«آمادگی آمریکا برای نابود کردن سیستم تسلیحات موشکی روسیه»

 

 آمریکا آماده است سیستم تسلیحات موشکی جدید روسیه را با ضربه‌ای نظامی نابود کند. واشینگتن می‌گوید که روسیه در حال توسعه نوعی سامانه موشکی است که ساخت و توسعه‌شان ممنوع هستند. روسیه ادعای آمریکا را خطرناک خوانده است.

   
default

 

آمریکا تهدید کرده اگر روسیه به توسعه سیستم‌ موشک‌های میان‌برد خود را پایان ندهد، با اقدامی نظامی این سیسم را درهم خواهد شکست. چنین برخورد کلامی میان آمریکا و روسیه تاکنون بسیار نادر بوده است.

کی بیلی هاچیسون، نماینده دائمی آمریکا در ناتو در این باره گفت گرچه آمریکا موافق راه‌حلی دیپلماتیک است، اما آماده است از راه نظامی نیز با این اقدام روسیه مقابله کند.

آمریکا بر این نظر است که روسیه در حال توسعه نوعی سیستم موشک‌های میان‌برد با کلاهک‌های اتمی است که می‌تواند در اندک زمانی و بدون آن که کشور مورد تهاجم فرصت کافی برای اقدام داشته باشد آن را مورد حمله اتمی قرار دهد. آمریکا تولید چنین سیستم موشکی را ناقض پیمان ۱۹۸۸می‌داند.  روسیه با در اختیار داشتن این موشک‌های اتمی قادر خواهد بود مناطقی در اروپا را هدف قرار دهد.

پیمان عدم توسعه سیستم موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد، پیمانی است که میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق بسته شده بود. در این پیمان که اول ژوئن سال ۱۹۸۸ به اجرا درآمد، از جمله آمده است تولید سیستم موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد ممنوع است.

ماریا ساخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در واکنش به این اقدام دیپلمات های آمریکا گفت:«به نظر می رسد کسانی که چنین سخن‌وری‌هایی می کنند به مسئولیت خود آگاه نیستند.» او گفت چنین سخنانی بسیار خطرناک هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز روسیه تاکنون بارها ادعاها در باره توسعه چنین سیستم‌های نظامی را رد کرده است.

منبع:پژواک ایران