تشکلیلات فلسطینی تهدید آمریکا به قطع کمک مالی را باج‌گیری خواند

 
آمریکا بزرگترین اهدا کننده کمک به آژانس بین‌المللی سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی است.
آمریکا بزرگترین اهدا کننده کمک به آژانس بین‌المللی سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی است.

مقام‌های فلسطینی تهدید دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا به قطع کمک مالی را باج گیری خوانده‌اند. این تهدید به دلیل "عدم تمایل فلسطینی‌ها به مذاکره با اسراییل" مطرح شده است.

یک سخنگوی محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی با اشاره تلویحی به اقدام رییس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل تصریح کرده است که "بیت‌المقدس" فروشی نیست.

به گفته این سخنگو: "آقای عباس با مذاکره مخالف نیست اما این مذاکره باید براساس قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی باشد."

در سال ۲۰۱۶ آمریکا ۲۶۰ میلیون دلار به فلسطینی‌ها کمک کرده است.

این کشور علاوه براین بزرگترین اهدا کننده کمک مالی به آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی ‌است و در سال ۲۰۱۶ میزان کمک واشنگتن به این نهاد بین‌المللی ۳۶۸ میلیون دلار بوده است.

موضع دونالد ترامپ چیست؟

سال گذشته زمانی که رییس‌جمهوری آمریکا قدرت را در کاخ‌سفید به دست گرفت وعده داد به دنبال "بهترین توافق" در خاورمیانه خواهد بود و از جرد کوشنر، دامادش، و جاستین گرین بلت، یک وکیل سابق خواست تا برای پایان دادن به چندین دهه درگیری و اختلاف میان اسراییل و فلسطینی‌ها وارد عمل شوند.

با این همه دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در چند توییت عملا اذعان کرد که تلاش‌ها برای احیای روند صلح به بن‌بست رسیده است.

آقای ترامپ جزییات چندانی ارائه نکرده است اما پیش از او نیکی هیلی فرستاده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت ممکن است رییس جمهوری کمک به آژانس امداد به پناهندگان فلسطینی را قطع کند.

واکنش فلسطینی‌ها چه بوده است؟

سخنگوی محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی روز چهارشنبه گفت "بیت‌المقدس پایتخت ابدی و ازلی فلسطین است و دربرابر میلیاردها دلار پول و طلا به فروش نمی‌رسد."

نبیل ابو رودینا به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ما با بازگشت به مذاکرات مخالف نیستیم اما این مذاکرات باید براساس قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌هایی باشد که کشور مستقل فلسطینی را با پایتخت بیت‌المقدس شرقی به رسمیت شناخته باشند."

هنان عشواری یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین گفته است فلسطینی‌ها زیر بار "باج‌گیری" نمی‌روند و آقای ترامپ به تلاش فلسطینیان برای رسیدن به صلح، آزادی و عدالت ضربه زده است.

هیچ واکنشی از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل منتشر نشده است اما میری رگو، وزیر فرهنگ این کشور گفته است: "نمی‌شود از یک طرف سالانه ۳۰۰ میلیون دلار کمک آمریکایی‌ها را گرفت اما پای میز مذاکره ننشست."

خانم رگو به رادیوی ارتش اسراییل گفته است: "ما به رییس‌جمهوری طرفیم که حرفش را رک و راست می‌زند و به سراغ قواعد دیپلماتیک خالی از معنا نمی‌رود."

چه میزان از کمک‌های آمریکا درحال حاضر به تشکیلات فلسطینی می‌رسد؟

نسبتا خیلی کم. بیشتر کمک یک‌جانبه آمریکا به کرانه باختری و نوار غزه به پروژه‌هایی می‌رسد که زیر نظارت سازمان توسعه بین‌الملل آمریکا انجام می‌شود.

این پروژه‌ها توسط نهادهای مدنی فعال در امداد رسانی، توسعه اقتصادی، اصلاحات دموکراتیک، بهبود زیرساخت و آبرسانی، درمان، آموزش و دوره‌های فنی و حرفه‌ای اجرایی می‌شوند.

مقام‌های آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند یکی از گزینه‌های آقای ترامپ این است که کمک‌هایی را که مستقیما به تشکیلات فلسطینی می‌رسد به نهادهایی منتقل کند که با سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا همکاری می‌کنند.

به گفته این مقام‌ها طرح‌های مشابهی درمورد نهاد امدادرسانی سازمان ملل متحد به پناهندگان فلسطینی در دست بررسی است و به همین دلیل کودکان فلسطینی در غزه، اردن و لبنان به طور غیرمتناسبی از کاهش کمک‌ها ضربه می‌خورند.

این درحالی است که به گفته این مقامات بعید است کمک‌های امنیتی به تشکیلات فلسطینی کم شوند. این کمک‌های آمریکا صرف آموزش، مشاوره، اسکان و تجهیزات برای نیروهای وفادار به محمود عباس مستقر در کرانه باختری می‌شود.

اسراییل سالانه ۳ میلیارد دلار کمک نظامی از سوی آمریکا دریافت می‌کند.

چرا بیت‌المقدس اینقدر حساسیت برانگیز است؟

تصمیم ماه گذشته دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل با مخالفت فلسطینیان روبرو شده است. از نظر آنها این تصمیم نشان می‌دهد آمریکا میانجی بی‌طرفی در مناقشه اسراییل و فلسطینی‌ها نیست.

اعضای سازمان ملل متحد نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کردند که این تصمیم آمریکا را "باطل و بی‌اثر" خواند و خواستار لغو آن شد.

وضیعت بیت‌المقدس نقطه کانونی مناقشه فلسطینیان و اسراییلی‌هاست.

سازمان ملل متحد با توجه به آخرین معاهده صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها (۱۹۹۳ اسلو) بخش شرقی بیت‌المقدس را از اراضی اشغالی فلسطینیان می‌داند و ساخت و سازهای اسرائیل در این مناطق را غیرقانونی می‌شمارد.

از زمان تشکیل کشور اسرائیل، بخش غربی بیت‌المقدس در اختیار این کشور قرار گرفت در حالی‌ که بخش شرقی، که شامل اکثر اماکن مذهبی مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسسلمانان است، تحت مدیریت اردن قرار گرفت و همچنان تولیت این اماکن تحت نظر پادشاه اردن است.

بخش شرقی بیت‌المقدس همراه با اراضی کرانه باختری رود اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد، اما سازمان ملل متحد این بخش از شهر را هم مصداق تعریف اراضی اشغالی می‌داند و دخل و تصرف اسرائیل از جمله ایجاد شهرک‌های یهودی‌نشین در این بخش از شهر را از لحاظ حقوق بین‌الملل غیرقانونی اعلام کرده است.

منبع:پژواک ایران