حزب‌الله: مرحله دوم حملات موشکی حمله به مرکز اسرائیل خواهد بود

به گفته حسن نصرالله، حملات موشکی اخیر به اسرائیل نشان داده که سوریه و متحدان‌اش آماده‌اند تا در "ابعاد گسترده" از این کشور در قبال اسرائیل دفاع کنند. اسرائیل نیروی قدس و شخص قاسم سلیمانی را مسئول این حملات می‌داند.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، در یک نطق تلویزیونی در روز دوشنبه (۲۴ اردیبهشت/ ۱۴مه) گفت که حمله موشکی اخیر به نیروهای اسرائیلی در بلندی‌های جولان نشان داده‌ که سوریه و متحدان‌اش آماده‌اند تا در "ابعاد گسترده" از این کشور در قبال اسرائیل دفاع کنند.

رهبر شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در لبنان همچنین گفت که حمله اخیر به نیروهای اسرائیلی نشانگر آغاز "مرحله‌ای کاملا جدید" در جنگ سوریه است.

نصرالله همچنین گفت که اسرائیل "جرأت" واکنش نشان دادن به حملات از خاک سوریه را نداشته، زیرا متوجه شده بوده که "دومین مرحله" حملات موشکی، "مرکز" اسرائیل خواهد بود.

حسن نصرالله البته در سخنان خود نگفته که حمله دقیقا از سوی چه جریانی صورت گرفته است.

اسرائیل مسئول حمله موشکی هفته گذشته به بلندی‌های جولان را نیروی قدس سپاه پاسداران دانسته که به فاصله کوتاهی پس از بنیان‌گذاری جمهوری اسلامی، در سال ۱۹۸۲ میلادی گروه حزب‌الله را در لبنان تشکیل داد. حزب‌الله لبنان اکنون در کنار نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه می‌جنگد.

رهبر حزب‌الله لبنان همچنین گفته است که ۵۵ موشک از خاک سوریه به سوی مواضع اسرائیلی‌ها در بلندی‌های جولان شلیک شده است. این تعداد حدود ۳ برابر آمار ارائه‌شده از سوی اسرائیل است.

اسرائیل پیش‌تر گفته بود که ۲۰ موشک از خاک سوریه به مناطق اشغالی جولان شلیک شده‌اند، اما نتوانسته‌اند خسارات چندانی به بار آورند.

در واکنش به این حملات بود که اسرائیل هفته گذشته از هدف قرار دادن چندین پایگاه جمهوری اسلامی در سوریه خبر داد. به گفته ارتش اسرائیل، این حملات بزرگترین حملات این کشور در سوریه طی دهه‌های اخیر بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائيل گفته بود که اسرائیل موشک‌پرانی به بلندی‌های جولان را "حمله‌ای شدید از سوی ایران" تلقی می‌کند. به گفته‌ی او: «قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران، دستور انجام این حملات را داده، اما این حملات نتوانسته‌اند به هدف خود برسند». خبرگزاری آلمان به نقل از این سخنگو نوشته بود که موشک‌های شلیک‌‌شده به سوی اسرائیل از نوع "فجر ۵" بوده‌اند. این سخنگو با اشاره به نیروی قدس ایران گفته بود: «آنان امشب بهایی سنگینی برای حمله خود پرداخت کردند و اگر باز هم به اسرائیل حمله کنند، بهای آن را نیز خواهند پرداخت».

بیشتر بخوانید: «دست‌کم ۱۱ ایرانی در حملات هوایی اسرائیل کشته شده‌اند»

در عین حال این نخستین باری است که اسرائیل جمهوری اسلامی را مستقیما به حمله به نیروهای خود متهم می‌کند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که سامانه دفاع موشکی این کشور موسوم به "گنبد آهنین"، چهار موشک شلیک‌شده به بلندی‌های جولان را ردگیری و منهدم کرده و بقیه موشک‌ها هم در خاک سوریه فرود آمده و منفجر شده‌اند.

به گزارش وزارت دفاع روسیه، اسرائیل در حمله به سوریه ۲۸ جت جنگنده به کار گرفته و ۷۰ موشک شلیک کرده و سوریه بیش از نیمی از موشک‌های اسرائیلی را منهدم کرده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، دست‌کم ۱۱ ایرانی در جریان حملات اسرائیل در پنجشنبه گذشته کشته شده‌اند. ایران تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده و آن را تأیید یا تکذیب نکرده است.

حسن نصرالله اما در سخنان روز گذشته خود با اشاره به اینکه برخی رسانه‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از کشته شدن ۲۳ سوری و ایرانی خبر داده‌اند، این خبر را تکذیب کرد و گفت در نتیجه حمله اسرائیل "فقط سه سوری" کشته شده‌اند.

حمله به مواضع نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه به فاصله کوتاهی پس از آن روی داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

این نخستین حمله موشکی منتسب به اسرائیل به پایگاه‌های نظامی سوریه یا نیروهای ایرانی در این کشور نبوده است. روز ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) نیز حمله‌ای موشکی پایگاه‌های نظامی سوریه و نیروهای ایرانی مستقر در این کشور در استان‌های حما و حلب را هدف قرار داد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از کشته شدن ۲۶ نظامی در این حملات خبر داد و گفت که دست‌کم ۱۸ تن از از آنها نیروهای سپاه پاسداران ایران بوده‌اند. روز ۲۰ فروردین‌ماه نیز در جریان حمله‌ای دیگر به پایگاهی هوایی در شهر حمص ۷ تن از نیروهای جمهوری اسلامی کشته شده بودند.

بیشتر بخوانید: نگرانی مکرون از برهم‌خوردن "ثبات خاورمیانه" در تماس با ترامپ

دولت‌های اروپایی در واکنش به رویارویی آشکار ایران و اسرائیل، نسبت به عواقب آن هشدار داده‌اند. آلمان اقدام ایران را "بسیار تحریک‌آمیز" خوانده و حمله موشکی به مواضع ارتش اسرائیل را محکوم کرد. بریتانیا نیز ضمن محکوم کردن "حمله ایران به اسرائیل"، دفاع از خود را "حق" اسرائیل دانست. در این میان آمریکا حمله به اسرائیل را "شاهدی دیگر" بر غیرقابل اعتماد بودن جمهوری اسلامی و "درستی" تصمیم خروج ایالات متحده از برجام ارزیابی کرده بود.

منبع:پژواک ایران