وال استریت ژورنال: بگذارید دعوای خامنه‌ای و روحانی ادامه پیدا کند

 

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در شماره روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه خود، با اشاره به اختلافات درون حکومت ایران می‌نویسد که بگذارید «دعوای میان خامنه‌ای و روحانی» ادامه پیدا کند.

به گفته وال استریت ژورنال، دعواهای میان جناح‌های حکومت ایران، برای کسب قدرت بیشتر سیاسی- اقتصادی برای خود، «به نفع آمریکا عمل می‌کند و هرچه شدت بیشتری بیابد، منافع آن برای غرب نیز بیشتر می‌شود».

وال استریت ژورنال می‌افزاید که انقلابیون اسلامی در ایران همواره یکدیگر را به باد انتقاد گرفته‌اند، اما اخیراً این دعواهای جناحی شدت بیشتری در میان حاکمان کشور پیدا کرده است. جنگ و جدال‌های خطرناک و شدید بین حسن روحانی با مخالفان او اکنون کل حاکمیت جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.

با توجه به «سیاست خارجی خصمانه» حکومت ایران و اهداف جاه‌طلبانه اتمی آن، به نفع آمریکاست که این جنگ قدرت در میان جناح‌های این حکومت شدت پیدا کند.

به گفته وال استریت ژورنال، در طول جنبش سبز در سال ۲۰۰۹، بخش کثیری از وابستگان به جناح‌های حکومتی در مقابل خواسته‌های این جنبش ایستادگی و آن را سرکوب کردند. اما تظاهرات ضددولتی اخیر و اعتراضات گسترده معیشتی در ایران این «همبستگی در سرکوب» را به‌دنبال نیاورده است و بخش‌هایی از حاکمیت اتخاذ چنین سیاستی را دنبال نمی‌کند زیرا آن را بی‌فایده و به ضرر کل نظام می‌داند.

منبع:پژواک ایران