آمریکا شورای امنیت را به اقدام یک‌جانبه در سوریه تهدید کرد

نمایندگان آمریکا و روسیه در شورای امنیت در ارتباط با آتش‌بس ناموفق یک‌‌ماهه در سوریه به شدت به یکدیگر تاختند. آمریکا تهدید کرد اگر شورای امنیت به امور سوریه رسیدگی نکند، این کشور خود دست به اقدام خواهد زد.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۲۱ اسفند / ۱۲ مارس) به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل متحد تهدید کرد در صورتی که شورای امنیت سازمان ملل به امور سوریه رسیدگی نکند، این کشور به اقدام یکجانبه دست خواهد زد.

خانم هیلی توضیح داد که کشورش در گذشته نیز به اقدامات یک‌جانبه دست زده است و اکنون نیز در صورت لزوم می‌تواند این کار را تکرار کند. او گفت البته آمریکا اقدام یک‌جانبه را ترجیح نمی‌دهد.

آمریکا در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷)  در واکنش به حملات شیمیایی ارتش سوریه، به یک پایگاه هوایی آن کشور حمله کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در این نشست اعلام کرد که توقع آتش‌بس فوری خیالی واهی است. او گفت اقدامات ضدترور در سوریه در قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده است.

قطع‌نامه آتش‌بس سوریه بیست‌و‌چهارم فوریه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تصویب شد. برمبنای این قطع‌نامه قرار شد آتش‌بسی یک ‌ماهه در سراسر سوریه برقرار شود. آمریکا بر این نظر است که این آتش‌بس شکست خورده و ارتش سوریه با حمایت روسیه حملات خود را علیه شورشیان افزایش داده‌ است.

آمریکا به همین دلیل از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است قطعنامه جدیدی را تصویب کند؛ آتش‌بسی ۳۰ روزه برای دمشق و همچنین منطقه غوطه شرقی. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه پیش‌نویس چنین قطعنامه‌ای را به شورای امنیت تقدیم کرد.

غوطه شرقی هفته‌هاست توسط نیروی هوایی سوریه و حمایت نظامی روسیه بمباران می‌شود. این منطقه یکی از بزرگ‌ترین مناطق سوریه است که همچنان در کنترل نیروهای مخالف دولت مرکزی قرار دارد. نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه توانسته‌اند از یک ماه پیش تاکنون حدود ۶۰ درصد از مناطق تحت کنترل شورشیان را تصرف کنند.

در غوطه شرقی حدود ۴۰۰ هزار نفر در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارند و هدف بمباران هوایی جنگنده‌های هوایی سوریه هستند. سازمان ملل از غوطه شرقی به عنوان جهنم روی زمین یاد می‌کند.

سوریه و روسیه اعلام کرده‌اند که حملات به غوطه شرقی بخشی از مبارزه آنها با گروه‌های تروریستی فعال در سوریه است. علاوه بر روسیه، ایران و حزب‌الله لبنان نیز از حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

به‌رغم توافق شورای امنیت بر سر آتش‌بس در غوطه شرقی حملات در این منطقه ادامه دارند و تاکنون بیش از ۵۰۰ تن جان باخته‌اند.

در پی جنگ داخلی هشت ساله در سوریه تاکنون صدها هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. شش میلیون سوری در داخل این کشور بی‌خانمان شده‌اند و بیش از پنج‌و‌نیم میلیون نفر نیز در خارج از کشور آواره هستند.

منبع:پژواک ایران