تمدید قرار بازداشت موقت فعالان محیط‌ زیست در اوین تا پنجم فروردین: «هیچ‌ کس‌ پاسخگو نیست»

یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت قرار بازداشت موقت از هفت فعالان محیط زیست بازداشت شده تا پنج فروردین ماه ۹۷ تمدید شده  است. به گفته این منبع به جز نیلوفر بیانی هیچ ‌کدام از دستگیرشدگان از زمان بازداشت تاکنون با خانواده‌های خود ملاقات نداشته و وکلای آنها اجازه ملاقات با موکل و ورود به پرونده را نداشته‌اند. این منبع به کمپین گفت: «تنها یک بار مادر و پدر نیلوفر بیانی برای ملاقات فراخوانده شدند که دخترشان را یک لحظه از دور دیده‌اند. نیلوفر آمده، دست تکان داده و رفته است.»


به گفته این منبع آنها هنوز اطلاعی از اتهام بازداشت شدگان نیز ندارند: «هیچ‌کس به خانواده‌ها پاسخ نمی‌دهد. بچه‌ها فقط حق تماس تلفنی گاه‌ به ‌گاه را دارند و آن هم در حد احوالپرسی. خانواده‌ها دستشان به هیچ جا بند نیست.»

این منبع همچنین گفت نمایندگان مجلس که در روزهای اول بازداشت فعالان محیط زیست خواستار پیگیری وضعیت آنها بوده‌اند در روزهای اخیر سکوت کرده و «انگار کنار کشیده‌اند.» این منبع با اشاره به ملاقات‌های اخیر خانواده‌ها با نمایندگان مجلس گفت: «خانواده‌ها دو هفته پیش به دفتر محمد عارف نماینده مجلس رفتند. او پس از شنیدن صحبت‌ها فقط گفت: حالا پیگیری می‌کنیم. عبدالکریم حسین‌زاده گفت میان به زودی بیرون. محمد کاظمی به خانواده‌ها گفت اینها جاسوسن شما نمی‌دونین.»

این منبع در ادامه گفت: «هر کسی چیزی می‌گوید و هیچ‌کس کاری نمی‌کند. ما دستمان از همه جا کوتاه است و عزیزان‌مان داخل زندان در شرایط نامشخص به سر می‌برند.»

این منبع نزدیک به فعالان بازداشت‌شده محیط زیست درباره انتقال اتومبیل‌های کاری این افراد و اتومبیل‌های که متعلق به میراث حیات وحش بوده گفت: «ماموران سپاه اتومبیل‌های که این بچه‌ها با آن در منطقه به دنبال یوز می‌رفتند را هم با خود برده‌اند. بعضی از آنها متعلق به دفتر میراث حیات‌وحش است و برخی هم اتومبیل‌های شخصی بود که یا در پاکینگ دفتر پارک شده بود و یا در مناطق. ما واقعا نمی‌دانیم چرا این ماشین‌ها برده شده است.»

پیش از این یک منبع مطلع با اشاره به دیدار خانواده ها با نمایندگان مجلس گفته بود در یکی از جلسات اساتید دانشگاه و همکاران افراد بازداشت شده نیز وجود داشته و به نمایندگان درباره دوربین‌های نصب شده در مناطق، و نحوه کارکردشان و پروژه یوز توضیح داده‌اند.

او با اظهار نگرانی از وضعیت علیرضا فرهاد‌زاده، مستند‌ساز حیات وحش که فیلم «روز یوز» را ساخته است به کمپین گفت: «وضعیت علیرضا از بقیه بازداشت شده‌ها نگران کننده‌تر است چون هیچ خبری از او از زمان بازداشت تاکنون در دست نیست. حتی یک تماس تلفنی هم نداشته است.» علیرضا فرهاد زاده روز هفتم اسفند ماه ۹۶ در بندرعباس توسط ماموران سپاه بازداشت شد.
#

 

منبع:پژواک ایران