نشست سران اتحادیه عرب، حملات هوایی اخیر سه کشور آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه

 

لوپوﺋﻥ، هفته نامه راست میانه رو، مقاله ای در باره نشست سران اتحادیه عرب که امروز یکشنبه ۱۵ آوریل/۲۶ فروردین برگزار می شود، منتشر کرده با عنوان "سایه ایران بر فراز نشست سران عرب در عربستان سعودی گسترده شده است". به نوشته این هفته نامه، سران اتحادیه عرب دراین نشست در مورد جنگ در سوریه و نیز سرنوشت بیت المقدس مباحثه خواهند کرد و عربستان سعودی از این فرصت سود خواهد جست تا متحدان خود را علیه جمهوری اسلامی ایران برانگیزد. به نوشته لوپوﺋﻥ، عربستان سعودی به منظور مقابله با شبه نظامیان هوادار جمهوری اسلامی ایران در عراق، برای برقراری روابط با این کشور تلاش می کند. لوپوﺋﻥ در ادامه می نویسد نه تنها عربستان سعودی بلکه امارات متحده عربی و مصر نیز خواستار مذاکره در زمینه راههای ممانعت از گسترش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه هستند.

جنگ در سوریه و ﻣﺳﺄله جنگ نیابتی میان تهران و ریاض که از سه سال پیش آغاز گردیده و نزدیک به ده هزار کشته بر جای گذاشته است، از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست خواهد بود در صورتی که به گفته عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، بحران سیاسی موجود میان قطر و چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین که از ژوئن ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده است، مورد بحث و بررسی قرار نخواهد گرفت.

لوپوﺋﻥ به نقل از "کریم بیتار" از انستیتوی روابط بین الملل و استراتژیک در پاریس می نویسد که برخی از کشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه از جمله عربستان سعودی و ترکیه که سابقاً خواستار سقوط رژیم سوریه بودند، اکنون وضع موجود را پذیرفته اند و موافقت کرده اند که بشار اسد بر سر قدرت بماند.

این روزنامه می افزاید با وجود آنکه اسرائیل و عربستان سعودی دشمن مشترکی به نام جمهوری اسلامی ایران دارند و با وجود آنکه نشانه هایی از افزایش چَشمگیر روابط استراتژیک این دو کشور دیده می شود، ریاض تاکنون موضع رسمی خود را در برابر فلسطینی ها و بیت المقدس تغییر نداده است.

 

هفته نامه میانه روی اکسپرس مقاله ای دارد در مورد حملات هوایی سه کشور آمریکا، فرانسه و بریتانیا که شامگاه جمعه ۱۳ آوریل/۲۴ فروردین به وقت واشنگتن و بامداد شنبه ۱۴ آوریل/۲۵ فروردین به وقت دمشق صورت گرفت. این هفته نامه می نویسد که پیروزی نیروهای نظامی روسیه و جمهوری اسلامی ایران و سوریه بیش از هر زمان دیگر حتمی و اجتناب ناپذیر به نظر می آید. این روزنامه می نویسد اکنون بیش از اندازه برای توسل به هر اقدامی به منظور تغییر توازن قوا در سوریه و جلوگیری از پیشروی نیروهای بشار اسد به سوی پیروزی دیر شده است.

به نوشته اکسپرس، مخالفان حکومت بشار اسد امروز هنوز بهای شانه خالی کردن باراک اوباما را از زیر بار ﻣﺳﺅولیت می پردازند، کسیکه در تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی در آخرین لحظه متحدان فرانسوی و بریتانیایی خود را رها کرد. مذاکره با بشار اسد و یا برکنار کردن وی از قدرت در آن زمان امکان پذیر بود اما این موضوع اکنون دیگر منتفی است به ویژه که بشار اسد از پاییز سال ۲۰۱۵ میلادی از پشتیبانی وسیع ارتش روسیه برخوردار است.

اکسپرس حملات هوایی اخیر غرب به سوریه و مجازات بشار اسد را نمایشی توصیف کرده است اما با وجود این معتقد است که نباید عواقب آن را ناچیز و بی اهمیت شمرد. به نوشته اکسپرس، این اقدام بر روابط غرب با مسکو، تهران و پکن اثر خواهد گذاشت و آن را بیش از پیش تیره خواهد ساخت. اکسپرس پیش بینی می کند که امید به زندگی برجام با آغاز دوره جدیدی از شعله ور شدن آتش اختلافات میان غرب و جمهوری اسلامی ایران، کمتر می شود.

منبع:پژواک ایران