مکارم شیرازی دشمن فضای مجازی خواهان ممنوعیت پیام‌رسان‌ها

 
 

آیت‌الله مکارم: مخالف فضای مجازی نیستیم؛ باید فضایی سالم ایجاد کرد/ اینکه می‌گوید فلان پیام‌رسان را تا چند روز دیگر فعال می‌کنیم، اشتباه است / آیا فضای مجازی که تمام اختیار آن در دست دیگران است، عاقلانه است که 15 هزار شغل در آن وجود داشته باشد؟

آیت الله مکارم شیرازی گفت: مخالف فضای مجازی نیستیم؛ بلکه می گوییم بیاییم فضای سالم ایجاد کنیم و این امکان پذیر است؛ نباید با گذشت زمان، مشکلات موجود در فضای مجازی را فراموش کنیم که در این صورت، مجدد در همان دام خواهیم افتاد.

به گزارش «انتخاب»، آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم اظهار داشت: خوشبختانه آتش فتنه خاموش شد؛ اما دشمنان از تلاش باز نایستاده اند و منتظر هستند تا فرصت دیگری به دست آورده و آتش دیگری روشن کنند.

* اغتشاشگران ایران، مردم و ملت را نشناختند

او گفت: خوشبختی این است که این افراد، ایران، مردم و ملت ما را نشناختند؛ خیال می کردند آتش فتنه ای روشن کرده و عده ای را به میدان بکشانند، مسئله تمام می شود؛ غافل از اینکه انبوه ملت پشتیبان کشور، نظام، دین، قرآن و ... هستند؛ چطور باور می کنند که این ملت را می توان تکان داد؛ به همین دلیل هر روز فتنه ای ایجاد کرده و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند، سرشان به سنگ می خورد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: بیایید این ملت را بشناسید؛ حامیان نظام و اسلام را بشناسید و از همه مضحک تر اینکه می خواهند فتنه ای به صورتی که ملاحظه کردید، به سازمان ملل بکشانند و بیان کنند که این حرکات در ایران امنیت دنیا را به خطر می اندازد.

او تصریح کرد: چقدر عقل این افراد کم است؛ چقدر درکشان از شرایط و اوضاع کم است؛ متأسفانه این افراد نمی فهمند و دست به این اعمال می زنند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: نکته دیگری که باید ذکر کنیم، این است که در گوشه و کنار مشاهده می کنیم که افرادی پس از خاموش شدن آتش فتنه، به دنبال آن هستند نزاع های انتخاباتی به راه انداخته و این مشکلات را به گردن این جناح و آن جناح بیاندازند.

* امروز، روز وحدت است و با صراحت عرض می کنم تضعیف قوای سه گانه صحیح نیست

او با تأکید بر اینکه امروز، روز وحدت است، اظهار داشت: بنده با صراحت عرض می کنم که تضعیف سه قوه صحیح نیست؛ همه قوه ها اشکالاتی دارند که باید اصلاح کنند؛ اما تضعیف هرکدام از این سه قوه، کار بسیار زشت و حرکتی خطاست.

این مرجع تقلید ابراز داشت: باید همه دست به دست یکدیگر داده و مشکلات را حل کنیم؛ اما کسی بیاید ریاست جمهور را نفی کند؛ قوه قضائیه را نفی کند؛ این حرکات عاقلانه نیست؛ بنابراین خدا نکند افرادی بخواهند دعواهای جناحی درست کرده و بگویند این اغتشاش برای فلان جناح بوده است.

* اکثریت قاطع شرکت کنندگان در اغتشاش از فضای مجازی الهام گرفته بودند

این استاد حوزه افزود: بازجویان اغتشاشگران بیان کرده اند که اکثریت قاطع این افراد از فضای مجازی الهام گرفته بودند؛ پس نباید این مسائل را گردن یکدیگر بیاندازیم؛ امروز وقت این سخنان نیست؛ وقت اتحاد و انسجام است؛ وقت انتقاد منطقی و پیشنهاد اصلاح است و حرکتی غیر از این، نه مطابق با عقل است؛ نه مطابق با دین.

او خاطرنشان کرد: بالاخره باید بدانیم اگر فضای مجازی اصلاح نشود، مشکل حل نخواهد شد؛ اینکه می گوید فلان پیام رسان را تا چند روز دیگر فعال می کنیم، اشتباه است؛ بنده سوال می کنم آیا فضای مجازی که تمام اختیار آن در دست دیگران می باشد، عاقلانه است که 15 هزار شغل در آن وجود داشته باشد؟ و هر وقت دلشان بخواهد حرکتی در آن انجام دهند؟

* مخالف فضای مجازی نیستیم

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: ما مخالف فضای مجازی نیستیم؛ بلکه می گوییم بیاییم فضای سالم ایجاد کنیم و این امکان پذیر است؛ نباید با گذشت زمان، مشکلات موجود در فضای مجازی را فراموش کنیم که در این صورت، مجدد در همان دام خواهیم افتاد.

* نکته ای برای مسئولان کشور و مسئولان شهرداری تهران

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: بنده در اخبار مشاهده کردم که شهرداری تهران محلی برای اعتراضات آماده کرده است که البته خوب است؛ اما شرط آن این است که مسئولین هم به آن مکان رفته و اعتراضات را بشنوند و راه حل ها را دریافت کنند.

او اظهار داشت: اعتراض به تنهایی کفایت نمی کند؛ بلکه مسئولین باید اعتراضات و راه حل گروه های گوناگون را بشنوند و عمل کنند. برخی افراد به دنبال توجیه اغتشاشات هستند و می گویند که ربطی به مشکلات اقتصادی مردم ندارد؛ باید واقعیت ها را چه تلخ باشد؛ چه شیرین، پذیرفت و به دنبال درمان مشکلات بود.

او در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از حضرت امیر(ع) اشاره کرد و گفت: امام علی(ع) فرمودند: «إِنَّ أَخْسَرَ النَّاسِ صَفْقَةً وَ أَخْيَبَهُمْ سَعْياً رَجُلٌ أَخْلَقَ بَدَنَهُ فِي طَلَبِ امَالِهِ«» وَ لَمْ تُسَاعِدْهُ الْمَقَادِيرُ عَلَى إِرَادَتِهِ فَخَرَجَ مِنَ الدُّنْيَا بِحَسْرَتِهِ وَ قَدِمَ عَلَى الْآخِرَةِ بِتَبِعَتِهِ/ زيانكارترين مردم در داد و ستد و نوميدترين آنها در كوشش و تلاش مردى است كه براى رسيدن به آرزوهاى خود بدنش را كهنه گرداند (خويش را پير نموده عمر بسر برد) و قضاء و قدرها او را به اراده و خواستش يارى نكرده (به آرزوهايش نرسيده) پس با حسرت و دريغ از دنيا برود و با گناهانش (كه از تلاش بسيار به او رسيده) به آخرت وارد شود».

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: با توجه به این روایت، سعادت در آرامش است و آرامش هم در سایه ایمان و قناعت حاصل می شود.

منبع:پژواک ایران