کشتار اهواز و عکس العمل سردرگم سازمانهای اتنیکی ایران
عبدالستار دوشوکی

حمله تروریستی داعش در رژه نظامی اهواز و عکس العمل آسیمه سازمانهای اتنیکی ایران یکبار دیگر گسل عمیق سیاسی بین جریانات اتنیکی و بقیه نحله های سیاسی کشور را نمایان ساخت که به باور نگارنده برای استقرار دمکراسی و عملی شدن میثاق جهانی حقوق بشر  و رفع تبعیض و نابرابری در ایران آینده بسیار زیانبار خواهد بود. به همین دلیل در راستای همگرایی نیروهای دمکراتیک و آزادیخواه باید آن را زیر تیغ نقد مورد کالبدشکافی و فروگشایی تحلیلی قرار داد.

اکثریت قاطع جریانات سیاسی ایران از جمله گروه های چپ و جمهوریخواه که مدافع سنتی حقوق اتنیکی در ایران بوده‌اند، حمله تروریستی اهواز را بدون اما و اگر و طرح پیش نیاز و یا ارجاع به گزاره ها و انگیزه های "دایی جان ناپلئونی" مرسوم و یا کژپنداری مبتنی بر پارانویای سیاسی محکوم کردند. اما بیانیه های گروه های اتنیکی از جمله شورای دموکراسی خواهان ایران که مجموعه ای از ۱۰ سازمان عمدتا اتنیکی می باشد، و کنگره ملیتهای ایران فدرال که مجموعه ای از ۱۳ حزب و سازمان اتنیکی می باشد و همچنین جبهه ملل برای حق تعیین سرنوشت ایران که متشکل از چند سازمان اتنیکی رادیکالتر و جدایی طلب از جمله جبهه دمکراتیک مردمی احواز می باشد، کشتار اهواز را اقدامی مشکوک و به باور آنها احتمالا یک "طرح نخ نما" و "خودزنی" از طرف خود حکومت ایران به جمهوری اسلامی نسبت داده اند. گویی که جمهوری اسلامی از داعش خواهش کرده بود تا چند نفر انتحاری یکبار مصرف را به رژیم قرض بدهد تا در آستانه جلسه عمومی سازمان ملل متحد اقدام به خودزنی و مظلوم نمایی بکند.

شورای دموکراسی خواهان ایران در بیانیه خود می نویسد "تجربه های خود زنی تروریستی توسط جمهوری اسلامی آنقدر هست که می توان به آسانی اقدام خشونت آمیز در اهواز را کار خود حکومت دانست". کنگرە ملیت های ایران فدرال نیز در بیانیه خود  با توصیف کشتار اهواز بعنوان یک "طرح نخ نما" تاکید می کند" ضمن پشتیبانی کامل ازحق دفاع مشروع همه مردمان ایران، کنگره بر این باور است که عامل اصلی نا آرامیهای اخیر اهواز جمهوری اسلامی و گروههای وابسته  و هم پیمان این رژیم میباشند تا با ایجاد نا امنی و نا آرامی درمناطق ملیتهای تحت ستم ایران بهانه ای برای سرکوب بدست آورد و درحوادث اخیر نیز هم همین رویه را دنبال کردە". جبهه ملل برای حق تعیین سرنوشت ایران در بیانیه خود رژیم جمهوری اسلامی را مسئول این کشتار می داند و می نویسد "رژیم جمهوری اسلامی  برای مظلوم نمایی در انظار بین المللی وتاثیر گذاری در مباحث سازمان ملل و احتمالا تخفیف فشارهای بین المللی و جریجه دار کردن وجدان انسانهای ساده اقدام به "خود زنی" کرده است".

