اعتراف به «سهل‌انگاری» در بروز حادثه تروریستی اهواز

 

بررسی حمله خونین اهواز هم‌چنان در دستور کار مجلس شورای اسلامی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران قرار دارد. از سهل‌انگاری و عدم هماهنگی سخن می‌رود. گفته می‌شود که در همین رابطه قرار است جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس برگزار شود.

 
 Iran Militärparade Parade (Mehr)

 

فیلم حادثه تروریستی اهواز از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بررسی شده است. فیلمی که اعضای کمیسیون در سفر به اهواز از شورای تامین استان خوزستان دریافت کرده‌اند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، که این فیلم را دیده، روز شنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) به خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" گفت: «سهل‌انگاری باعث بروز حادثه تروریستی اهواز شد.»

جزئیات فیلم حمله خونین اهواز

فیلمی که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از آن سخن می‌گوید، تنها در جلسه غیرعلنی این کمیسیون با حضور وزیران اطلاعات و کشور و همچنین در حضور ۹۲ نماینده مجلس به نمایش گذاشته شده است و در شمار فیلم‌هایی نیست که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

فلاحت پیشه گفته است: «این فیلم توسط دوربین وزارت اطلاعات که به صورت ثابت در منطقه رژه مستقر شده بود و دوربین ارتش تهیه شده است.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که فیلم‌برداری که از سوی ارتش صورت گرفته به طور کامل صحنه‌ها را ثبت کرده است.

فلاحت پیشه از "اشتباهات امنیتی" سخن گفته و به نقل از فیلم‌بردار ارتش می‌گوید: «فیلم بردار به کسی که تفنگ دوربین‌دار دستش است التماس می‌کند که به سمت آنهایی که تیر خلاص می‌زنند، شلیک کند اما آن شخص منتظر دستور فرمانده‌اش است. اینها همه نشان از ضعف مدیریت دارد.»

جلسه غیرعلنی

در همین رابطه قرار است روز سه‌شنبه ۱۰ مهر جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی جزئیات حمله خونین اهواز در مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که به باور او باید فیلم موجود در جلسه غیرعلنی نیز به نمایش گذاشته شود.

فلاحت‌ پیشه در عین حال تاکید کرده است که این کمیسیون "به هیچ وجه در این قضیه کوتاه نمی‌آید و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد".

گفته می‌شود که در جلسه غیرعلنی مجلس درباره بررسی جزئیات حمله خونین اهواز وزیران اطلاعات، کشور و دفاع نیز شرکت خواهند کرد و درباره نتایج تحقیقات صورت گرفته گزارش خواهند داد. جلسه مشابهی نیز قرار است روز یکشنبه در فراکسیون مستقلین مجلس برگزار شود.

منبع:پژواک ایران