جزئیات تازه‌ از حمله اهواز؛ معرفی ۳۰ نفر به رهبر و دادگاه

 

نمایندگان مجلس ایران به نقل از نهاد‌های امنیتی٬ اطلاعاتی و انتظامی ضمن افشای جزئیات تازه از حمله به رژه نیرو‌های مسلح در اهواز، می‌گویند که این حادثه در حالی رخ داده است که برآوردهای اطلاعاتی حاکی از احتمال حمله تروریستی بوده است.

روز سه‌شنبه، دهم مهرماه، مجلس ایران به منظور بررسی ابعاد این حمله جلسه‌ای غیرعلنی با حضور مقام‌های ارشد نظامی و اطلاعاتی برگزار کرد که برخی نمایندگان جزئیاتی از این جلسه را علنی کردند.

غلامعلی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی٬ نماینده مجلس، در گفت‌وگو با شماره روز چهارشنبه (۱۲ مهر) روزنامه «آرمان» گفته که در این جلسه مطرح شده که «وزارت اطلاعات و وزارت کشور آن‌گونه که باید به‌خوبی عمل» نکرده‌اند.

جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی افزود: «تروریست‌ها از پنج ماه گذشته، از فاصله ۷۰۰ متر مانده به جایگاه برگزاری مراسم، خانه‎ای را اجاره می‎کنند و در آنجا مستقر می‎شوند. در روز وقوع حمله تروریستی با خودرو خود حرکت می‎کنند و به جایگاه برگزاری مراسم می‎آیند.»

به گفته این نماینده، پیش از این حمله «گزارشات اطلاعاتی بیانگر این قضیه بود که اتفاقات تروریستی در اهواز رخ خواهد داد، ولی در نهایت سهل‌انگاری شد و شورای تامین در آنجا به‌درستی عمل نمی‎کند.»

وی همچنین خبر داد که «اکنون بیشتر از ۳۰ نفر به دادگاه معرفی شدند، عزل شدند و در نهایت به مقام معظم رهبری معرفی شدند.»

به گفته این نماینده مجلس، «برخی از این افراد به فرماندهان ارشد خود معرفی شدند و همچنین گزارش کاملی خدمت رهبری تقدیم شد، برای تصمیم‎گیری در مورد کسانی که ایشان باید تصمیم‎گیری کنند.»

جعفر‌زاده ایمن‌آبادی همچنین گفت: «رصدهای اطلاعاتی و بررسی‎های اطلاعاتی ضعیف بوده است. در حین وقوع حادثه نیز، برخورد با تروریست‎ها بسیار ضعیف بود. به قناسه‎زن‌ها گفته شد که تیراندازی کنند ولی تیراندازی نکردند، با این گفته که اجازه ندارند تیراندازی کنند. پس به چه علت در پشت‌بام اسکان یافته بود؟»

وی ادامه داد: «امکان ندارد که یک قناسه‎زن اجازه نداشته باشد. اگر در آن زمان، قناسه‌زن به تروریست‎ها تیراندازی می‎کرد کار به نوعی تمام شده بود. قناسه‎زن‎ها کوتاهی بسیاری داشتند و فرماندهی نیز تماس نگرفت که تیراندازی کنند.»

بهروز نعمتی یک عضو هیئت رئیسه مجلس هم در تشریح ابعاد دیگری از مسائل مطرح شده در این جلسه گفته که «در حادثه اهواز قصور امنیتی قطعی بوده و با تعدادی از مقصران برخورد شده و تعدادی هم به دادگاه معرفی شده‌اند.»

نعمتی افزوده که در این جلسه «عذرخواهی» صورت گرفته٬ اما نگفته که این عذرخواهی از سوی کدام نهاد یا مقام امنیتی و اطلاعاتی و نظامی بوده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: «با توجه به فضای کشور که گروه‌های مختلف تکفیری در منطقه وجود دارند، نباید این منافذ وجود داشته باشد و باید برخورد جدی‌تری صورت بگیرد.»

نعمتی در این سخنان از وجود «منافذی» سخن به میان آورده که منجر به بروز چنین حادثه‌ای شده و خواستار برخورد «جدی‌تر» در این زمینه شده است.

اظهارات این نماینده مجلس همچنین به طور تلویحی برخی گزارش‌ها در مورد بازداشت تعدادی از نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی مرتبط با این حمله را تائید می‌کند.

همایون یوسفی یکی از نمایندگان اهواز در مجلس هم بعد از این جلسه بی ‌آن که نامی از نهاد یا سازمانی ببرد از «مقصران حادثه تروریستی اهواز» خواسته که در این زمینه «پاسخگو» باشند.