بلافاصله بعد از حمله تروریستی داعش به رژه نظامی اهواز، و قبل از انتشار ویدئوهای داعش، سخنگوی حرکه النضال العربی لتحریر (جنبش عربی آزادیبخش الاحواز) در تماس با رسانه ها به نادرستی و عامدانه آن اقدام را کار گروه الحوازیه و یا "مقاومت ملی الاحواز" که متشکل از ۴ سازمان عربی مسلح می باشد معرفی کرد و آن را یک "حرکت مشروع و  قهرمانانه" خواند. برخی از گروه ها و فعالان اتنیکی نیز که عملیات مسلحانه را مشروع تلقی کرده و قبحی برای آن قائل نیستند، بدون اندیشه و تعمق هورا کشیدند. غافل از اینکه برای داعش هورا می کشند و تروریسم انتحاری داعش را مدح و ستایش می کنند. بعد از اینکه به ضرس قاطع اثبات شد که این اقدام توسط گروه دهشتناک تروریستی داعش صورت گرفته، این گروه های رادیکال اتنیکی ضرورتی در بازبینی مواضع خود نیافتند. زیرا شوربختانه گویی که در مفاهیم ارزش های سیاسی و اخلاقی آنها هدف می تواند هر وسیله ای را توجیه کند؛ حتی اگر آن وسیله داعش باشد. یا وگرنه بسیار دردآور است که سازمان ها و احزاب ریشه دار اتنیکی و سکولار که خود را باورمند به دمکراسی و مدرنیته و ارزش های انسان ـ محور می دانند، در یک فرایند نامحسوس کارشان بجایی رسیده که بجای همسویی با نیروهای دمکراتیک و آزادیخواه ایرانی، در بیانیه های خود عملا (و نه الزاما تعمدا) تلاش در تمجید غیر مستقیم یا توجیه مستقیم "قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ"  دهشتناک ترین گروه تروریسی عصر مدرن یعنی داعش کرده اند. زیرا شیوه مقابله با رقیب یا دشمن با توسل به هر ابزار نامشروع غیرانسانی، خشونت محور و نادرست به بهانه اینکه هدف مشروع و دفاع مقدس است، فاصله چندانی با سیاست ورزی پراگماتیستی ماکیاولیستی ندارد. برخی از آنها نیز با تمسک به فضل و کرامات دانش نداشته خویش مدعی می شوند " شیوه مبارزه را دشمن به شما تحمیل می کند" که این خود عمق اعتراف به شکست سیاسی ـ اخلاقی در مقابل رژیم تبهکار جمهوری اسلامی است که در نهایت موفق شده است مخالفان خود را نیز به ورطه خشونت و  منجلاب بی پرنسیبی بکشاند. زیرا بر مبنای ضرب المثل انگلیسی (Two wrongs do not make a right) یک کار اشتباه، اشتباه متقابل را توجیه نمی کند. و در تاریخ ثابت شده است که خون را با خون نمی توان شست. و یا بدی جمهوری اسلامی را (که در آن تردیدی نیست) با عملی بدتر  از سوی داعش پاسخ داد و سپس با ژستی حق بجانب آن را توجیه کرد، و در این راستا حتی نیکولو ماکیاولی را شرمسار نمود.

اهداف گروه هایی نظیر "جبهه ملل برای حق تعیین سرنوشت ایران" کاملا مشخص و روشن است. آنها خط جدایی و تقابل را پیشه کرده اند و در این راستا برای ایجاد تضاد و تعمیق شکاف و جدایی بین گروه های اتنیکی و آنچه که آنها "ملت فارس" می دانند شبانه روز تلاش می کنند و رسانه های بین المللی نظیر "تلویزیون گوناز" را نیز که با هزینه ای بسیار بالا بر روی شبکه های ماهواره ای مثل هاتبرد در اختیار دارند. اما حداقل دو گروه دیگر یعنی شورای دموکراسی خواهان ایران و کنگره ملیتهای ایران فدرال فعالیت های خود را در چارچوب ایران و در راستای ایجاد همبستگی بین همه مردمان ایران تعریف می کنند. اگرچه در طی حدود ۱۴ سال گذشته حتی "رفقای قدیمی" و هم پیمانان سنتی سابق آنها در طیف چپ و جمهوریخواهان حاضر نشدند ائتلاف یا همکاری نزدیکی با کنگره ملیتهای ایران فدرال  داشته باشند و همواره تلاش داشته اند تا با تفکیک شفاف ضریب ایمنی دوردستی خود را با کنگره و ادبیات آن حفظ کنند، تا با حفظ حاشیه اطمینان سیاسی و سازمان "مسافت مصون" با آنچه که آنها "تنش غیرمجاز قومی" می خوانند حفظ شود. بعقیده نگارنده در مورد ایجاد این جدایی نامیمون و ناخواسته که فقط جمهوری اسلامی از آن سود می برد، نمی توان فقط از جوالدوز انتقاد به شخصیت ها و سازمان های سراسری به اصطلاح "ملت فارس" استفاده کرد  و آنها را به انحصار طلبی، سلطه گرایی و "شوونیسم" متهم کرد؛ بدون آنکه سوزن نقدی به ادبیات دگرستیزانه و متهم کننده خود داشته باشیم. ادبیات مستعمل در بیانیه های گروه های اتنیکی در رابطه با حادثه تروریستی اهواز، کاملا با ادبیات بقیه جریانات سیاسی ایرانی در تضاد بود.

