دلیل دشمنی و اتهام زنی اصلاح طلبان برعلیه اپوزیسیون چیست؟
عبدالستار دوشوکی

 

(در ابتدا باید آشکار کنم که من عدوی تو نیستم، انکار شیوه کار توام!)

چند روزیست که "اصلاح طلبان حکومتی" با طرح اتهام و هجمه گسترده به اپوزیسیون نظام، سخت در تقلا هستند تا برای نظامی که آنها را طرد کرده است دایه های مهربان تر از مادر بشوند. البته نمی توان از واژه "کاسه داغتر از آش" در مورد آنها استفاده کرد. زیرا آنها در هر حال خود را نخود همان آش می دانند و نه کاسه چینی و شکننده که مدتهاست این آش شور را در خود جای داده است. آشی که بعد از گذر چهل ساله ماندگی و کپک زدگی اینگونه شور و بیمزه شده است. زیرا آشپزهای مختلف نظام از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در ریختن نمک به داخل این "آش شور" جهت عزیر و دردانه نمایان کردن خویش همانند خاله خرسه مهربان به رقابتی تنگاتنگ اما نابرابر مشغول بوده و هستند.

غلامرضا ظريفيان یکی از چهره های اصلاح طلب که سمت های مختلفی از جمله معاونت وزیر علوم را در نظام جمهوری اسلامی بر عهده داشته امروز در سرمقاله روزنامه اعتماد تحت عنوان "کينه دشمنان از اصلاحات"، با غضب و برآشفتگی به اپوزیسیون و حتی رسانه هایی نظیر بی بی سی حمله کرده که چرا آنها اصلاح‌ طلبان را بيش از اصولگرايان مورد حمله قرار داده‌اند؟ وی تاکید می کند که اصلاح ‌طلبان به هيچ ‌وجه شالوده‌ شكن نبوده‌ اند، و اینکه همواره رهبران و نيروهاي موثر و شناخته شده اصلاح‌طلب در دفاع از نظام كوشيده ‌اند ؛ زیرا بقول وی اسلام توانسته پاسخگوي نيازهاي اخلاقي، تاريخي و انساني ايرانيان باشد؛ و اصلاح طلبان را سرمایه نظام می داند که مورد كينه دشمنان نظام هستند.

دو روز پیش نیز عباس عبدي در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد تاکید کرد که نباید به اپوزيسيون برانداز اهميت داد، زیرا آنها در شرايط كنوني خيلي اهميتي ندارند؛ و اینکه اگر اين اپوزيسيون برانداز مهم بود، سعي نمي‌كرد با همين كارهاي فيك (تقلبی) و توييتر‌بازي اصلاحات را تخريب كند. او همچنین با اشاره به شعار "اصلاح ‌طلب، اصولگرا ديگه تمومه ماجرا" ادعا کرد که اپوزیسیون برانداز چیزی برای گفتن ندارد. عبدی مدعی می شود اپوزیسیون اصلاح‌ طلبان را خطرناك مي‌دانند و به همین دلیل براي رسيدن به اهداف خود تصور مي‌كنند كه بايد اين مانع را بيش از پيش از بين ببرند و بي‌اعتبار كنند.

اما بعقیده نگارنده، مشکل امثال عباس عبدی و ظریفیان و بقیه اصلاح طلبان، اپوزیسیون برانداز نیست که به ادعای آنها در تلاشند با کمک خارجی نظام مورد حمایت آنها را از بین ببرند، بلکه مشکل اصلی آنها خود مردم داخل کشور هستند که بر خلاف اپوزیسیون خارج نشین، فساد، دزدی، سرکوب، زندان، اعدام، بحران آفرینی بیجا، تورم، گرانی، رانت خواری، تبعیض، چپاول و به تاراج دادن سرمایه های ملی و نابودی محیط زیست، خشکسالی و دروغگویی و دهها مشکل اساسی دیگر را روزانه از نزدیک تجربه می کنند. نگارنده در طی چهل سال گذشته هرگز شعار "اصلاح ‌طلب، اصولگرا ديگه تمومه ماجرا" را از هیچ شخص یا گروه اپوزیسیون برانداز در خارج از کشور نشنیده بودم. قیام خودجوش دی ماه سال گذشته نه تنها شما اصلاح طلبان را سراسیمه و غافلگیر کرد، بلکه اپوزیسیون برانداز خارج نشین را نیز بصورت غیر مترقبه ای بقول خارجی ها "سورپریز" کرد.

