان و بخصوص گروگانگیری اخیر حاصل "سفر  موفقیت آمیز و کم نظیر رئیس جمهور" به پاکستان است یا نه؟ هرکه ناموخت از گذشت روزگار. نیز ناموزد زهیچ آموزگار!

در مورد شیوه های خشونت بار و مسلحانه جیش العدل در طی سالهای اخیر، و جندالله در گذشته، موضع نگارنده کاملا روشن و شفاف بوده و است؛ و آن مخالفت با کشت و کشتار و اسیرگیری و استمرار دایره خشونت است؛ و آن را بهترین شیوه مبارزه نمی دانم. حال اینکه سخنگوی جیش العدل در مصاحبه با العربیه ادعا می کند "که گروگان‌های ایرانی اسیر جنگی هستند؛ اما ممکن است برخی از آن‌ها را بکشیم" خود جای سخن دارد. زیرا کشتن اسیر جنگی (آنگونه که سخنگوی جیش العدل مدعی است) در قوانین بین المللی و بر طبق کنوانسیون های متعدد سازمان ملل از جمله کنوانسیون ژنو ،  جنایت جنگی و جنایت بر علیه بشریت تلقی می شود. ولی حتی اگر قوانین بین المللی در مورد اسیران سکوت می کردند، بعقیده نگارنده کشتن اسیر عملی بسیار زشت و ناپسند است. همانگونه که ۸ سال پیش نیز نظرم را در مورد تهدید جندالله برای کشتن یک اسیر در مصاحبه با سایت "برای یک ایران" اعلام کردم و تاکید نمودم که "هدف از کشتن اسیر انتقام گیری محجورانه قرون وسطایی است و الاغـیـر". مضاف بر اینکه اکنون نیز بسیاری از معتمدین محلی و سران طوایف و  علمای اهل سنت عمل گروگانگیری اخیر  جیش العدل را محکوم کرده اند. حتی مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی (امام جمعه اهل سنت زاهدان) در بیانیه ای از این حرکت جیش العدل ابراز انزجار کرده و آن را محکوم نمود.  زیرا آنها معتقدند که خشونت بازتولیدی جز خشونت بیشتر و امنیتی تر شده فضای بلوچستان و برافروخته تر شدن آتش کشت و کشتار متقابل نخواهد داشت. آتشی که دود آن به چشم مردم عادی می رود؛ بخصوص برای آنهایی که از طریق مرز از جمله قاچاق مرزی امرار معاش می کنند. بسیاری از آنها به دلیل مصونیت امنیتی مامورین نظام در ایست های بازررسی و جاده ها و نوار مرزی بیگناه کشته می شوند.

 با امنیتی تر شدن فضای  بلوچستان، دست مامورین در کشتار بلوچها بازتر و مصون تر خواهد شد. تجربه ۱۴ سال گذشته شهادتی است تلخ بر این ادعا. زیرا نظام جمهوری اسلامی نه یک نظام پاسخگو است که جان چند سرباز یا بسیجی بلوچ در چارچوب محاسبات کلان آن  ارزشی داشته باشد، و نه اینکه این نظام از طریق بلوچستان سرنگون خواهد شد که مردم مظلوم بلوچ باید، طبق فتوای "مجاهدین جیش العدل" هزینه ای بسیار نامتناسب و بسی بیشتر از دیگر نقاط کشور بپردازند. مردم بلوچ که روزانه هزینه می پردازند و صدایشان بجایی نمی رسد نمی خواهند جمهوری اسلامی با توجیه و بهانه دیگری تحت عنوان "مبارزه با تروریسم" و گروکانگیری جیش العدل،  و یا دخالت اجنبی و غیره با فراغ بال و آسودگی خاطر بیشتری سرکوب و کشتار کند. همانگونه که همگی اقرار می کنند. بهترین شیوه مبارزه  همسوئی و همرایی با بقیه هموطنان و قشرهای مختلف معترضین و اعتصاب کنندگان سراسر ایران است. خوشبختانه مردم بلوچ از دانشجویان و جوانان گرفته تا مغازه داران و کامیونداران تا زنان و صیادان از چابهار گرفته تا کنارک و سراوان و ایرانشهر و سرباز و زاهدان نشان دادند که در اعتراضات سراسری به همراه بقیه هموطنان شانه به شانه ایستاده اند. این نوع مبارزه مدنی و مسالمت آمیز  را باید تبلیغ و تمجید کرد؛ و نه کشت و کشتار و خشونت و گروگانگیری را.

