بابک زنجانی و «قشم‌ایر» جاده‌صاف‌کن سپاه برای اعزام نیرو و تسلیحات به سوریه

 

- سپاه برای انتقال نیرو به سوریه پس از «ماهان‌ایر» و «ایران‌ایر» که زیر ذره‌بین کنترل بین‌المللی قرار گرفته‌اند دست روی «قشم‌ایر» گذاشته است.
- قشم‌ایر متعلق به سپاه بود، اما در سال 1385 بابک زنجانی آن را خریداری کرد.
- این شرکت پس از بازداشت زنجانی بابت بدهی او به شرکت نفت واگذار شد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶

(+عکس) کیهان لندن از طریق منابع مطلع با خبر شده که با افزایش احتمال تحریم‌ شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» و «ایران‌ایر» به اتهام انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه و عراق، سپاه قدس برای انجام بخشی از ماموریت‌های برون‌مرزی در این دو کشور از چند ماه پیش همکاری با شرکت هواپیمایی «قشم‌ایر» را افزایش داده است.

 

بویینگ قشم‌ایر درحال بارگیری در آوریل ۲۰۱۷

فعالیت شرکت هواپیمایی قشم در سال ۱۳۷۲ با اجاره چند فروند هواپیما و با نام «فراز قشم» شروع شد. این شرکت توانست تا سال ۱۳۷۹ ناوگان خود را با اجاره و خرید چند هواپیما توسعه دهد و در سال ۱۳۸۵ مالکین تصمیم به واگذاری شرکت گرفتند که در سال ۱۳۸۸ توسط بابک زنجانی با مالکیت شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم این شرکت را خریداری کرد و سه سال بعد نام آن به شرکت «هواپیمایی قشم» تغییر یافت.

همکاری بابک زنجانی و سپاه در فروش نفت همزمان با خریداری این ایرلاین بود، اما اکثر ماموریت‎های برون‌مرزی سپاه با هواپیماهای ماهان‌ایر و ایران‌ایر انجام می‎شد تا اینکه نهادهای بین‌المللی انجام پروازهای نظامی توسط این دو شرکت به عنوان دو ایرلاین تجاری را زیر ذره‏‌بین قرار دادند.

۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ بابک زنجانی در بخشی از دفاعیات خود در دادگاه اعتراف می‌کند که سال ۱۳۸۵ قشم‌ایر را از سپاه پاسداران خریداری کرده است.

بابک زنجانی درباره این پرونده گفته بود «سال ۸۵ هواپیمایی قشم‌ایر را از سپاه خریدم. این شرکت هواپیمایی در اختیار سپاه بود اما پس از اینکه هواپیمایش سقوط کرد و تعدادی از فرماندهان سپاه به شهادت رسیدند به این نتیجه رسیدند که آن‌را واگذار کنند و پس از آن بود که هواپیمایی قشم به من واگذار شد».

اشاره بابک زنجانی به حادثه هوایی ششم  آذر ۱۳۸۵ بود که یک فروند هواپیمای آنتونوف ۷۴ متعلق به سپاه در فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و ۳۶ نفر کشته و ۲ نفر زخمی شدند. همچنین چند حادثه مشابه پیش از آن اتفاق افتاده بود.

گرچه با دستگیری بابک زنجانی این شرکت به جای بدهی‌های او به شرکت ملی نفت ایران، به وزارت نفت واگذار شد، اما همچنان سپاه از آن برای انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه و عراق استفاده می‌کند.

پاسدار محمد رویانیان معاون پیشین بازرسی ستادکل نیروهای مسلح و مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس در مراسم افتتاحیه قشم‎ایرسردار رویانیان با همکاری شهرام هدایتی اسپانسر پرسپولیس که خود عضو سپاه است و بابک زنجانی قصد داشتند برای تیم فوتبال پرسپولیس یک شرکت هوایی راه اندازی کنندانتقال نیروهای افغان تیپ فاطمیون با ایران‌ایر به دمشقاین پروازها اختصاصی است و بلیت‌فروشی برای آنها صورت نمی‌گیرد و در فهرست پروازهای عمومی شرکت وجود نداردتصویر سمت راست مربوط به انتقال نیروهای ایرانی از فرودگاه دمشق به فرودگاه حلب در یک هواپیمای ترابری نظامی است. تصویر سمت چپ مربوط به انتقال مواد مخدر توسط افغان‌هایی است که با پروازهای ایرانی به سوریه منتقل می‎شوند. در این پروازها به علت شرایط ویژه‌ای که دارند نظارت زیادی به تجهیزاتی که شبه‌نظامیان با خود حمل می‌کنند نمی‎شود و آنها به راحتی انواع مخدر را با خود به سوریه و عراق می‌برندانتقال اجساد کشته‌های سپاه در سوریه با ماهان‌ایر به ایران

منبع:پژواک ایران