برای بیش از دو دهه ملت ایران بعنوان تماشاگر بر روی سکوی های استادیوم جمهوری اسلامی نشسته بودند و بازی بین دو " تیم خودی" را تماشا می کردند که توپ گردون گاهی در زمین این بود و گاهی در زمین آن. تماشگران نیز تشویق می شدند تا به دلخواه خود یکی از دو تیم خودی را تشویق کنند. تا اینکه دی ماه ۹۶ فرا رسید، و بناگاه گویی انفجاری رخ داد و تماشاگران عاصی و خسته از این بازی کسل کننده، نمایشی و ملالت‌آور میله های دور زمین بازی را شکستند و بنرهای تبلیغاتی بازی فریب را آتش زدند و به داخل زمین هجوم آوردند و قواعد بازی را به هم زدند. در ابتدای کار هر دو تیم خودی یکدیگر را متهم به ایجاد "اغتشاش" و به هم زدن بازی کردند. اما مدتی نگذشت که هر دوی آنها پی بردند که مردم واقعا از این بازی خسته کننده خسته شده اند، و خطر را دریافتند. و اینگونه شد که هر دو تیم متحدانه و شتابان در کنار یکدیگر انگشت اتهام را بسوی "بیگانه" و به اصطلاح "عوامل" آنها یعنی اپوزیسیون نشانه رفتند تا به رسم همه نظام های مستبد با فرافکنی اعتراضات مردم به کلیت نظام را به دنیای خارج یا "دشمن" منتسب کنند. اما باور کنید اپوزیسیون خارج نشین از این "گستاخی مبتکرانه و هوشمندانه" ملت ایران خبر نداشت. باور کنید هرگز در مخیله هیچکدام از ما اپوزیسیون تحصیلکرده و خارج نشین نمی گنجید که به کشاورزان اصفهانی یاد بدهیم در مهمترین سنگر نظام یعنی نماز جمعه چگونه مبتکرانه پشت به دشمن و رو به میهن بیاستند. وانگهی آیا می دانید شعار "مرفهین بی درد، مایه ننگ ملت" متوجه چه کسانی بود؟

اکثر ملت ایران شاید معتقد باشد بهترین شیوه تغییر یک نظام گذار مسالمت آمیز و حتی اصلاحات تدریجی و معنادار است. به همین دلیل بسیاری از آنها در عرض ۲۱ سال گذشته به امید تغییر از طریق اصلاحات دل بسته بودند و در کارناوال های فرمایشی انتخابات شرکت می کردند. اما اکنون همان مردم به این نتیجه رسیده اند که نظام جمهوری اسلامی اصلاح پذیر نیست. اصلاح طلبان بظاهر مصلح و خیراندیش که در گشاده دستی نسبت به نظام و اتهام زنی به دگران سخاوتمندانه عمل می کنند، حتی از یک منظر خوشباورانه در حقیقت استمرارطلبانی افسونگر و مسحورکننده ای هستند که حتی برخی از آنها همانند مسیح مصلوب در زندان نیز صلیب استمرارطلبی اصلاحات سترون را بر دوش می کشند و از مردم می خواهند اگر نظام مقدس به طرف راست گونه شما سیلی زد، طرف چپ صورت خویش را برای سیلی دوم تقدیم بکنید، که این تنها راه رستگاری است و بس! (انجیل متی مقدس ۵/۳۹ : مقاومت مکنید، بلکه هر که به رخسارۀ راست تو طپانچه زند، دیگری را نیز به سوی او بگردان).

