پلیس ایران: با کسانی که در ناآرامی‌های اخیر شناسایی شده‌اند برخورد می‌شود

 

سرتیپ حسین اشتری، فرمانده کل پلیس ایران گفته است که در جریان ناآرامی‌های روزهای اخیر در این کشور "تعداد زیادی از افرادی که دست به اقداماتی زدند، شناسایی شدند و در روزهای آینده با آنها برخورد می‌شود."

این مقام ارشد انتظامی ایران شب گذشته (شنبه ۶ ژانویه/۱۶ دی) در یک برنامه تلویزیون دولتی سخن می‌گفت.

آقای اشتری شروع این اعتراضات را "تجمعات صنفی" خوانده و افزوده است که "برخی از خارج از کشور قصد داشتند اقداماتی انجام دهند که موج تخریب اموال مردمی و دولتی بشوند و افرادی که به دنبال این افراد حرکت کردند، مشخص بود که دنبال اهدافی غیر از موضوعات مد نظر مردم هستند."

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس ایران هم در همین برنامه تلویزیونی گفته است: "نحوه جان باختن تعدادی در طی یورش و حمله مسلحانه و تیراندازی به مقرهای نیروهای مسلح علیرغم اقدامات هشداری و بازدارنده مبهم بوده که در حال بررسی است."

وی افزود که در این اعتراضات برخی از مأموران انتظامی و "دیگر رده‌های نظامی" آسیب دیده‌اند و ادامه داد که در این میان یک نفر از این نیروها کشته شده است.

پیشتر مقامات ایران گفته بودند که سپاه پاسداران ایران بجز در سه شهر در دیگر شهرهایی که در آنها اعتراضات صورت گرفته است دخالت نکرده و نیروی انتظامی مسئولیت اصلی را در مقابله با این اعتراضات برعهده داشته است.

در جریان ناآرامی‌های اخیر در ایران دست‌کم ۲۱ نفر کشته شدند. به گفته همین گزارش‌ها در حدود ۱۸۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند. گفته شده است که برخی از این بازداشت شدگان آزاد شده‌اند.

منبع:پژواک ایران