پروژه بارورسازی ابرها: وزارت نیرو به سپاه پاسداران چراغ سبز داده؛ سازمان محیط زیست آن را «تبلیغاتی» خوانده

-عیسی کلانتری اجرای طرح بارورسازی ابرها توسط سپاه را تبلیغاتی خوانده بود.

-سازمان هواشناسی می‌گوید گزارش‌ها در ایستگاه دائمی شیرکوه یزد برای سنجش میزان بارش نشان می‌دهد، بارورسازی ابرها هیچ تاثیری در افزایش بارندگی ندارد.
-این پروژه با هدف‌گذاری وزارت نیرو توسط سپاه پاسداران در استان‌های زنجان، قزوین و مرکزی اجرا می‌شود.

 

جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ برابر با ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸

در حالی که رئیس سازمان هواشناسی و رئیس سازمان محیط زیست بر عدم تاثیر باروری ابرها در رفع مشکل خشکسالی و بی‌آبی تاکید می‌کنند، وزیر نیرو از آمادگی سپاه پاسداران برای بارورکردن ابرها استقبال کرده است.

کمتر از دو ماه پیش عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست پروژه باروری ابرها را تبلیغاتی خوانده و گفته بود که بارورسازی ابرها هیچ تاثیری بر افزایش بارش‌های کشور ندارد. او گفته بود که این پروژه صرفا جنبه تبلیغاتی و روانی دارد.

داود پرهیزکار رئیس سازمان هواشناسی نیز بارها اعلام کرده که بارورکردن ابرها تاثیر مثبتی در وضعیت اقلیمی کشور ندارد.

با این حال، رضا اردکانیان وزیر نیرو از طرح سپاه پاسداران برای بارورسازی ابرها استقبال کرده و گفته که نیروی هوایی سپاه پاسداران این آمادگی را دارد تا در زمینه بارورسازی ابرها و افزایش میزان بارندگی‌ها به وزارت نیرو کمک کند.

این تصویر مربوط به هواپیمای آنتونوف مستهلکی است که شرکت صافات با آن در عملیات بارورسازی ابرها به وزارت نیرو خدمات می‎داد اما زیر اسم صافات آمده «آزادگان»!

به گفته اردکانیان، قرار است جلساتی با فرماندهان نیروی هوایی سپاه پاسداران برای برنامه‌ریزی در این خصوص برگزار شود.

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی کشور و گزارش‌های ثبت شده در ایستگاه دائمی شیرکوه یزد برای سنجش میزان بارش، این بارورسازی ابرها هیچ تاثیری در افزایش بارندگی ندارد.

اما محمدصالح جوکار معاون پارلمانی سپاه پاسداران در این‌باره گفته که بارورسازی ابرها در زمستان سال گذشته و بهار سال جاری اجرا و بارورسازی هم انجام شده و نتیجه خوبی هم داشته.

او گفته که این پروژه با هدف‌گذاری وزارت نیرو توسط سپاه پاسداران در استان‌های زنجان، قزوین و مرکزی اجرا می‌شود.

پیش از این معاون پارلمانی سپاه از خرید و نصب تجهیزات مورد نیاز برای بارور کردن ابرها بر روی هواپیما خبر داده و گفته بود که سپاه برخی از موادی را که برای تزریق به ابرها جهت بارور کردن لازم است خریداری کرده که به رفع مشکل کم‌آبی در کشور کمک شایانی می‌کند.

 

منبع:کیهان لندن