«ایران از دولت بریتانیا شکایت می‌کند»

برخی مقامات جمهوری اسلامی با انتقاد از دولت بریتانیا می‌گویند پلیس لندن در قضیه حمله به سفارت ایران با تأخیر وارد عمل شده است. برخی دیگر معتقدند این حمله از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا طراحی شده بود.


به گزارش دویچه وله، علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل گفته است: «دولت انگلیس درباره حمله به سفارت ایران باید پاسخگو باشد». ولایتی افرادی که به سفارت ایران در لندن یورش بردند را "اوباش" نامید و افزود، دولت انگلیس اگر می‌خواست می‌توانست جلوی آنها را بگیرد و باید در این زمینه پاسخگو باشد.

در این حمله که شامگاه جمعه ۹ مارس (۱۸ اسفند) رخ داد، چهار مهاجم روی بالکن سفارت ایران حاضر شدند و پرچم جمهوری اسلامی را با پرچمی منقش به عبارت "خدام المهدی" عوض کردند. گفته می‌شود مهاجمان از هواداران آیت‌الله سید صادق شیرازی هستند که توسط پلیس بریتانیا بازداشت شدند.

محمد جواد جمالی، نایب‌ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دولت انگلیس باید مسئولیت حمله به سفارت ایران در این کشور را بپذیرد مدعی شد که طراحی این حمله توسط سیستم‌های امنیتی انگلستان و برای خوشایند ولیعهد عربستان صورت گرفته است.

او با بیان اینکه "دولت انگلیس باید مسئولیت این حمله را بپذیرد و نسبت به جبران خسارات و عذرخواهی اقدام کند" گفت:‌ «جمهوری اسلامی از طریق دیپلماتیک، قضایی و سیاسی پیگیر این قضیه خواهد بود.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که در سال ۱۳۹۰ گروهی از نیروهای بسیجی به ساختمان سفارت بریتانیا در تهران حمله کردن و ضمن پایین کشیدن پرچم این کشور  و آتش زدن آن بعضی مدارک و لوازم داخل ساختمان را به سرقت بردند یا تخریب کردند.

چندین تابلو نقاشی گرانقیمت، فرش، جواهرات و دستگاه‌های الکنرونیکی در این حمله به سرقت رفتند یا نابود شدند. در حمله‌ای همزمان به باغ سفارت بریتانیا در قلهک نیز چند کارمند این سفارت برای ساعاتی گروگان گرفته شدند.

در پی این حمله هیچ یک از مهاجمان بازداشت یا محاکمه نشدند.

 

ادعای محمدجواد لاریجانی: تهاجم به سفارت ایران در لندن با همکاری پلیس انگلیس بوده! 


دبیر «ستاد حقوق بشر» در مورد تعرض به سفارت ایران در لندن ادعا کرد: «تردیدی ندارم که این تهاجم به سفارت با همکاری و هماهنگی کامل پلیس لندن صورت گرفته است و دولت انگلیس را مسئول کامل این کار غیر معقول می‌دانیم.»

محمدجواد لاریجانی دبیر «ستاد حقوق بشر» در گفت‌وگو با میزان در واکنش به تعرض عده‌ای به سفارت ایران در لندن گفت: «البته از این دولت و این جزیره در حال افول یک کار عجیب نیست و آن‌ها مسئولیت کامل این کار را باید بپذیرند.»

وی با بیان اینکه «این فرقه محصول سیاست‌های این کشور است»، تصریح کرد: «تردیدی ندارم که این تهاجم به سفارت با همکاری و هماهنگی کامل پلیس لندن صورت گرفته است، اگرچه که گفته شده که پلیس آنجا حضور نداشته است؛ اما حتما پلیس بوده است.»

دبیر «ستاد حقوق بشر» با بیان اینکه «دولت انگلیس را مسئول کامل این کار غیر معقول می‌دانیم»، مدعی شد: «جمهوری اسلامی ایران قدمهایش بسیار محکم است و این چیزی نیست که حرکت جمهوری اسلامی ایران را باز بدارد.»

 

منبع:پژواک ایران