قاسمی اظهارات دبیرکل ناتو درباره برنامه موشکی ایران را رد کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه اظهارات دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در خصوص برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران رد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز سه شنبه از برنامه موشکی ایران و همچنین حمایت تهران از «گروه‌های تروریستی» در منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات دبیرکل ناتو در خصوص برنامه موشکی ایران گفته است: «برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران ماهیت دفاعی و بازدارندگی داشته و ایران نیز همچون تمام کشورهای مستقل جهان حق برخورداری از برنامه های متعارف نظامی - دفاعی برای دفاع از خود را داراست و قطعا اینگونه ابراز نگرانی های بی مورد تاثیری بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در حفظ، توسعه و تقویت توان و برنامه دفاعی موشکی نخواهد داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین درباره فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفته است: «بر خلاف اظهارات دبیر کل ناتو، نقش سازنده ایران در ایجاد ثبات در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه مورد اذعان بخش اعظم جامعه بین المللی است.»

در حالی بهرام قاسمی در خصوص از «نقش سازنده»ایران در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه صحبت کرده است که کشورهای اروپایی و آمریکا از رویکرد ایران در منطقه ابراز نگرانی می‌کنند.

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه
بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع فرانسه: برنامه موشکی ایران یک «تهدید» است

در همین زمینه، ینس استولتنبرگ روز سه شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته بود: تمام متحدان در مورد فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در در سراسر منطقه خاورمیانه نگران هستند.

دبیرکل ناتو اضافه کرده بود: ما به شدت حمایت مالی از تروریسم از جمله حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی را محکوم می‌کنیم.

ینس استولتنبرگ در ادامه گفته بود: البته ما در مورد برنامه موشکی‌آنها نگران هستیم و خود را ما متعهد می‌دانیم که برنامه هسته‌ای ایران همچنان با صلح آمیز باقی بماند.

در همین حال، کشورهای اروپایی خواهان مذاکره در خصوص برنامه موشکی ایران هستند و اخیرا وزیر دفاع فرانسه نیز برنامه موشکی ایران را یک تهدید دانسته است.

دولت دونالد ترامپ نیز که آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرده است، خواهان توافق جدیدی است که برنامه موشکی و فعالیت های منطقه‌ای ایران را هم شامل شود.

تهران اما همواره این درخواست‌ها را رد کرده و تاکید داشته که برنامه موشکی جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

منبع:پژواک ایران