بازداشت زنان معترض عرب به مصادره زمينهاى كشاورزی روستاى جليزى در ايلام
 

بازداشت زنان معترض عرب به مصادره زمينهاى كشاورزی روستاى جليزى در ايلام

 

طبق گزارش رسيده به سازمان حقوق بشر اهواز ، نيروهاى امنيتى طى روزهاى گذشته با محاصره كامل روستاي عرب نشين " جليزى" در استان ايلام، چندين زن معترض به مصادره زمينهاى كشاورزى خود توسط ارتش ايران ، را پس از ضرب و شتم به همراه ٥٠ تن ديگر بازداشت كرده اند. 

ماجرا صبح روز يكشنبه آغاز شد كه مردم روستاي جليزي بالا ، زمينهاي اجدادي خويش را شخم مي زدند و در اين حين سازمان "اتكا" وابسته به ارتش جمهورى اسلامى ايران ، كه داعيه مالكيت زمين را دارد با استقاده از زور و حمله نيروهاي امنيتي به زنان معترض حاضر در زمينهايشان هجوم برده و با گاز اشك آور و فحش و ناسزا و باتوم به جان زنان افتادند! در ادامه نيروهاي امنيتي با هجوم به بيمارستان دهلران و دستگيري زنان مصدوم و ضرب و جرح آنها با باتوم پرداختند! 

روز دوشنبه و در طي حمله ناگهاني نيروهاي امنيتي به روستاي جليزي با دهها خودرو ، هر كس از اهالى روستا را كه در خيابان مي يافتند پس از ضرب و شتم دستگير بازداشت كردند! 

طبق آخرين گزارش در طي اين حمله بيش از ٥٠ نفر دستگير و ديگر مردم روستا متواري  و به روستاها و كوههاي اطراف فرار كردند.

گفتني است كه سازمان "اتكا@ در اين روستا بيش از ٤ هزار هكتار  را مصادره كرده و تنها هزار هكتار را سهم مردم كشاورز روستا باقى گذاشته و اكنون نيز داعيه مالكيت آن را نيز دارد. 

در اين بين شيوخ روستاى جليزى ،  فالح و خالد حميدي كه به گفته اهالى عوامل حكومتي مي باشند با زد و بند با حمايت سازمان اتكا بيش از ٦٠٠ هكتار را به تملك خود دراورده است و هم اكنون باعث دستگيري تمام مردان روستا شده اند.

بخش عربی منطقه جلیزی تاسال ۱۳۶۵ جزءحریم استان خوزستان بود ولی امروزه بخش جلیزی و دهها روستاهای عربی امروزه جز محدوده استان ایلام میباشند. 

سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محكوم كردن اين سركوب دولتى مردم كشاورز روستاى جليزى ، خواستار آزادى فورى و بدون قيد و شرط زنان بازداشت شده و ساير بازداشت شدگان مى باشد. مراجع قضايى و حكومتى بايد نسبت به بازگرداندن زمينها به كشاورزان منطقه اقدام نمايند.

http://www.ahwazhumanrights.org/fa/sections/19/2017-12-06-09-30-30

منبع:پژواک ایران