تأکید نتانیاهو بر مقابله با حضور ایران در سوریه، در آستانه دیدار با سه رهبر اروپایی

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در آستانه سفر اروپایی خود با محوریت ایران، تأکید کرد که اسرائیل در هر نقطه سوریه که لازم بداند، به هدف‌های نظامی ایران و همپیمانان آن حمله خواهد کرد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از  رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو یکشنبه دوازدهم خرداد در آغاز نشست دولت خود در اورشلیم گفت، «اصل اساسی این است که اسرائیل آزادی عمل خود را در اقدام علیه تثبیت نظامی ایران در هر جای سوریه، حفظ کرده و خواهد کرد».

نتانیاهو گفت، «به تازگی در باره این موارد با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگو کرده‌ام؛ این مذاکرات برای امنیت اسرائیل بسیار مهم است».

اشاره آقای نتانیاهو به گفت‌وگوی تلفنی‌اش در پنجشنبه شب گذشته با رئیس‌جمهور روسیه، ساعاتی پس از دیدار آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل با همتای روس او، ژنرال سرگئی شویگو، در سفر کاری لیبرمن به مسکو بود.

رسانه‌های اسرائیل همچنین گزارش داده بودند که نخست وزیر این کشور روز جمعه، برای دومین بار در ۴۸ ساعت، با مایک پمپئو تلفنی در مورد حضور ایران در سوریه گفت‌وگو کرده است.

آقای نتانیاهو در نشست روز یکشنبه کابینه خود در آستانه سفر این هفته‌اش به اروپا که از دوشنبه ۱۳ خرداد آغاز می‌شود، گفت که «برای دیدار با رهبران سه قدرت محوری اروپا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، و ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، به اروپا می‌رود تا در باره تحولات منطقه، با تأکید بر ایران، مذاکره کند».

او افزود، «پیش از هر چیز، در مورد ادامه تلاش برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران» با سران اروپا گفت‌وگو می‌کند تا تأکید کند که «اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به توان هسته‌ای (نظامی) برسد».

نخست وزیر اسرائیل افزود که موضوع دوم در مذاکراتش با سران اروپا، «جلوگیری از گسترش و برنامه‌های تهاجمی ایران در سراسر خاورمیانه، و در صدر آنها در سوریه است».

شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل، شنبه ۱۱ خرداد با استناد به اظهارات «یک مقام ارشد» این کشور، دستیابی به توافق نهایی میان اسرائیل با روسیه را برای دور کردن نیروهای ایران و حزب‌الله، از مرزهای جنوبی سوریه و اسرائیل تکذیب کرد.

«مقام ارشد اسرائیلی» به سخنان واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، واکنش نشان داده بود؛ آقای نبنزیا پنجشنبه در نیویورک گفت تا جایی که او اطلاع دارد، «همه طرف‌هایی که در مذاکرات با هدف رسیدن به توافق دخالت داشته‌اند، از دستاورد حاصل شده راضی هستند» اما در همین حال گفته بود که هنوز نمی‌توان گفت که یک توافق نهایی بدست شده است.

«مقام ارشد اسرائیلی» در واکنش به سخنان سفیر روسیه در سازمان ملل به شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفت، بنیامین نتانیاهو در مکالمه تلفنی پنجشنبه شب به ولادیمیر پوتین گفته است که همه نیروهای ایرانی، حزب‌الله و سایر شیعیان مورد حمایت ایران نه تنها از جنوب سوریه، بلکه باید از سراسر سوریه بیرون بروند و اسرائیل به کمتر از این راضی نیست.

منبع:پژواک ایران