 کشتار  رژه نظامی اهواز توسط داعش (صرفنظر از تحلیل ها و موضع گیری ها) به نفع رژیم تمام شد، تا خود را مظلوم و قربانی تروریسم معرفی کند.  و تحت بهانه حمله تروریستی داعش صدها فعال مدنی و بیگناه عرب از جمله زن و کودک را دستگیر و زندانی کند؛ و دنیا در مقابل آن سکوت اختیار کرد. این حرکت جیش العدل نیز احتمالا نتیجه مشابه ای خواهد داشت.  در پایان باید تاکید کرد که از خودگذشتگی و مبارزه طاقت فرسا با انتقامجویی و خشونت ورزی کاملا متفاوت است. خونخواهی و انتقامجویی را نمی توان و نباید به پای "مبارزه سیاسی برای آزادی و دمکراسی" ، م

منبع:پژواک ایران


عبدالستار دوشوکی

فهرست مطالب عبدالستار دوشوکی در سایت پژواک ایران 

*آیا توهین به اهل سنت بخشی از باورهای مذهب شیعه است؟ [2019 May] 
*نژادپرستی مامورین سپاه بر علیه کودکان بلوچ [2019 May] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس هایی برای ایرانیان [2019 May] 
*بازی ماهرانه عمران خان در زمین جمهوری اسلامی [2019 Apr] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس‌هایی برای ایرانیان [2019 Apr] 
*استاندار بلوچستان, گرگی در لباس میش برای دریدن استان  [2019 Mar] 
*شارلاتانیسم حشمت رئیسی و بی پرنسیبی تلویزیون کانال یک [2019 Mar] 
*نقدی بر بیانیه رضا پهلوی در چهل‌سالگی حصر.. [2019 Feb] 
*نامه سرگشاده اپوزیسیون به وزیر خارجه آمریکا در مورد کنفرانس لهستان [2019 Jan] 
*آیا کوه اتحاد چپ ء جمهوریخواه موش زائید؟  [2019 Jan] 
* دفاع صادق زیباکلام از شکنجه در ایران [2019 Jan] 
* نقشه فقر استانهای کشور [2018 Dec] 
* نقش تلویزیونهای تکفیری در بمبگزاری چابهار  [2018 Dec] 
*کالبدشکافی معضل اعتیاد در سیستان و بلوچستان  [2018 Dec] 
*سخنی صادقانه با هنرمندان دلواپس بر علیه تحریم ها [2018 Nov] 
*گروگانگیری جیش العدل و دروغپردازی خبرگزاری جمهوری اسلامی  [2018 Oct] 
*سیاست “نسل کشی فرهنگی” عامدانه جمهوری اسلامی در بلوچستان [2018 Oct] 
*کشتار اهواز و عکس العمل سردرگم سازمانهای اتنیکی ایران [2018 Sep] 
* بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود [2018 Sep] 
*نامه سرگشاده به مولوی عبدالحمید در مورد ضرورت اجرای شریعت اسلام [2018 Aug] 
*حضور «استقلال طلبان» و «فدرالیست ها» در کنگره ملی ایرانیان در ساختمان کنگره آمریکا | [2018 Jun] 
*نقدی بر نوشته دکتر علیرضا نوری‌زاده و کنفرانس واشنگتن، عبدالستار دوشوکی [2018 Jun] 
*دلیل دشمنی و اتهام زنی اصلاح طلبان برعلیه اپوزیسیون چیست؟  [2018 Jun] 
*موضوع: توهین یک استاد دانشگاه به بلوچها و تظاهرات اعتراضی مردم  [2018 May] 
* سیاست دوگانه دولت در قبال بی آبی در سیستان و بلوچستان  [2018 May] 
*مطلبی در مورد ادعای اولیه و سپس تکذیب صادق زیبا کلام  [2018 May] 
* ارتش آزاد سوریه یا سربازان پیاده نظام ترکیه؟ [2018 Jan] 
*نباید شعارهای ملت را به نفع سلطنت مصادره یا تحریف کرد [2018 Jan] 
* حمایت صریح و تمام قد مولوی عبدالحمید (رهبر اهل سنت ایران) از تجمعات اعتراضی مردم [2018 Jan] 
* توهین نادرست اصلاح‌طلبان به مردم عاصی و معترض ایران [2017 Dec] 
* مهستان یا کودکستان بزرگسالان «خبرگان رهبری سکولارها»  [2017 Dec] 
