توافق خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، چرا همه راضی‌اند جز ایران؟

 

iranNK_061118.jpgرادیو زمانه - کره جنوبی، ژاپن و مالزی از توافق خلع سلاح هسته‌‌ای شبه‌جزیره کره که در گفت‌وگوی رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور حاصل شد، خشنودند. جمهوری خلق چین اعلام کرده که وقت گفت‌وگو درباره رفع تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ فرارسیده، حتی روسیه هم اجلاس سنگاپور را سازنده خوانده. جمهوری اسلامی اما همانطور که انتظار می‌رفت، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، از اعتماد کره شمالی به رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرده است.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بامداد سه‌شنبه ۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد در سنگاپور با انتشار سندی درباره تعهد کره شمالی به خلع سلاح هسته‌ای و برنامه موشکی پیونگ‌یانگ با موفقیت به پایان رسید. جمهوری اسلامی ایران از توافق خلع سلاح هسته‌ای خشنود نیست. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در یک نشست خبری که در تهران برگزار شد گفته است:

«با آدمی روبه‌رو هستیم که در هواپیما امضای خود را پس می‌گیرد، نمی‌دانم رهبر کره شمالی با چه کسی دارد مذاکره می‌کند، این شخص نماینده فهیم آمریکا نیست، امیدواریم خود ملت آمریکا فکری برای او کنند.»

پیش از این بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته، در آستانه دیدار ترامپ با کیم، به مقامات کره شمالی هشدار داده بود که در گفت‌وگو با رئیس جمهور آمریکا هشیار باشند.

دونالد ترامپ در یک نشست خبری که بعد از اجلاس سنگاپور در غیاب کیم جونگ اون برگزار شد، با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران با قطعیت گفته بود که تحریم‌های اقتصادی جدی علیه ایران، «اوضاع را تغییر» می‌دهد. رئیس جمهور آمریکا در این نشست خبری به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی اشاره کرده بود.

همسایگان کره شمالی و کشورهای این منطقه از جهان اما از توافق خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره خشنودند. گنگ شاونگ، سخنگوی وزارت خارجه چین خواهان لغو تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی شده است.

 

 

منبع:پژواک ایران