شوربختانه اینگونه بنظر می رسد که بعد از بیش از ۱۴ سال تلاش دو خط موازی به هم نمی رسند مگر آنکه خدا بخواهد. بیش از ۱۴ سال پیش از طرف جبهه متحد بلوچستان ایران در لندن سمیناری(۱) تشکیل دادیم تحت عنوان " سمينار نقش اقوام ايرانی در آينده ايران". بیش از ۹۰ شخصیت سیاسی شناخته شده  و نماینده جریانهای مختلف از جمله نیروهای ملی، چپ،  مشروطه خواه، جمهوری خواه، فدرالیست و گروهای قومی در آن شرکت کردند. آن نشست می توانست آغاز همگرایی و گفتمان دوستانه و متمدنانه ای بین گروه های اتنیکی و بقیه هموطنان باشد. اما دریغا که حوادث و ناملایمات به جزمگرایی ناخواسته منجر شد که حاصل جز افزونی فاصله ها نداشته است. و ملال انگیزتر و تاسف آور تر اینکه حتی اقدام تروریستی کور داعش که دشمن مشترک نه تنها همه ایرانیان (بدون استثناء)، بلکه دشمن انسانیت است، بجای ایجاد قرابت بین آزاد اندیشان و آزادیخواهان سکولار  ایرانی، بطرز حیرت انگیزی به افزونی این فاصله ها کمک کرد. چه کسی مقصر است؟ صد البته طرف مقابل من، صددرصد!

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

مهر ۱۳۹۷

 

۱ ـ لینک:  http://www.bbc.com/persian/iran/story/2004/05/040516_mf_ethnicities.shtml

