با تهدید ترامپ، تنش میان آمریکا و کره شمالی به شدت بالا گرفت

 
mediaدونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ۱۷ مرداد/ ٨ اوت ٢٠۱٧، در جلسه مطبوعاتی که در املاکش "گلف ترامپ" در شهر "بدمینستر" در ایالت نیوجرسی برگزار شد، پیونگ یانگ رهبر کره شمالی را بخاطر برنامه موشکی و اتمی‌اش تهدید کرد.DR

به دنبال تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه کره شمالی، خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که پیونگ یانگ در حال بررسی پرتاب موشکی به "گوام"، سرزمین متعلق به آمریکا در اقیانوس کبیر است. پس از آنکه روزنامه "واشینگتن پست" دیروز سه شنبه ۱۷ مرداد/ ٨ اوت به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که پیونگ یانگ یک کلاهک اتمی کوچک را تولید کرده که می‌تواند در موشک‌های دوربرد خود علیه آمریکا از آن استفاده کند؛ دونالد ترامپ کره شمالی را تهدید کرد که «با آتش و خشم آمریکا روبرو خواهد شد».

گفته‌های بسیار تند و تهدیدآمیز دیروز دونالد ترامپ علیه برنامه موشکی و اتمی پیونگ یانگ، تنش‌ها میان دو کشور را بیش از پیش افزایش داده است. خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که تهدید دیروز ترامپ علیه کره شمالی می تواند همچنین در پاسخ به تهدید روز دوشنبه (٧ اوت) این کشور باشد.
پیونگ یانگ روز دوشنبه و پس از اعمال تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور، تهدید کرد که سئول پایتخت کره جنوبی را به «دریایی از آتش» مبدل خواهد کرد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه ٨ اوت به خبرنگاران گفت: بهتر است کره شمالی دیگر آمریکا را تهدید نکند. او گفت: در صورت تهدید «این کشور با آتش و خشم آمریکا به نحوی روبرو خواهد شد که جهان هرگز آن را ندیده است.»

تهدیدهای دونالد ترامپ علیه پیونگ یانگ به دنبال انتشار گزارش روز سه شنبه "واشنگتن پست" که به نتایج بررسی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی استناد کرده است، صورت گرفت.
به نوشته "واشنگتن پست"، سازمان های اطلاعاتی در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده اند که کره شمالی به تکنولوژی تولید کلاهک‌های اتمی کوچک دست یافته و احتمالاً قادر خواهد بود که این کلاهک ها را بر روی موشک های کلاس قاره پیمای خود سوار کند و سرزمین آمریکا را مورد تهدید قرار دهد.
در گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا که "واشنگتن پست" بدان استناد کرده، همچنین آمده است که قدرت تخریبی کلاهک های اتمی کوچک پیونگ یانگ در مقام مقایسه می تواند بیش از دو برابر بمب اتمی آمریکا باشد که در پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا علیه شهر هیروشیما در ژاپن به کار برده است.

ساعاتی پس از تهدیدهای ترامپ علیه کره شمالی، این کشور با تهدیدهای جدید به سخنان دونالد ترامپ پاسخ داد. خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که این کشور درحال بررسی طرحی برای شلیک موشک‌های میان و دور برد به "گوام" است.
یادآور می شویم که این جزیره اقیانوس آرام، یکی از پایگاه های استراتژیک مهم آمریکا در منطقه محسوب می‌شود. این جزیره که میان شبه جزیره کره و دریای چین واقع شده، 550 کیلومتر مربع وسعت دارد. بسیاری از بمب افکن های ارتش آمریکا برای عملیات احتمالی در شبه جزیره کره ناگزیر به استفاده از این جزیره استراتژیک هستند. در "گوام" در حدود 6 هزار سرباز آمریکایی در پایگاه هوایی "اندرسن" و پایگاه دریایی این جزیره مستقر هستند.

منبع:پژواک ایران