​​​​​​​پیشنهاد وساطت سوئد و سوئیس میان آمریکا و کره شمالی

 

سوئد و سوئیس اعلام کرده‌اند که حاضر هستند میان امریکا و کره شمالی میانجی‌گری کنند. ترامپ و کیم سران دو کشور تمایل خود را به ملاقات ابراز کرده‌اند، اما به تدریج شک و تردیدها نسبت به انجام این دیدار بیشتر می‌شود.

Bildkombo Kim Jong Un und Donald Trump (picture-alliance/AP/dpa/Wong Maye-E)

 

سوئد و سوئیس حاضر شده‌اند میانجیگری در ارتباط با دیدار و گفت‌وگو میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی را به عهده بگیرند. این دو کشور در روابط کره شمالی و آمریکا وضعیت دیپلماتیک ویژه‌ای دارند.

سوئد برای آزادی اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی از زندان کره شمالی کوشش زیادی کرد و ترامپ پیش از این از خدمات سوئد در این رابطه تشکر کرده بود. سوئیس نیز کشوری است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در آنجا به مدرسه رفته است.

بیشتر بخوانید: ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی شرط تعیین کرد

البته رهبر کره شمالی پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۱ میلادی دیگر خاک کره شمالی را ترک نکرده است.

گفت‌وگوی مستقیم میان دو خصم قدیمی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، حاضر شده‌اند در دیداری دوجانبه در ارتباط با اختلافات بر سر برنامه‌های اتمی کره شمالی مذاکره و در راه حل اختلاف تلاش کنند.

روز جمعه ۹ مارس (۱۸ اسفند) خبر تایید دیدار این دو مقام بلندپایه در صدر اخبار جهان قرار گرفت. آن زمان از هیچ پیش‌شرطی سخن به میان نیامد. پس از تایید این دیدار توسط دونالد ترامپ، به تدریج کاخ سفید از موضع خود عقب نشست و از شروطی برای مذاکره سخن گفت.

کاخ سفید اعلام کرد که دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون تنها زمانی صورت خواهد گرفت که کره شمالی قد‌م‌هایی قابل‌راستی‌آزمایی به سمت غیرهسته‌ای شدن بردارد.

بیشتر بخوانید: رویارویی نهایی دو مرد قلدر . تفسیر

سارا ساندرز، سخنگوی ترامپ در این باره خطاب به خبرنگاران گفت: «ما چنین دیداری نخواهیم کرد، مگر این که اقداماتی معین و همساز با گفته‌ها و شعارهای کره شمالی ببینیم.»

برنامه دیدار وزرای خارجه کره شمالی و سوئد

استفان لوون، نخست وزیر سوئد و رهبر حزب سوسیال دموکرات این کشور، روز شنبه (۱۸ اسفند / ۱۰ مارس) اطمینان داد که کشورش از آمریکا حمایت می‌کند. او گفت: «اگر ما به گونه‌ای بتوانیم کمک کنیم، از این امر خودداری نخواهیم کرد.»

منبع:پژواک ایران