ظاهرا تم و بن ‌مایه راهبردی و هماهنگ اصلاح طلبان ء استمرارطلب که زیرکانه می خواهند با گرگ دنبه بخورند و با چوپان گریه کنند، فرافکنی و اتهام پراکنی پراکنی بر علیه اپوزیسیون برانداز می باشد تا با یکدست دو هندوانه بردارند و اپوزیسیون را عامل بیگانه معرفی کنند. محمدرضا خاتمی نیز در نشست "انقلاب اسلامی و چشم‌انداز پیشِ رو" در مورد اپوزیسیون برانداز می گوید "آنها پایگاه و برنامه‌ای ندارند و تنها حمایت آنها از سوی بیگانگان و خارجی ‌هاست و جای نگرانی در این مرحله از این وضعیت وجود ندارد". اسرار حس دلبستگی و وظیفه دفاع از نظام در هر شرایطی و به هر قیمتی توسط اصلاح طلبان ء استمرارطلب در سخنان اخیر یکی از شناخته ترین چهره های آکادمیک، منتقد و دانشگاهی این طیف، یعنی دکتر صادق زیبا کلام بصورت معناداری رمز گشایی شد. ایشان اخیرا در مصاحبه با سایت "ایران وایر" با صراحت و بدون لکنت کلام تصریح کردند: "حاضرم برای جلوگیری از سقوط نظام، در مقابل مردم اسلحه به دست بگیرم". به مصداق " واعظان و زاهدان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند، چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند" بلافاصله بعد از نشر متن مصاحبه سخنان خود را طلبکارانه حاشا کرد. اما بعد از انتشار فایل صوتی صدای خود ایشان در آن مصاحبه، تا به امروز در این مورد "عاقلانه" سکوت اختیار کرده اند.

مشکل اصلی اصلاح طلبان که اسب خود را در بین ملت خویش گم کرده اند و پرخاشگرانه پی نعلش در بین اپوزیسیون خارج نشین می گردند، اپوزیسیون خارج نشین نیست. بلکه مشکل اصلی ملت مایوس، فقیر و مظلوم ایران این است که بعد از چهل سال "گدایی" شب جمعه از یادشان نمی رود و فرق بین کره جنوبی و کره شمالی را بخوبی درک می کنند و می دانند که مرکز ثقل زمین کجاست و آنها در ناکجاآباد کجای این جهان ایستاده اند. آنها نیک می دانند چه کسانی بارها آنها را با گفتاردرمانی و با هزار وعده خوبان به لب چشمه امید بردند و تشنه برگرداندند. آنها گزیده شدن را از همان سوراخ توسط همان مار چندین بار تجربه کرده اند. و شعار محوری قیام دی ماه این بود: "دیگر بس است این بازی؛ ما دیگر بازیچه اصلاح طلبان وعده نویس و اصولگرایان دعانویس نمی شویم.

در پایان ناصحانه به اصلاح طلبان ء استمرار طلب باید نصیحت کرد که گرچه رندانه، اما "خادمانه" تسکین درد خود را در اتهام زنی کاذب به اپوزیسیون می جوئید، اما این چاره و درمان بنیادین نیست. بقول سعدی درد شما را طبیب عام نشناسد. برای علاج این تصورات "دائی جان ناپلئونی" و توهمات دشمن پنداری به طبیب حاذق مراجعه کنید که همانا ملت ایران در درون کشور می باشد؛ زیرا درد شما از اوست و درمان نیز هم! یا وگرنه بقول شیخ اجل کین ره که تو میروی به ترکستان است و ترسم در طلوع آفتاب فردا ، بقول قدیمی ها هم از شوربای قم محروم خواهید شد و هم از حلیم کاشون.

