کره‌شمالی: درخواست‌های آمریکا یک‌طرفه و گانگستری است

 

وزیر خارجه آمریکا به جزییات گفتگوهایش با مقامات کره شمالی اشاره‌ای نکردحق نشر عکسREUTERSImage captionوزیر خارجه آمریکا به جزییات گفتگوهایش با مقامات کره شمالی اشاره‌ای نکرد

کره شمالی رویکرد آمریکا را در مذاکرات با مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور در مورد برنامه اتمی‌اش "تاسف‌آور" خوانده است.

بیانیه منتشره وزارت خارجه کره شمالی با آن چه آقای پومپئو ساعاتی پیش درباره این مذاکرات گفته بود، در تناقض است.

در این بیانیه که خبرگزاری رسمی کره‌شمالی آن را منتشر کرده، آمده است که آمریکا، این کشور را برای متوقف کردن برنامه تسلیحات اتمی‌اش تحت فشار قرار داده و مطالباتی طرح می کند که حال و هوای "گانگستری مانند" دارد.

پیشتر وزیر خارجه آمریکا سفر دو روزه‌اش را به کره‌شمالی و مذاکرات در این کشور را سازنده توصیف کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در جریان مذاکراتش با مقامات کره شمالی پیشرفت‌هایی در مورد خلع سلاح اتمی این کشور حاصل شده است.

هرچند که او به جزییاتی در مورد این گفتگوها اشاره نکرد.

سفر آقای پومپئو به کره‌شمالی پس از نشست تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون، رهبران آمریکا و کره شمالی انجام شده است.

معلوم نیست که آیا وزیر خارجه آمریکا در این سفر با رهبر کره شمالی دیدار کرده یا خیر.

پیش‌تر یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته بود یک کارگروه برای مذاکره درباره جزییات برنامه خلع سلاح اتمی کره شمالی ایجاد شده است.

این سومین سفر آقای پومپئو به پیونگ‌یانگ برای ملاقات با مقام‌های این کشور است.

رسانه‌های کره‌شمالی با تاخیر اخبار مربوط به این سفر را پوشش دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش بر سر خلع سلاح اتمی کره شمالی "بسیار مصمم" است.

اخیرا گزارش شد کره‌شمالی در ماه‌های اخیر تولید اورانیوم غنی‌شده برای استفاده در سلاح‌های هسته‌ای را افزایش داده است.

آمریکا پیش‌تر گفته بود به دنبال خلع سلاح هسته‌ای "کامل، قابل تایید و غیرقابل بازگشت" کره‌شمالی است.

پیش از سفر آقای پومپئو گفته شده بود در این سفر احتمال کاهش تدریجی تحریم‌های وضع شده علیه کره‌شمالی در برابر پیشرفت در روند غیر اتمی شدن آن کشور مطرح خواهد شد.

 

از سازنده توصیف شدن مذاکرات خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ توسط پمپئو تا اظهار تاسف وزارت خارجه کره شمالی 


یورونیوز: مذاکرات آمریکا و کره شمالی که با هدف خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ در جریان است ظاهرا به نتایج مثبتی رسیده است. خبرگزاری رویترز به نقل از خبرنگارانی که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را در سومین سفرش به کره شمالی همراهی می کردند از حصول پیشرفت های سازنده برای تعیین جدول زمانی خلع سلاح اتمی این کشور خبر داده است.

به گزارش يورونيوز،  پومپئو خود نیز قبل از ترک کره شمالی در گفتگو با خبرنگاران بر مذاکرات سازنده اش با مقامات پیونگ یانگ در جریان این سفر دو روزه تاکید کرد. او گفت: «مسائل پیچیده ای وجود دارد ولی تقریبا روی تمامی موارد کلیدی به توافق رسیدیم. مواردی هم هستند که باید کار بیشتری روی آنها صورت بگیرد.»

این در حالیست که ساعتی بعد وزارت خارجه کره شمالی با «تاسف بار» توصیف کردن این دور از مذاکرات، آمریکا را به طرح درخواست های یکجانبه متهم کرد. پیونگ یانگ در این بیانیه از مطالبات یکجانبه واشنگتن در این مذاکرات ابراز ناخرسندی و تاسف کرده است.

وزیر خارجه آمریکا از مکالمه تلفنی خود با دونالد ترامپ در جریان این سفر خبر داد و از پرداختن به جزییات بیشتر در مورد توافقات صورت گرفته از جمله جدول زمانی خلع سلاح کره شمالی پرهیز کرد. قرار است دور بعدی این گفتگوها دوازدهم ژوئیه با حضور مقامات پنتاگون از سر گرفته شود.

این سفر پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور همدیگر را ملاقات کردند.

منبع:پژواک ایران