جریمه یک میلیارد دلاری شرکت چینی برای نقض تحریم‌های ایران

 

دولت ترامپ شرکت چینی ZTE را به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران و کره شمالی وادار به پرداخت یک میلیارد دلار جریمه نمود. افزون بر آن، این شرکت باید ظرف ۳۰ روز همه کادر مدیریتی خود را تعویض کند.

سایت خبری "اشپیگل‌آنلاین" روز پنجشنبه (۷ ژوئن / ۱۷ خرداد) خبر از توافق بین مقامات آمریکا و مسئولان شرکت چینی ZTE داده است. بر اساس این گزارش، این شرکت چینی بزرگ فعال در عرصه آی‌تی و شبکه‌ها می‌باید یک میلیارد دلار جریمه بپردازد.

افزون بر آن، کل کادر مدیریتی این شرکت باید ظرف ۳۰ روز تغییر کند. وزیر بازرگانی آمریکا، ویلبور راس، دو مجازات دیگر نیز برای این شرکت پیش‌بینی کرده است: دادن ضمانت ۴۰۰ میلیون دلاری و همچنین اجازه نظارت ده‌ساله به یک تیم آمریکایی بر کل فعالیت‌های این شرکت.

جنگ تجاری با چین

ویلبور راس همچنین گفته است که کسب توافق بر سر تعیین میزان مجازات برای شرکت چینی ZTE ربطی به مناقشه با چین بر سر تعرفه‌های گمرکی ندارد.

این در حالی است که چین امید داشت که یافتن راه حلی برای شرکت چینی ZTE بتواند، راه را برای پایان دادن به جنگ تجاری با آمریکا هموار کند.

باید یادآور شد که آمریکا در ماه آوریل ۲۰۱۸ به جرم دور زدن تحریم‌های کره شمالی و ایران، مجازات‌هایی را برای این شرکت چینی تعیین کرده بود.

در چارچوب آن مجازات‌ها، شرکت‌های آمریکایی "کوآل‌کوم" و همچنین "اینتل" از تحویل قطعات و نرم‌افزارهای مورد نیاز به این شرکت چینی برای مدت ۷ سال منع شده بودند.

قطع تحویل این نرم‌افزارها و قطعات درعمل به معنی پایان کار شرکت چینی ZTE بود. در آن هنگام مسئولان این شرکت چینی مجازات‌های تعیین شده را غیرقابل پذیرش دانسته بودند.

مجازات‌های تعیین شده کنونی، درعمل ممنوعیت تحویل قطعات و نرم‌افزارهای آمریکایی به این شرکت چینی را لغو می‌کند.

منبع:پژواک ایران