غولی که بر سر محیط زیست سایه افکنده!

 
مواد سمی و آلایندگی موضوع جدی است که محیط زیست را تهدید می کند و در این زمینه برای کنترل صنایع، دستور عمل کنترل و بازرسی وجود دارد که در ایران کمتر مورد نظارت قرار می‌گیرد.
 
غولی که بر سر محیط زیست سایه افکنده!
 
تحریریه پارسینه: اکنون صنعت پتروشیمی نسبت به سایر صنایع، صنعت پر منفعت و پولسازی است. در این میان ضروری است که همه واحدها از فیلترها و تکنیک‌هایی استفاده کنند تا سطح آلایندگی را کاهش دهند. به گفته کارشناسان اگرچه این اقدامات در یک مقطع هزینه زیادی در بر داشته باشد اما در بلند مدت برای کشور سرمایه بسیاری به ارمغان می‌آورد.
 
متاسانه هنوز پتروشیمی‌های کشور از استانداردهای لازم درجهت حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی‌ها برخوردار نیستند. به اعتقاد کارشناسان در حوزه رعایت استانداردها ایران در خوشبینانه ترین حالت ۵۰ درصد با استاندارد جهانی چقدر فاصله دارد! اخیرا رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندر ماهشهر به شرکت‌های پتروشیمی آلاینده محیط زیست هشدار داده و گفته است این پتروشیمی‌ها به دادگاه معرفی شده‌اند.
 
او در صحبت‌هایش تاکید داشته است که مشکلات زیست محیطی شهرستان بندر ماهشهر یک شبه حل نخواهد شد. او می‌گوید: همه ما در برابر مسائل محیط زیست مسئول هستیم و هرکدام هم باید در این راستا کمک و مساعدت داشته باشیم. اگر ما همه با هم کمک کنیم و هرکدام یک فرد محیط زیستی باشیم ضمن رفع مسائل محیط زیست می‌توانیم از تخلف‌های زیست محیطی جلوگیری کنیم.
 
ایرج سلیمانی به خاطر وجود خور زنگی در محدوده اداره بنادر و دریانوردی، عبور خور جعفری از میان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و همچنین وجود خور احمدی به طور مرتب از این خروجی نمونه‌برداری و آنالیز صورت می‌گیرد. به گفته او رنگ سبز آب بخشی از این خوریات به دلیل ورود خروجی تصفیه‌خانه‌های پتروشیمی فجر، شهید تندگویان و پیش تصفیه پتروشیمی فن‌آوران و دو شرکت دیگر است. تاکنون خروجی سه شرکت در این راستا مسدود شده، برای پتروشیمی غدیر نیز در دادگاه پرونده تشکیل شده است.
 
سلیمانی متذکر شد: اداره حفاظت محیط زیست بندر ماهشهر تاکنون پیگیری‌های قضایی متعددی انجام داده  و هیچ پتروشیمی در منطقه وجود ندارد که کمتر از دوبار به دادگاه معرفی نشده باشد. همه پتروشیمی‌ها پروژه‌های زیست محیطی در دست اقدام دارند اما چون اجرای این پروژه‌ها زمان‌بر است هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند.
 
گفتنی است که پتروشیمی‌ها باتوجه به خوراکی که دارند محصولات مختلفی تولید می‌کنند. بنابراین هر پتروشیمی نسبت به دیگری میزان و نوع آلایندگی متفاوتی دارد. امروزه برای هر پتروشیمی استاندارد تعریف می‌شود و هر کدام از آنها مشخصات بین المللی دارد. 
 
برخی‌ از پتروشیمی‌ها تولید کننده گازهای سمی ‌هستند.  افزایش برخی گازها باعث افزایش دمای کره زمین می‌شود. برخی گازها در آب حل می‌شود و به زمین و خاک نفوذ پیدا می‌کند. به همین خاطر باید خروجی و یا به اصطلاح اگزور بسیاری از پتروشیمی را محدود کرد. البته هر کدام از این مشکلات نیز راه مقابله‌اش مشخص شده و استاندارد بین المللی دارند.  کشورهای دیگر به این مسئله حساسیت خاصی دارند. ایران نیز این قواعد بین المللی را پذیرفته است و ۷۰ درصد آن در ایران اجرا می‌شود. 
 
در این میان میزان آسیب آلایندگی‌ها و راه مقابله آلایندگی با آنها مشخص شده است. اکنون این مسئله ای است که تمام دنیا به آن می‌پردازند. اکثر کشورهای پیشرفته در حوزه‌ پتروشیمی همیشه به دنبال کاهش آلایندگی‌ها بوده اند که  این موضوع در نهایت منجر به کاهش دمای کره زمین می‌شود.    
 
بدین ترتیب، مواد سمی و آلایندگی موضوع جدی است که محیط زیست را تهدید می کند و در این زمینه ها برای کنترل صنایع، دستور عمل کنترل و بازرسی وجود دارد و البته برنامه ای است که در چارچوب پروتکل‌ها دنبال می‌شود. برنامه کشور ما خارج از مجامع بین المللی نیست و این اراده وجود دارد تا به سمت کاهش آلایندگی‌ها پیش برویم اما در برخی موارد نیز شاهد کوتاهی‌هایی هستیم. در بحث آی پی سی سرمایه گذاران خارجی به ایران دعوت شدند. یکی از بندها که جزو مفاد قراردادها و تعهدات به شمار می‌رود این است که باید از تکنولوژی "روز" استفاده شود تا کمترین آلایندگی را دربر داشته باشد.

منبع:پژواک ایران