منبع:پژواک ایران


عبدالستار دوشوکی

*نژادپرستی مامورین سپاه بر علیه کودکان بلوچ [2019 May] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس هایی برای ایرانیان [2019 May] 
*بازی ماهرانه عمران خان در زمین جمهوری اسلامی [2019 Apr] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس‌هایی برای ایرانیان [2019 Apr] 
*استاندار بلوچستان, گرگی در لباس میش برای دریدن استان  [2019 Mar] 
*شارلاتانیسم حشمت رئیسی و بی پرنسیبی تلویزیون کانال یک [2019 Mar] 
*نقدی بر بیانیه رضا پهلوی در چهل‌سالگی حصر.. [2019 Feb] 
*نامه سرگشاده اپوزیسیون به وزیر خارجه آمریکا در مورد کنفرانس لهستان [2019 Jan] 
*آیا کوه اتحاد چپ ء جمهوریخواه موش زائید؟  [2019 Jan] 
* دفاع صادق زیباکلام از شکنجه در ایران [2019 Jan] 
* نقشه فقر استانهای کشور [2018 Dec] 
* نقش تلویزیونهای تکفیری در بمبگزاری چابهار  [2018 Dec] 
*کالبدشکافی معضل اعتیاد در سیستان و بلوچستان  [2018 Dec] 
*سخنی صادقانه با هنرمندان دلواپس بر علیه تحریم ها [2018 Nov] 
*گروگانگیری جیش العدل و دروغپردازی خبرگزاری جمهوری اسلامی  [2018 Oct] 
*سیاست “نسل کشی فرهنگی” عامدانه جمهوری اسلامی در بلوچستان [2018 Oct] 
*کشتار اهواز و عکس العمل سردرگم سازمانهای اتنیکی ایران [2018 Sep] 
* بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود [2018 Sep] 
*نامه سرگشاده به مولوی عبدالحمید در مورد ضرورت اجرای شریعت اسلام [2018 Aug] 
*حضور «استقلال طلبان» و «فدرالیست ها» در کنگره ملی ایرانیان در ساختمان کنگره آمریکا | [2018 Jun] 
*نقدی بر نوشته دکتر علیرضا نوری‌زاده و کنفرانس واشنگتن، عبدالستار دوشوکی [2018 Jun] 
*دلیل دشمنی و اتهام زنی اصلاح طلبان برعلیه اپوزیسیون چیست؟  [2018 Jun] 
*موضوع: توهین یک استاد دانشگاه به بلوچها و تظاهرات اعتراضی مردم  [2018 May] 
* سیاست دوگانه دولت در قبال بی آبی در سیستان و بلوچستان  [2018 May] 
*مطلبی در مورد ادعای اولیه و سپس تکذیب صادق زیبا کلام  [2018 May] 
* ارتش آزاد سوریه یا سربازان پیاده نظام ترکیه؟ [2018 Jan] 
*نباید شعارهای ملت را به نفع سلطنت مصادره یا تحریف کرد [2018 Jan] 
* حمایت صریح و تمام قد مولوی عبدالحمید (رهبر اهل سنت ایران) از تجمعات اعتراضی مردم [2018 Jan] 
* توهین نادرست اصلاح‌طلبان به مردم عاصی و معترض ایران [2017 Dec] 
* مهستان یا کودکستان بزرگسالان «خبرگان رهبری سکولارها»  [2017 Dec] 
*ایران: ملتی پریشان و سرگردان بین پاسارگاد و کربلای معلی [2017 Nov] 
* آی ملت، به داد ما برسید [2017 Sep] 
*نامه مولوی عبدالحمید و جواب آیت‌الله خامنه‌ای [2017 Sep] 
*چرا از سخنان حسن روحانی باید حمایت کرد [2017 Jul] 
*طرح توسعه سواحل مکران یا نابودی بلوچستان؟ [2017 Jul] 
*شکست مفتضحانه اپوزیسیون در انتخابات  [2017 May] 