مجلس ایران در یک هفته گذشته به منظور بررسی ابعاد این حمله مسلحانه چند نشست و دیدار و جلسه با مسئولان مختلف امنیتی و نظامی داشته که یکی از این جلسات را «فراكسیون مستقلین ولایی» برگزار کرد.

این جلسه روز یک‌شنبه هفته جاری و با حضور فرماندهان ارشد پلیس در مجلس برگزار شده بود که مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی این فراکسیون جزئیاتی از محتوای این جلسه را اعلام کرده است.

بائوج لاهوتی بر اساس گزارش‌ فرماندهان پلیس گفته که «تروریست‌هایی كه به رژه نیروهای مسلح در اهواز حمله كردند، از شش ماه قبل از حادثه، خانه‌ای را در ۵۰۰ متری محل رژه اجاره كرده و آنجا ساكن» شده بودند.

وی افزود: «بعضی از این افراد دارای سوابقی بوده و تحت كنترل بودند با این حال، دقت لازم در ممانعت از اقدامات آنها صورت نگرفته است.»

این نماینده مجلس اضافه کرد: «همه اینها نشان می‌دهد نیروهای امنیتی با وجود این كه بعد از حادثه خوب برخورد كردند، متاسفانه پیش از حادثه آن‌چنان هوشیار نبودند و معتقدیم باید هوشیارتر می‌بودند.»

وب‌سایت محافظه‌کار «عصر ایران» هم امروز گزارشی ویدئویی از تمام جزئیات این حمله منتشر کرده که ابعاد تازه‌ای از چگونگی شکل‌گیری و مقابله نیرو‌های حفاظتی با این حمله را نشان می‌دهد.

در این ویدئو که از محل حمله و درگیری‌های ۳۱ شهریور تهیه شده٬ برخی از عکاسان و شاهدان عینی روایت خود از شروع تیراندازی‌ها و نحوه مواجه نیرو‌های حفاظت با مهاجمان را توضیح می‌دهند.

در این ویدئو به تفصیل در مورد نحوه درگیری نیرو‌های حفاظت با مهاجمان سخن به میان می‌آید و اعلام می‌شود که دو نیرو‌های مهاجم توسط یک تک‌تیرانداز مستقر در یک ساختمان بلند مشرف به محل اجرای رژه مورد هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند.

این ویدئو در مورد اینکه این تک تیرانداز مامور چه ارگانی بوده سکوت کرده و توضیح زیادی ارائه نمی‌کند.

این ویدیو تلاش کرده ابعاد تازه‌ای از این حمله را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد٬ اما در مورد ۱۲ دقیقه تیراندازی نیرو‌های مهاجم و چرایی آن سخن نمی‌گوید.

عملکرد نیرو‌های امنیتی٬ اطلاعاتی٬ انتظامی و نظامی در مواجهه٬ کنترل و برخورد با نیروی مسلح مهاجم به رژه نظامیان اهواز از جمله مسائل و مواردی است که جزئیات زیادی از آن در دست نیست.

شش روز پیش نیز حسین نقوی حسینی٬ یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از این که مهاجمان به رژه نظامی در خوزستان «۱۲ دقیقه تیراندازی کردند» و «هیچ کس به آنها حتی شلیک هم نکرد» انتقاد کرده بود.

نقوی حسینی گفته بود که در دو فیلمی که از این حملات در مجلس به نمایش درآمده «چهار تروریست به راحتی ۱۲ دقیقه تیراندازی کرده، رفت‌وآمد داشتند، خشاب خود را عوض کردند و با هم صحبت می‌کردند و هیچ کس به آنها حتی شلیک هم نکرد.»

وی همچنین از این که مهاجمان «در این مدت به راحتی حرکت کردند و حتی به مجروحین تیر خلاص می‌زدند» ابراز تاسف کرده بود.

در مورد چگونگی سازماندهی این حمله و عملکرد نیرو‌های حفاظت در برخورد با آن ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی مطرح است به طوری که علی یونسی٬ وزیر پیشین اطلاعات نیز در این مورد سخن گفته است.

یونسی گفته که «اگر ما به خوبی این اتفاق را شفاف‌سازی نکنیم، می‌گویند خودمان مرتکب حادثه تروریستی اهواز شده‌ایم در حالی که در آنجا آن کسی که کشته عرب و آن کسی که کشته شده هم عرب است.»

این خواست و اظهارات یونسی در شرایطی مطرح می‌شود که سلمان سامانی٬ سخنگوی وزارت کشور اعلام کرده که «گزارشی جامع از حمله تروریستی اهواز پس از بررسی در شورای امنیت کشور جمع‌بندی و در اولین فرصت به مجلس» ارائه خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که گزارش وزارت کشور از این حمله که اطلاعات بیشتری را در بر خواهد داشت به صورت عمومی منتشر می‌شود یا خیر.

منبع:رادیو فردا