دولت بریتانیا تایید کرده زوج بریتانیایی با سم نوویچوک مسموم شدند

 
ساجد جاوید
 
جاوید گفته است که یک ماده واحد باعث مسمومیت زوج بریتانیایی و جاسوس روسی و دخترش شده است

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا، در گزارشی به پارلمان این کشور گفته است که مسمومیت یک زوج بریتانیایی نتیجه همان نوع ماده سمی است که در ماه مارس سال جاری باعث مسمومیت شدید سرگئی اسکریپال و دخترش در شهر سالزبری شد.

آقای جاوید در گزارش خود به پارلمان بریتانیا در روز پنجشنبه، ۱۴ تیر (۵ ژوئیه) گفت که به منظور جلوگیری از احتمال آلودگی افراد دیگر به این ماده، محل‌هایی این زوج قبل از مسمومیت از آنها دیدن کرده بودند به روی عموم بسته شده است.

چالی راولی و داون استرجس روز شنبه (۳۰ ژوئن) بیهوش در خانه‌ای در ایمزبری در جنوب غربی بریتانیا پیدا شدند که در چند کیلومتری سالزبری واقع شده است. پیشتر پلیس تایید کرده بود که علت بیماری این افراد مسمومیت با سم اعصاب نوویچوک است که ، با همان سمی مسموم شده اند که در سوء قصد به جان یک جاسوس سابق روسیه و دخترش مورد استفاده قرار گرفته بود.

+ 'زوج بریتانیایی با سم اعصاب مشابه با اسکریپال مسموم شده‌اند'

+ بریتانیا جزئیات بیشتری در مورد حمله شیمیایی به جاسوس سابق روسیه منتشر کرد

یک آزمایشگاه نظامی مسمومیت این زوج را با سم اعصاب نوویچوک تایید کرده استیک آزمایشگاه نظامی مسمومیت این زوج را با سم اعصاب نوویچوک تایید کرده است

خانه آنان در فاصله چند کیلومتری سالزبری واقع شده و برای درمان به همان بیمارستانی انتقال یافته‌اند که سرگئی اسکریپال و دخترش و همچنین یک مامور پلیس که با آنان تمام داشت در آن تحت درمان قرار گرفته بودند.

آنان پس از چندین هفته و در حالیکه در مواردی نسبت به نجات جان آنان تردیدهای جدی وجود سرانجام از بیمارستان مرخص شدند.

اسکریپالاسکریپال در زندان - مقامات بریتانیایی معتقدند که مسمومیت اسکریپال ناشی از حمله عمدی بوده است

به گفته سخنگوی پلیس بریتانیا، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد زوج مسموم شده در ایمزبری مورد حمله قرار گرفته اند، و هیچ گزارشی درباره مسمومیت احتمالی دیگر شهروندان با این سم مهلک منتشر نشده است.

فرنک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی در امور امنیتی، گفته است که بر اساس شواهد موجود احتمال مسمومیت تصادفی این زوج با سم نوویچوک بیشتر از سوءقصد برنامه ریزی شده به آنهاست.

مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش به واکنش تند بریتانیا و شماری دیگر از کشورهای غربی و اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روسی از این کشورها منجر شد. مقامات دولتی روسیه دست داشتن در حمله به آنان را تکذیب کردند.

اسکریپال زمانی که عضو سازمان اطلاعات ارتش روسیه بود اما با سازمان اطلاعات بریتانیا همکاری داشت. پس از کشف این ارتباط، در روسیه محاکمه و به زندان محکوم شد. در سال ۲۰۱۰، او و چند شهروند دیگر روسیه که به جرم جاسوسی برای غرب در آن کشور زندانی بودند با چند جاسوس روسی در آمریکا مبادله شدند و اسکریپال در بریتانیا ساکن شد.

پس از مسمومیت اسکریپال در بریتانیا، این نظر مطرح شد که احتمالا ماموران روسی به قصد انتقام‌جویی یا مجازات با استفاده از نوویچوک در صدد قتل او برآمدند.

منبع:پژواک ایران