*ایران: ملتی پریشان و سرگردان بین پاسارگاد و کربلای معلی [2017 Nov] 
* آی ملت، به داد ما برسید [2017 Sep] 
*نامه مولوی عبدالحمید و جواب آیت‌الله خامنه‌ای [2017 Sep] 
*چرا از سخنان حسن روحانی باید حمایت کرد [2017 Jul] 
*طرح توسعه سواحل مکران یا نابودی بلوچستان؟ [2017 Jul] 
*شکست مفتضحانه اپوزیسیون در انتخابات  [2017 May] 
*چرا اهل سنت و اقوام نباید به روحانی رای بدهند [2017 May] 
*چرا در ایران روز جهانی زبان مادری جشن گرفته نمی شود؟  [2017 Feb] 
*بلوچها بعنوان اجنبی از حق اجاره منزل در بیدخون عسلویه محروم شدند [2016 Dec] 
*دلیل مخالفت با فراکسیون اقوام در مجلس چیست؟ [2016 Nov] 
*چرا بلوچها با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند؟ [2016 Oct] 
*رفراندوم بریتانیا و رای خروج از اتحادیه اروپا  [2016 Jun] 
*نظر زیگموند فروید در مورد حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی [2016 Apr] 
*سفر بی ثمر رئیس جمهور به پاکستان  [2016 Mar] 
*مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان [2016 Feb] 
*سخنی کوتاه با معاون رئیس جمهور در مورد اعدام مردان یک روستا [2016 Feb] 
*پایان دوران حسینعلی شهریاری در زاهدان و بهارستان [2016 Feb] 
*چرا باید انتخابات را تحریم و حامیان آن را نفی کرد؟ [2016 Feb] 
*چرا هموطنان در مقابل «رنج بلوچستان» بی تفاوت هستند؟ [2015 Dec] 
*رانتخواری بیسابقه وزیر صنعت در پروژه های منطقه آزاد چابهار [2015 Sep] 
*چرا توافق هسته ای به سود منافع استراتژیک ملت ایران است؟ [2015 Jul] 
*جام زهر هسته ای با نرمشی واقع بینانه [2015 Apr] 
*روز جهانی زبان مادری: فارسی را پاس بداریم بقیه زبانها را زاپاس [2015 Feb] 
*ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز «دهه زجر» [2015 Jan] 
*بی‌اطلاعی يا تبليغات سوء بر عليه بلوچ‌ها؟ [2014 Dec] 
*هویت ایرانی به روایت دکتر عطاالله مهاجرانی [2014 Dec] 
*فتوای جدید جبهه ملی: تشیع از ارکان مهم ملیت ایرانی است [2014 Nov] 
* روشنفکر ایرانی به روایت مسعود بهنود؟  [2014 Nov] 
*نقدی بر عملکرد صدا و سیما، آیا بلوچ ایرانی نیست؟ [2014 Sep] 
*بلوچ ها و روز جهانی قربانیان ناپدید شدن های اجباری [2014 Aug] 
*احتمال تجزیه عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان و عواقب آن برای ایران [2014 Jun] 
*نقدی بر عملکرد و اهداف درازمدت بخش فارسی بی بی سی و صدای آمریکا [2012 Dec] 
*نقدی بر فرهنگ بهتان و بدعت گذاری [2011 Oct] 
*سکولاریسم نو ! نواختن شیپور از سر گشاد آن [2011 Sep] 
*به یاد مـاشـاءالله بــامـری موسقی‌دان بلوچ که امروز به خاک سپرده شد [2011 Jul] 
*پروژه الماس فریب، درس آموزنده ای برای اپوزیسیون [2011 Jun] 
*در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟ [2011 May] 
*آمدند، نشستند و گفتند و رفتند ! [2011 Apr] 
*اعدام ۱۱ بلوچ و انتقامجویی جمهوری اسلامی از بمبگزاری چابهار [2010 Dec] 
*کشتار چابهار توسط جندالله وعکس‌العمل بلوچ‌ها [2010 Dec] 
*حقایق زندگی عبدالمالک ریگی از صعود تا سقوط  [2010 Jun] 
*نقدی برمنشور جنبش سبز و موضع اپـوزیـسـیـون سـکولار برونمرزی [2010 Jun] 
*فتواي تكان دهنده شيخ در مورد صدها ميليون مسلمان سنی مذهب [2009 Feb]