نورافکن‎ِ وزارت خارجه آمریکا روی همکاری ایرلاین‎های خصوصی ایران، سپاه قدس و گروه‎های تروریستی

- همکاری‌های سپاه و ایرلاین‎های ایرانی نه تنها زیر ذره‎بین دولت آمریکا قرار دارد بلکه در نقاط مختلف دنیا هستند افرادی  که از قرار معلوم بطور شخصی این قضایا را دنبال می‎کنند.

 

جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ برابر با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸

«گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا که برایان هوک سرپرست آن است، سه‎شنبه نهم اکتبر (۱۷ مهر)، درباره‎ی رفتار مخرّب جمهوری اسلامی در داخل ایران و همچنین ستیزه‎جویی‎های رژیم در منطقه که محور آن سپاه پاسداران است بولتنی منتشر کرده است.

ایرباس ماهان

در فصل اول این بولتن آمده رژیم ایران از سپاه قدس برای پیشبرد منافع خود در خارج از کشور در پوشش عملیات اطلاعاتی و ایجاد بی‎ثباتی در خاورمیانه استفاده می‌کند. درگیری در عراق و سوریه اصلی‎ترین مسئولیت سپاه قدس است و بر اساس آن گروه‎های تروریستی را تامین مالی می‎کند، آموزش می‎دهد و سلاح و تجهیزات آنها را فراهم می‎کند.

گروه‎های تروریستی که در حال حاضر از سوی جمهوری اسلامی پشتیبانی می‎شوند حزب‎الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی فلسطین، کتائب حزب‎الله العراق، گردان‌های الاشتر است. در این گزارش تاکید شده آنها رهبران این گروه‎ها تحت پوشش آموزش‎های دینی به ایران  سفر می‎کنند.

همچنین تاکید شده ایران علاوه بر این گروه‎های تروریستی از گروه‎های ستیزه‎جوی دیگر از جمله حشدالشعبی در عراق، حوثی‎های یمن و طالبان در افغانستان حمایت می‎کند. به این فهرست باید فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان را که عمدتاً شیعه هستند اضافه کرد.

حزب‎الله لبنان قویترین شریک تروریست ایران است و رژیم سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به آنها کمک می‎کند و از سال ۲۰۱۲ تا کنون ماموریت‎های مختلفی در بلغارستان، آذربایجان، بولیوی، قبرس، گینه، کویت، نیجریه، پاناما، پرو، تایلند و آمریکا انجام داده‌اند.

در صفحه ۱۳ این بولتنِ (فصل اول) که بطور خلاصه نقش سپاه پاسداران در گسترش و پشتیبانی از عملیات تروریستی بررسی شده تاکید شده «ایرلاین‌های تجاری خصوصی در ایران (هواپیمایی ماهان، معراج، پویا ایر، قشم ایر و کاسپین) در انتقال نیرو و تسلیحات نظامی به سوریه و عراق با سپاه قدس همکاری دارند.»

گزارش گروه اتاق ایران در مورد حمایت سپاه پاسداران از گروه‎های تروریستی منطقه و همچنین همکاری ایرلاین‎های تجاری ایران با سپاه قدس آشکار می‎کند که نورافکن سرویس‎های اطلاعاتی و نظامی آمریکا روی کدام بخش‌ها زوم شده است.

در این بین هواپیمایی ماهان از بزرگترین بنگاه‎های اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی سهم بیشتری در همکاری با قاسم سلیمانی دارند و وزارت خزانه‎داری آمریکا سال‌هاست فعالیت این شرکت را رصد می‎کند و ماهان در فهرست تحریم‎های آمریکا قرار دارد.

۲۳ شهریور ۱۳۹۷ (۱۴ سپتامبر)، دفتر اداره کنترل دارایی‌های وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) شرکت هواپیمایی «مای ایویشن» در تایلند را به دلیل ارتباط با ماهان تحریم کرد. پیش از آن نیز، ۱۹ تیر ۱۳۹۷ (۱۰ ژوئیه) آژانس مسافرتی و گردشگری ماهانشعبه مالزی به اتهام مشارکت هواپیمایی ماهان در تروریسم در لیست تحریم‎های ثانویه آمریکا قرار گرفت.

هواپیمایی معراج و هواپیمای ماهان و همچنین شرکت هوایی قدس، شرکت هواپیماسازی ایران و سازمان صنایع هوایی، در فهرست تحریم‎های وزارت خزانه‎داری آمریکا هستند.

رصد فعالیت‎های تروریستی رژیم ایران در سوریه توسط فعالین خاص توییتر

همکاری‌های سپاه و ایرلاین‎های ایرانی نه تنها زیر ذره‎بین دولت آمریکا قرار دارد بلکه در نقاط مختلف دنیا هستند افرادی  که از قرار معلوم بطور شخصی این قضایا را دنبال می‎کنند.

Gerjon یک کاربر هلندی توییتر است که خود را معتاد ردیابی هواپیماها معرفی کرده است. او دانشجوی فوق لیسانس ژئوفیزیک است و پروازهای ماهان به سوریه را از طریق وبسایت «فلایت رادار ۲۴» رصد می‎کند. او اخیراً بررسی کرده که آمار پروازهای ماهان ایر از ماه مه کاهش چشمگیری داشته است.

نمودار کاهش پروازهای ماهان به سوریه
مشاهده عکس در توییترمشاهده عکس در توییتر
Gerjon | חריון@Gerjon_
 
 

Some statistics of Mahan Air flight from IKA () to DAM () over the past year. This flight has been linked to the Iranian Revolutionary Guard Corps (IGRC). Clear preference for Sundays, Tuesdays and Thursdays. Sharp decrease after May 2018.

 

 

جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ (۲۱ سپتامبر)، منابع سوری خبر دادند که پس از حمله هوایی جنگنده‎های اسراییلی به فرودگاه دمشق یک فروند بویینگ ۷۴۷ متعلق به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی آسیب جزیی دیده و زمینگیر شده است. این خبر در رسانه‎های داخلی ایران سانسور شد اما بخش فارسی اسپوتنیک روسیه آن را منعکس کرد و نوشت که این هواپیما درنتیجه ضربات نیروی هوایی اسراییل نابود شد.

مانو گومز یکی دیگر از فعالین توییتر در رصد مسیر هواپیماها، نهم اکتبر (۱۷ مهر) نوشته این هواپیما، دمشق را به مقصد تهران ترک کرده است.

 

دیوان لاهه، سوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۱ مهر) پس از رسیدگی به شکایت رژیم ایران از آمریکا بر اساس پیمان دوستی که در سال ۱۳۳۴ بین دو دولت وقت ایران و آمریکا بسته شده بود، حکم موقت خود را صادر کرد که در بخشی از آن  از آمریکا خواسته شده تا موانع صدور اقلامی چون دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، لوازم کشاورزی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری و خدمات فنی مورد نیاز آن را رفع کند. گذشته از اینکه دارو و محصولات بشردوستانه جزو تحریم‌ها نیست و رژیم ایران حتی دارو را به عراق صادر می‌کند، ولی به نظر می‎رسد گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا پاسخی به آن گروه باشد که به تحریم صنایع هوایی جمهوری اسلامی توسط آمریکا انتقاد دارند.

منبع:کیهان لندن