سازمان انرژی اتمی ایران : هر وقت آیت‌الله خامنه‌ای دستور دهد، برنامه احیای فردو را اعلام می‌کنیم

 
سایت فردو در زیرزمین و در منطقه ای محصور میان کوه تاسیس شده تا به گفته مقام های ایرانی در برابر حملات احتمالی خارجی آسیب ناپذیر باشد
سایت فردو در زیرزمین و در منطقه ای محصور میان کوه تاسیس شده تا به گفته مقام های ایرانی در برابر حملات احتمالی خارجی آسیب ناپذیر باشد

سازمان انرژی اتمی ایران می گوید هر زمان که آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران دستور دهد، برنامه احیای سایت فردو برای غنی سازی اورانیوم اعلام می شود.

پایان غنی سازی اورانیوم در سایت فردو یکی از مهمترین خواسته های جامعه جهانی از ایران بود که در توافق هسته ای موسوم به برجام به دست آمد.

بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی ایران امروز ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفته است آیت‌الله خامنه‌ای "فعلا دستور داده‌اند، برنامه‌ها در چارچوب‌ برجام انجام شود و زمانی که‌ ایشان دستور دهند، برنامه‌های خارج از برجام‌ برای احیای فردو‌ را اعلام می‌کنیم‌".

بر اساس توافق برجام، قرار بوده فردو از یک سایت غنی سازی اورانیوم به مرکز تولید ایزوتوپ های پایدار تبدیل شود. ساختمان سازی این پروژه، خرداد دو سال پیش با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شده بود.

ایران تاسیس سایت فردو را پس از آن تایید کرد که مقام های غربی در شهریور۱۳۸۸ از وجود یک "سایت غنی سازی مخفی در نزدیکی تهران" خبر دادند. افشای این سایت موجب فشارهای سیاسی فراوانی به ایران از سوی کشورهای غربی و آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

در سال ۱۳۹۰ ایران از انتقال شماری از سانتریفوژهای سایت غنی سازی نطنز به سایت غنی سازی فردو و از قصد تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در فردو خبر داد.

بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت های جهانی، در حال حاضر ۱۰۴۴ دستگاه ماشین غنی سازی در سایت فردو وجود دارد اما فعالیتی در زمینه غنی سازی اورانیوم انجام نمی دهد.

سایت فردو در زیر زمین و در منطقه ای محصور میان کوه تاسیس شده تا به گفته مقام های ایرانی در برابر حملات احتمالی خارجی آسیب ناپذیر باشد. آیت الله خامنه ای پیش از توافق هسته ای و در زمانی که بحث میان ایران و شش قدرت جهانی در جریان بود گفت که "روی فردو تکیه می کنند، چون غیر قابل دسترسی است برای آنها. می گویند جایی که ما نمی توانیم به آن ضربه بزنیم، نباید داشته باشید. این خنده‌آور نیست؟"

مقام های سازمان انرژی اتمی دلیل احداث این مرکز را حفاظت از دانش غنی سازی اورانیوم در برابر حمله احتمالی عنوان کردند و گفته بودند فردو سایت پشتیبانی از مرکز نظنز است که سایت اصلی غنی سازی اورانیوم در ایران است.

مقام های ایرانی پس از توافق هسته ای بارها گفته اند که بازگشت فردو به وضعیت پیش از توافق به سرعت امکانپذیر است.

منبع:پژواک ایران