کاخ سفید: ترامپ بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه متعهد است

 

کاخ سفید می‌گوید که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هنوز بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و در اسرع وقت ممکن تاکید دارد.

این اظهارات مقامات کاخ سفید در واکنش به سخنان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، است که اخیرا گفت وی رئیس جمهور آمریکا را قانع کرده است نیروهای این کشور را از سوریه خارج نکند و "برای درازمدت" به سوریه متعهد باشد. آقای مکرون در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "ده روز پیش، پرزیدنت ترامپ می‌گفت که 'ایالات متحده باید از سوریه خارج شود'. ما او را قانع کردیم که لازم است در دراز مدت در سوریه بماند."

او به توییت های هفته پیش آقای ترامپ اشاره داشت که گفته بود: "روسیه آماده باش، چون موشک های ما دارند می آیند، تمیز و تازه و 'هوشمند'. شما نباید با این حیوان که با گاز آدم می کشد و از آن لذت می برد شریک می شدید."

اما اکنون سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفته است که سیاست آمریکا تغییری نکرده است.

خانم سندرز در عین حال افزود که آمریکا هنوز به نابودی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متعهد است اما همزمان انتظار دارد که متحدین این کشور در منطقه مسئولیت بیشتری برای تامین امنیت برعهده گیرند.

پیشتر در ماه جاری آقای ترامپ اعلام کرده بود که آمریکا "به زودی از سوریه خارج خواهد شد."

حملات به سوریه

آمریکا، بریتانیا و فرانسه روز شنبه (۱۴ آوریل) بعضی تاسیسات دولت سوریه را در واکنش به حمله شیمیایی منسوب به دولت سوریه هدف گرفتند.

در همین خصوص آقای مکرون در یک مصاحبه زنده تلویزیونی گفت که عملیات نظامی صبح شنبه "اجرایی بی‌نقص" داشت اما اعلان جنگ علیه سوریه نبود. وی در عین حال تاکید کرد که او همچنین آقای ترامپ را قانع کرد که این عملیات نظامی را محدود کند. او گفت در تماس های تلفنی با آقای ترامپ همچنین "او را قانع کرد که باید این حملات را به (تاسیسات) سلاح های شیمیایی محدود کنیم."

این دو که گزارش می شود روابط دوستانه ای دارند در روزهای پیش از عملیات نظامی علیه سوریه چندین بار تلفنی صحبت کردند.

آقای ترامپ جمعه شب هنگام اعلام آن حملات علیه سوریه و در اظهاراتی گفته بود: "آمریکا به دنبال حضوری بی پایان در سوریه نیست - تحت هیچ شرایطی."

"در سوریه می‌مانیم"

اما نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه (۱۵ آوریل) گفت که نیروهای آمریکایی تا زمانی که اهداف اصلی آمریکا - شکست داعش، جلوگیری از استفاده از سلاح های شیمیایی و مهار ایران - برآورده نشده در سوریه باقی خواهند ماند.

او گفت هدف این است که "شاهد بازگشت نیروهای آمریکایی باشیم، اما تا وقتی که مطمئن نشویم به این دستاوردها رسیده ایم خارج نخواهیم شد."

آمریکا حدود دو هزار نیروی نظامی در شرق سوریه دارد که از شبه نظامیان کرد و عرب موسوم به "نیروهای دمکراتیک سوریه" (اس دی اف) حمایت می کنند.

Image captionمرکز تحقیق برزه در سوریه که متحدان غربی هدف گرفتند

مکرون: عملیات در سوریه مشروع بود

آقای مکرون در سخنان تلویزیونی خود پافشاری کرد که متحدان غربی حاضر در عملیات از "مشروعیت کامل بین المللی برای اقدام" در سوریه برخوردار بودند.

او گفت آنها شواهد روشنی از حمله دولت سوریه به شهر دمشق در روز ۷ آوریل دارند. سوریه قویا این اتهام را رد می کند.

آقای مکرون گفت مستقیما به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که روسیه - که از ارتش سوریه حمایت می کند - شریک جرم است.

Image captionآقای مکرون در یک مصاحبه بلند تلویزونی شرکت کرد

او گفت هرچند روسیه مستقیما از گاز کلر استفاده نکرده اما به طور شیوه‌مند توانایی بین‌المللی برای اقدام دیپلماتیک جهت جلوگیری از استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه را مختل کرده است.

حمله صبح شنبه جدی ترین عملیات قدرت های غربی علیه حکومت بشار اسد در طول هفت سال جنگ داخلی این کشور بود.

سوریه و روسیه می گویند که حمله شیمیایی به دوما در منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق "صحنه سازی" شده است.

بازرسان سازمان مستقل منع سلاح های شیمیایی (او پی سی دبلیو) اکنون در دمشق هستند. آنها با مقام های سوری ملاقات کرده و انتظار می رود به زودی از دوما بازدید کنند.

آقای مکرون گفت که او همچنان خواهان دیالوگی میان همه طرف ها شامل روسیه برای حل سیاسی این بحران است.

دفاع ترامپ از اظهاراتش

همزمان در روز یکشنبه آقای ترامپ از استفاده از عبارت "ماموریت با موفقیت کامل شد" در اشاره به عملیات علیه سوریه دفاع کرده است.

او آنچه را "رسانه های اخبار جعلی" نامید متهم کرد برای کم ارزش جلوه دادن حملات هوایی و موشکی به اهدافی در سوریه از این حرف او بهره برداری کرده اند.

جورج بوش پسر رئیس جمهور سابق آمریکا بعد از حمله نیروهای آمریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳ روی یک ناو آمریکایی ظاهر شد و اعلام کرد که "ماموریت با موفقیت کامل شده است."

او بارها به خاطر آن اقدام مورد تمسخر قرار گرفت به این دلیل که عراق برای سال های طولانی پس از آن حمله دچار بی‌ثباتی شد.

منبع:پژواک ایران