*چرا اهل سنت و اقوام نباید به روحانی رای بدهند [2017 May] 
*چرا در ایران روز جهانی زبان مادری جشن گرفته نمی شود؟  [2017 Feb] 
*بلوچها بعنوان اجنبی از حق اجاره منزل در بیدخون عسلویه محروم شدند [2016 Dec] 
*دلیل مخالفت با فراکسیون اقوام در مجلس چیست؟ [2016 Nov] 
*چرا بلوچها با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند؟ [2016 Oct] 
*رفراندوم بریتانیا و رای خروج از اتحادیه اروپا  [2016 Jun] 
*نظر زیگموند فروید در مورد حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی [2016 Apr] 
*سفر بی ثمر رئیس جمهور به پاکستان  [2016 Mar] 
*مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان [2016 Feb] 
*سخنی کوتاه با معاون رئیس جمهور در مورد اعدام مردان یک روستا [2016 Feb] 
*پایان دوران حسینعلی شهریاری در زاهدان و بهارستان [2016 Feb] 
*چرا باید انتخابات را تحریم و حامیان آن را نفی کرد؟ [2016 Feb] 
*چرا هموطنان در مقابل «رنج بلوچستان» بی تفاوت هستند؟ [2015 Dec] 
*رانتخواری بیسابقه وزیر صنعت در پروژه های منطقه آزاد چابهار [2015 Sep] 
*چرا توافق هسته ای به سود منافع استراتژیک ملت ایران است؟ [2015 Jul] 
*جام زهر هسته ای با نرمشی واقع بینانه [2015 Apr] 
*روز جهانی زبان مادری: فارسی را پاس بداریم بقیه زبانها را زاپاس [2015 Feb] 
*ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز «دهه زجر» [2015 Jan] 
*بی‌اطلاعی يا تبليغات سوء بر عليه بلوچ‌ها؟ [2014 Dec] 
*هویت ایرانی به روایت دکتر عطاالله مهاجرانی [2014 Dec] 
*فتوای جدید جبهه ملی: تشیع از ارکان مهم ملیت ایرانی است [2014 Nov] 
* روشنفکر ایرانی به روایت مسعود بهنود؟  [2014 Nov] 
*نقدی بر عملکرد صدا و سیما، آیا بلوچ ایرانی نیست؟ [2014 Sep] 
*بلوچ ها و روز جهانی قربانیان ناپدید شدن های اجباری [2014 Aug] 
*احتمال تجزیه عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان و عواقب آن برای ایران [2014 Jun] 
*نقدی بر عملکرد و اهداف درازمدت بخش فارسی بی بی سی و صدای آمریکا [2012 Dec] 
*نقدی بر فرهنگ بهتان و بدعت گذاری [2011 Oct] 
*سکولاریسم نو ! نواختن شیپور از سر گشاد آن [2011 Sep] 
*به یاد مـاشـاءالله بــامـری موسقی‌دان بلوچ که امروز به خاک سپرده شد [2011 Jul] 
*پروژه الماس فریب، درس آموزنده ای برای اپوزیسیون [2011 Jun] 
*در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟ [2011 May] 
*آمدند، نشستند و گفتند و رفتند ! [2011 Apr] 
*اعدام ۱۱ بلوچ و انتقامجویی جمهوری اسلامی از بمبگزاری چابهار [2010 Dec] 
*کشتار چابهار توسط جندالله وعکس‌العمل بلوچ‌ها [2010 Dec] 
*حقایق زندگی عبدالمالک ریگی از صعود تا سقوط  [2010 Jun] 
*نقدی برمنشور جنبش سبز و موضع اپـوزیـسـیـون سـکولار برونمرزی [2010 Jun] 
*فتواي تكان دهنده شيخ در مورد صدها ميليون مسلمان سنی مذهب [2009 Feb]