کانون نویسندگان ایران: دستگیری و بازداشت معترضان فقط در تظاهرات و تجمع‌ها نبوده است

 

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی قید وشرط تمامی بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر در ایران شد. برپایه آخرین گزارش‌های فعالان حقوق بشری، شمار بازداشت‌شدگان به ۲۰۹۴ تن برآورد شده است. ۱۰۲ تن از این افراد از دانشجویان هستند.

کانون نویسندگان ایران، روز شنبه ۱۷ دی‌‌، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن انتقاد از بازداشت‌های اخیر تاکید کرد: کانون نویسندگان ایران خواهان تحقق کامل آزادی بیان، رسیدگی به مشکلات و دردهای مزمن شهروندان و آزادی فعالیت‌های تشکل‌های مستقل اعم از حزب‌ها سازمان‌ها و انجمن‌های صنفی و سیاسی می‌باشد.

در متن بیانیه، ضمن تاکید بر لزوم "آزادی بی‌درنگ" بازداشتی‌ها، خاطرنشان شده است: به‌دنبال اعتراض‌های گسترده مردم در ده روز اخیر، افزون بر کشته‌شدن بیش از بیست تن، شمار زیادی از آنها در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

در بیانیه کانون نویسندگان ایران تاکید شده است: "دستگیری و بازداشت معترضان فقط در تظاهرات و تجمع‌ها نبوده است و تعدادی از آنها از جمله ده‌ها دانشجو در خانه، دانشگاه، خیابان و محل کار دستگیر و به بازداشت‌گاه منتقل شده‌اند".

کانون نویسندگان ایران ضمن تاکید بر اینکه "اعتراض حق مردم است"، عدم راستگویی در میان دولت‌مردان را مورد انتقاد قرار داده و می‌افزاید: "این رفتار سرکوب‌گرانه در مقابل مردم به جان آمده از تنگناهای مهلک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به خوبی میزان آزادی جامعه را نشان می‌دهد و به روشنی دروغ دولت‌مردانی را برملا می‌کند که به دوربین‌ها چشم می‌دوزند و زبان برمی‌گردانند: اعتراض حق مردم است".

این کانون در حمایت از تظاهرات اعتراضی یادآور شده است: بیان اینکه مردم حق اعتراض دارند، زمانی واقعی است که حاکمیت حق سرکوب آنها را نداشته باشد و گرنه چیزی بیش از تعارف و فریب‌کاری نیست. آزادی بیان، آزادی مخالفت آشکار مردم با هر آنچه نمی‌پسندند، است.

کانون نویسندگان ایران در پایان خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمامی بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های اخیر، تمامی زندانیان سیاسی، عقیدتی و صنفی، تحقق کامل آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برای همه مردم، خواهان رسیدگی به دردها و مشکلات مزمن شهروندان و خواهان آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل اعم از حزب‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌های صنفی و سیاسی شده است.

 

منبع:پژواک ایران