سانحه نفتکش حامل نفت ایران در شرق چین؛ ۳۰ خدمه ایرانی ناپدید شدند

 

خبرگزاری رسمی چین می‌گوید در پی برخورد دو کشتی در آب‌های کرانه شرقی این کشور، ۳۲ نفر ناپدید شده‌اند. ۳۰ تن از ناپدیدشدگان شهروندان ایران و خدمه نفت‌کشی بودند که «از ایران راهی کره جنوبی» بود.

به گفته وزارت حمل‌ونقل چین، این سانحه عصر روز شنبه ۱۶ دی ماه به وقت آن کشور رخ داده، ۳۰ ایرانی و دو شهروند بنگلادشی نیز از آن زمان تا کنون «ناپدید شده‌اند».

خبرگزاری رسمی چین، شین‌هوا، ۱۷ دی ماه در گزارشی می‌گوید سانحه دریایی بین یک نفت‌کش ثبت‌شده در پاناما و یک شناور فله‌بر ثبت‌شده در هنگ‌کنگ، در ساعت هشت شب، ۳۰۰ کیلومتری مدخل رودخانه یانگ‌تسه رخ داده‌است.

رودخانه یانگ‌تسه، طولانی‌ترین رودخانه در قاره آسیا است و به «دریای چین شرقی» می‌ریزد.

وزارت حمل‌ونقل چین گفته تمامی ۳۲ خدمه‌ای که ناپدید شده‌اند، کارکنان و ملوانان نفت‌کشی بودند که ثبت‌شده در پاناما است. تمامی خدمه کشتی فله‌بر که جملگی شهروندان چین هستند، نجات پیدا کرده‌اند.

مقام‌های دریایی چین هشت شناور را برای انجام ماموریت نجات به منطقه فرستاده‌اند. علاوه بر این کره جنوبی نیز یک کشتی گارد ساحلی خود را برای کمک به عملیات به منطقه فرستاده‌است.

هنوز از سرنوشت ناپدیدشدگان اطلاعی در دست نیست.

روزنامه هنگ‌کنگی «ساوث چاینا مورنینگ‌پست» تصویری را منتشر کرده که نشان می‌دهد شناوری سراسر در آتش می‌سوزد. به‌نطر می‌رسد این تصویر متعلق به نفت‌کش سانحه‌دیده است. روزنامه هنک‌کنگی می‌گوید صاحب اصلی فله‌بر شرکتی در شرق چین است.

شین‌هوا گزارش داده‌است که نفت‌کش حامل بیش از ۱۳۰ هزار تن نفت، تحت مدیریت ایران، و راهی کره جنوبی بود.

کره جنوبی از مهم‌ترین مشتریان نفتی تهران است.

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به واقعه نشان نداده‌اند.

منبع:پژواک ایران