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:پژواک ایران


عبدالستار دوشوکی

فهرست مطالب عبدالستار دوشوکی در سایت پژواک ایران 

*نژادپرستی مامورین سپاه بر علیه کودکان بلوچ [2019 May] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس هایی برای ایرانیان [2019 May] 
*بازی ماهرانه عمران خان در زمین جمهوری اسلامی [2019 Apr] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس‌هایی برای ایرانیان [2019 Apr] 
*استاندار بلوچستان, گرگی در لباس میش برای دریدن استان  [2019 Mar] 
*شارلاتانیسم حشمت رئیسی و بی پرنسیبی تلویزیون کانال یک [2019 Mar] 
*نقدی بر بیانیه رضا پهلوی در چهل‌سالگی حصر.. [2019 Feb] 
*نامه سرگشاده اپوزیسیون به وزیر خارجه آمریکا در مورد کنفرانس لهستان [2019 Jan] 
*آیا کوه اتحاد چپ ء جمهوریخواه موش زائید؟  [2019 Jan] 
* دفاع صادق زیباکلام از شکنجه در ایران [2019 Jan] 
* نقشه فقر استانهای کشور [2018 Dec] 
* نقش تلویزیونهای تکفیری در بمبگزاری چابهار  [2018 Dec] 
*کالبدشکافی معضل اعتیاد در سیستان و بلوچستان  [2018 Dec] 
*سخنی صادقانه با هنرمندان دلواپس بر علیه تحریم ها [2018 Nov] 
*گروگانگیری جیش العدل و دروغپردازی خبرگزاری جمهوری اسلامی  [2018 Oct] 
*سیاست “نسل کشی فرهنگی” عامدانه جمهوری اسلامی در بلوچستان [2018 Oct] 
*کشتار اهواز و عکس العمل سردرگم سازمانهای اتنیکی ایران [2018 Sep] 
* بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود [2018 Sep] 
*نامه سرگشاده به مولوی عبدالحمید در مورد ضرورت اجرای شریعت اسلام [2018 Aug] 
*حضور «استقلال طلبان» و «فدرالیست ها» در کنگره ملی ایرانیان در ساختمان کنگره آمریکا | [2018 Jun] 
*نقدی بر نوشته دکتر علیرضا نوری‌زاده و کنفرانس واشنگتن، عبدالستار دوشوکی [2018 Jun] 
*دلیل دشمنی و اتهام زنی اصلاح طلبان برعلیه اپوزیسیون چیست؟  [2018 Jun] 
*موضوع: توهین یک استاد دانشگاه به بلوچها و تظاهرات اعتراضی مردم  [2018 May] 
* سیاست دوگانه دولت در قبال بی آبی در سیستان و بلوچستان  [2018 May] 
*مطلبی در مورد ادعای اولیه و سپس تکذیب صادق زیبا کلام  [2018 May] 
* ارتش آزاد سوریه یا سربازان پیاده نظام ترکیه؟ [2018 Jan] 
*نباید شعارهای ملت را به نفع سلطنت مصادره یا تحریف کرد [2018 Jan] 
* حمایت صریح و تمام قد مولوی عبدالحمید (رهبر اهل سنت ایران) از تجمعات اعتراضی مردم [2018 Jan] 
* توهین نادرست اصلاح‌طلبان به مردم عاصی و معترض ایران [2017 Dec] 
* مهستان یا کودکستان بزرگسالان «خبرگان رهبری سکولارها»  [2017 Dec] 
*ایران: ملتی پریشان و سرگردان بین پاسارگاد و کربلای معلی [2017 Nov] 
* آی ملت، به داد ما برسید [2017 Sep] 
*نامه مولوی عبدالحمید و جواب آیت‌الله خامنه‌ای [2017 Sep] 
*چرا از سخنان حسن روحانی باید حمایت کرد [2017 Jul] 
*طرح توسعه سواحل مکران یا نابودی بلوچستان؟ [2017 Jul] 
*شکست مفتضحانه اپوزیسیون در انتخابات  [2017 May] 
*چرا اهل سنت و اقوام نباید به روحانی رای بدهند [2017 May] 
*چرا در ایران روز جهانی زبان مادری جشن گرفته نمی شود؟  [2017 Feb] 
*بلوچها بعنوان اجنبی از حق اجاره منزل در بیدخون عسلویه محروم شدند [2016 Dec] 
*دلیل مخالفت با فراکسیون اقوام در مجلس چیست؟ [2016 Nov] 
*چرا بلوچها با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند؟ [2016 Oct] 
*رفراندوم بریتانیا و رای خروج از اتحادیه اروپا  [2016 Jun] 
*نظر زیگموند فروید در مورد حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی [2016 Apr] 
*سفر بی ثمر رئیس جمهور به پاکستان  [2016 Mar] 
*مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان [2016 Feb] 
*سخنی کوتاه با معاون رئیس جمهور در مورد اعدام مردان یک روستا [2016 Feb] 
*پایان دوران حسینعلی شهریاری در زاهدان و بهارستان [2016 Feb] 
*چرا باید انتخابات را تحریم و حامیان آن را نفی کرد؟ [2016 Feb] 
*چرا هموطنان در مقابل «رنج بلوچستان» بی تفاوت هستند؟ [2015 Dec] 
*رانتخواری بیسابقه وزیر صنعت در پروژه های منطقه آزاد چابهار [2015 Sep] 
*چرا توافق هسته ای به سود منافع استراتژیک ملت ایران است؟ [2015 Jul] 
*جام زهر هسته ای با نرمشی واقع بینانه [2015 Apr] 
*روز جهانی زبان مادری: فارسی را پاس بداریم بقیه زبانها را زاپاس [2015 Feb] 
*ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز «دهه زجر» [2015 Jan] 
*بی‌اطلاعی يا تبليغات سوء بر عليه بلوچ‌ها؟ [2014 Dec] 
*هویت ایرانی به روایت دکتر عطاالله مهاجرانی [2014 Dec] 
*فتوای جدید جبهه ملی: تشیع از ارکان مهم ملیت ایرانی است [2014 Nov] 
* روشنفکر ایرانی به روایت مسعود بهنود؟  [2014 Nov] 
*نقدی بر عملکرد صدا و سیما، آیا بلوچ ایرانی نیست؟ [2014 Sep] 
*بلوچ ها و روز جهانی قربانیان ناپدید شدن های اجباری [2014 Aug] 
*احتمال تجزیه عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان و عواقب آن برای ایران [2014 Jun] 
*نقدی بر عملکرد و اهداف درازمدت بخش فارسی بی بی سی و صدای آمریکا [2012 Dec] 
*نقدی بر فرهنگ بهتان و بدعت گذاری [2011 Oct] 
*سکولاریسم نو ! نواختن شیپور از سر گشاد آن [2011 Sep] 
*به یاد مـاشـاءالله بــامـری موسقی‌دان بلوچ که امروز به خاک سپرده شد [2011 Jul] 
*پروژه الماس فریب، درس آموزنده ای برای اپوزیسیون [2011 Jun] 
*در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟ [2011 May] 
*آمدند، نشستند و گفتند و رفتند ! [2011 Apr] 
*اعدام ۱۱ بلوچ و انتقامجویی جمهوری اسلامی از بمبگزاری چابهار [2010 Dec] 
*کشتار چابهار توسط جندالله وعکس‌العمل بلوچ‌ها [2010 Dec] 
*حقایق زندگی عبدالمالک ریگی از صعود تا سقوط  [2010 Jun] 
*نقدی برمنشور جنبش سبز و موضع اپـوزیـسـیـون سـکولار برونمرزی [2010 Jun] 
*فتواي تكان دهنده شيخ در مورد صدها ميليون مسلمان سنی مذهب [2009 Feb]