سعد حریری استعفای خود را رسما پس گرفت

 

سعد حریری، نخست وزیر لبنان که پس از بازگشت به کشورش استعفای خود را برای بررسی به میشل عون داده بود، اعلام کرد که برای حفظ ثبات لبنان این استعفا را رسما پس می‌گیرد.

default

 

صبح سه‌شنبه (۵ دسامبر/ ۱۴ آذر) سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در جلسه کابینه استعفای خود را رسما پس گرفت. او گفت که پاسداری از ثبات لبنان باید در صدر اولویت‌ها قرار داشته باشد. حریری تاکید کرد که خواستار دور نگهداشتن کشورش از درگیری‌های منطقه‌ای است.

بیشتر بخوانید:سعد حریری به لبنان بازگشت

او در این جلسه گفت نمی‌پذیرد که کسی بخواهد ثبات کشور را فدا کند و اضافه کرد: «تصمیم ما چه در گفتار و چه در عمل دور نگهداشتن کشور از تنش‌هاست.»

حریری پس از بازگشت به کشورش استعفای خود را به میشل عون، رئیس جمهور لبنان تقدیم کرد. اما میشل عون از او خواست که فرصت دهد تا این استعفا بررسی شود. به این ترتیب استعفای سعد حریری به حالت تعلیق درآمد.

بیشتر بخوانید:تعویق استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان

نخست وزیر لبنان یک ماه پیش در حرکتی غیرمنتظره و در حالی که در عربستان سعودی به سر می‌برد، استعفای خود را اعلام کرد و دخالت‌های ایران را عامل بی‌ثباتی لبنان دانست. او ۲۵ نوامبر در بیانیه‌ای گفت "مواضع حزب‌الله لبنان را که بر برادران عرب ما تاثیر گذاشته و یا امنیت و ثبات کشورهایشان را هدف قرار داده، نمی‌پذیرد."

بیشتر بخوانید:سعد حریری ادامه کار خود را مشروط  به بی طرفی حزب الله کرد

او هم‌چنین گفته بود که نمی‌خواهد حزبی را در ترکیب دولت خود داشته باشد که عملا در امور داخلی کشورهای عربی منطقه دخالت می‌کند و در مناقشات سیاسی منطقه نقش دارد. سعد حریری پس از بازگشت به لبنان و در مصاحبه با فرستنده تلویزیونی فرانسوی "سی نیوز" ادامه فعالیت خود را در مقام نخست‌وزیری مشروط به سیاست‌های منطقه‌ای حزب‌الله کرد.

منبع:پژواک ایران