اسناد ترکیه از قتل خاشقجی؟

دولت ترکیه به مقامات آمریکایی اطلاع داده که صدا و تصاویر ویدیویی در اختیار دارد که نشان می‌دهد جمال خاشقجی چگونه به قتل رسیده است. ظاهراً اسناد صوتی از این واقعه به طور ویژه‌ای اثرگذار و تأثربرانگیزند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی. ابعاد پرونده هردم گسترده‌تر می‌شود

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی ظهر سه‌شنبه ۲ اکتبر / ۱۰ مهر به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود که گواهی تجرد بگیرد اما دیگر بازنگشته و همچنان اثری از او نیست. ریاض می‌گوید او از کنسولگری خارج شده اما نمی‌تواند این موضوع را اثبات کند. روزنامه صباح در ترکیه صبح چهارشنبه تصاویر، اسامی و تاریخ تولد ۱۵ شهروند سعودی را منتشر کرده که ۲ اکتبر/ ۱۰ مهر وارد فرودگاه استانبول شده‌اند. مقامات ترکیه فیلمی هم منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این اشخاص وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده‌اند. نیویورک تایمز به نقل از یک مقام امنیتی که نام او افشا نشده گفته است که هیأت  ۱۵ نفره روزنامه‌نگار منتقد را کشته و او را تکه تکه کرده‌اند.

روزنامه واشنگتن‌پست به نقل یک مقام امنیتی دولت ترکیه گزارش داده که تصاویر ویدیویی و اسناد صوتی که اکنون در اختیار دولت ترکیه قرار دارد نشان می‌دهد که مأموران چگونه خاشقجی را بازداشت می‌کنند،و بعد از بازجویی از او، این روزنامه‌نگار را به قتل می‌رسانند و جنازه او را تکه تکه می‌کنند.

این مقام امنیتی دولت ترکیه که نام او افشا نشده می‌گوید اسناد صوتی به دست آمده از این واقعه به روشنی ثابت می‌کند که مأموران سعودی خاشقجی را به قتل رسانده‌اند:

«صداهای ضبط‌شده از درون کنسولگری نشان می‌دهد که بعد از ورود جمال به کنسولگری چه اتفاقی برای او افتاده است. صدای او و صدای مردانی که به عربی صحبت می‌کنند را می‌توان شنید. می‌توان شنید که چگونه او را بازجویی می‌کنند، شکنجه می‌دهند و بعدش هم او را می‌کشند.»

یک مقام امنیتی دوم هم به واشنگتن‌پست گفته است که خاشقجی قبل از آنکه به قتل برسد، شکنجه شده.

این مقامات امنیتی سندی برای صحت اظهارات خود به دست نداده‌اند.

روزنامه واشنگتن‌پست روز گذشته یادآوری کرده بود که هدف ترکیه این است که به تدریج فشار سیاسی بر پادشاهی عربستان سعودی را افزایش دهد و در همان حال زمینه سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در ترکیه را فراهم بیاورد و روابط فی‌مابین را هم که به دلیل حضور نظامی ترکیه در قطر و سوریه به تیرگی گراییده بود بیش از این به خطر نیندازد. دولت ترامپ هم اعلام کرده که پرونده خاشقجی را پیگیری می‌کند. رئیس جمهور آمریکا به فاکس نیوز گفته است که به دلایل اقتصادی مایل نیست صدور سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند. باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم اعلام کرده که از نظر او تردیدی وجود ندارد که سعودی‌ها جمال خاشقچی را به قتل رسانده‌اند. در کنگره آمریکا زمزمه‌هایی هم از درخواست تحریم عربستان سعودی به گوش می‌رسد. در این میان جمهوری اسلامی هم به این پرونده بی‌علاقه نیست. سفیر ایران در لندن گفته است: «برای مدت‌های طولانی، عربستان از انتقاد به دلیل ترویج تروریسم و نقض گسترده حقوق بشر، مصون بوده است. حالا به نظر می‌رسد حتی منتقدان سعودی هم در روز روشن و در خارج از کشور به قتل می‌رسند. آیا غرب بالاخره حاضر است از این استاندارد دوگانه دست بردارد؟»

 

 
واشنگتن پست نوشت: اسناد منابع اطلاعاتی آمریکا نشان میدهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور اغفال جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت این کشور و فراهم سازی زمینه بازگشت وی از آمریکا به عربستان را صادر کرده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اسناد منابع اطلاعاتی آمریکا نشان میدهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور اغفال جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت این کشور و فراهم سازی زمینه بازگشت وی از آمریکا به عربستان را صادر کرده بود.

به گزارش «انتخاب»، روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است که منابع اطلاعاتی آمریکا با شنود مقامات عربستانی دریافته اند که آنها در حال گفتگو در مورد طرح اغفال جمال خاشقجی و بازداشت او هستند.

بنا به همین گزارش چند تن از دوستان این روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان اعلام کرده اند که مقامات عالی رتبه عربستانی طی ماههای گذشته ضمن برقراری تماس با جمال خاشقجی به او تضمین داده بودند که در صورت بازگشت به این کشور خطری وی را تهدید نخواهد کرد. در برخی از این تماسها به جمال خاشقجی سمتی دولتی نیز پیشنهاد شده بود.

این در حالی است که به گفته دوستان جمال خاشقجی وی نسبت به پیشنهادهای مطرح شده مشکوک بود. اطلاعات منابع امنیتی آمریکا این احتمال را تقویت کرده که طرح عربستان بازداشت جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری استانبول بوده است. با این حال با در نظر گرفتن سخنان مقامات ترکیه به نظر می رسد که در نهایت اجرای این طرح با مشکل روبرو شده است و طرح جایگزین «قتل» در ساختمان کنسولگری به اجرا گذاشته شد.

یکی از مقامات اطلاعاتی سابق آمریکا به واشنگتن پست گفته است که استفاده از یک تیم امنیتی ۱۵ نفره می تواند نشان دهنده برنامه برای اجرای طرح «ربایش» باشد. به گفته وی در چنین طرحی فرد را برای بازجویی از یک کشور به کشور دیگر منتقل می کنند.

از سرنوشت جمال خاشقجی از روز دوم اکتبر (۱۰ مهر) و پس از آنکه وی برای رسیدگی به امور اداری خود وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد اطلاع دقیقی در دست نیست.

یکی از رسانه های ترکیه روز گذشته تصاویری از ۱۵ تبعه عربستان منتشر کرد که مظنون به دخالت در «قتل» جمال خاشقجی هستند.

مقامات ترکیه بر این باورند که جمال خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری عربستان به «قتل» رسیده و جسد وی قطعه قطعه شده است.

جمال خاشقجی از منتقدان حکومت عربستان و به طور خاص محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۳ ساله این کشور بود.

طرح ۲۲ سناتور آمریکایی برای تحقیق به دلیل «نقض حقوق بشر»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی را «بسیار جدی» توصیف کرده از مقامات عربستان خواسته است در مورد سرنوشت این روزنامه نگار اطلاع رسانی کنند.

از سوی دیگر ۲۲ سناتور آمریکایی روز چهارشنبه در نامه ای اعلام کردند که از دونالد ترامپ خواسته اند تا در مورد نقض احتمالی حقوق بشر و لزوم وضع تحریم در ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی تحقیق کند.

نام ۲۲ عضو دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا در میان امضاء کنندگان این نامه دیده می شود.

منبع:پژواک ایران